Zabezpečenia

Ako bezpečný je Google Disk / Google Drive?

Online bezpečnosť sa stáva čoraz dôležitejšou témou. Náš život sa do istej miery presúva na internet, či už ide o správu bankovníctva, nákupy, ale napríklad tiež zálohovanie dát na cloudové služby. Ktokoľvek má účet v Googlu, tak má bezplatne tiež k dispozícii Google Disk (v origináli Google Drive), čo je úložisko, na ktoré si môžete nahrať akékoľvek súbory, ale aj vytvárať dokumenty, tabuľky, prezentácie alebo čokoľvek iné, a to všetko máte prístupné odkiaľkoľvek, kde je internetové pripojenie.

Súbory je možné tiež zdieľať s ďalšími používateľmi, ktorí si ich môžu prezerať, stiahnuť, alebo upravovať. Samozrejme súbory zdieľať nemusíte s nikým, a Google Disk tak môže slúžiť ako veľmi príjemný spôsob zálohovania aj trochu citlivejších dát. Účet u Googlu má dnes takmer každý, takže sa aj ponúka využívať Google Disk ako veľmi príjemnú variantu zálohovanie zadarmo, keď každý dostane zadarmo priestor 15 GB, čo pohodlne stačí komukoľvek, kto si neukladá veľké súbory.

Ako je na tom ale Google Disk s ochranou a zabezpečením vašich dát? Pre vašu istotu sa podrobnejšie pozrieme na zabezpečenie Google Disku a odpovieme na otázku, či je Google Disk bezpečný?

GOOGLE DISK NÁJDETE TU

Kľúčové vlastnosti a funkcie Google Disku

Google Disk primárne ponúka užívateľom možnosť ukladať svoje súbory v cloude, ale poskytuje tiež veľké množstvo ďalších funkcií. Tu je len hŕstka funkcií, ktoré Google Disk ponúka:

 • Na Disk Google možno nahrať ľubovoľný typ súborov
 • Priestor s dátami je súkromný
 • Súbory možno zdieľať s ďalšími používateľmi zadaním e-mailu alebo cez odkaz
 • Na disku môžete upravovať a vytvárať súbory
 • K dispozícii je výber aplikácií – napríklad čítačka PDF a podobné
 • Môžete pracovať offline

Google je technologický gigant a u bezpečnosť disku si dáva maximálne záležať. Akýkoľvek únik dát kvôli chybe v systéme by znamenal obrovský škandál, ale tiež by poškodil dôveryhodnosť tejto firmy. Vždy sa môže objaviť chyba, ale ak veriť zabezpečenia nejakej spoločnosti, tak Google bude na samotnom vrchole.

Záruka zabezpečenie dát na Google Disku

Ďalšou kľúčovou funkciou, ktorú Disk Google podporuje, je to, že je celý systém bezpečný a že berú zabezpečenie Disk Google veľmi vážne. Aby užívatelia mali pokoj, zaviedli rad bezpečnostných opatrení. Medzi tieto bezpečnostné opatrenia patria:

 • Dvojfaktorové overovanie pre prístup k vášmu účtu Google
 • Disk Google má šifrovanie SSL
 • Na ochranu všetkých súborov a dokumentov zaslaných z Disku Google sa používa silné šifrovanie TLS
 • Šifrovacie kľúče používané na šifrovanie dát sú tiež šifrované
 • Dáta na Google Disku sú znova zašifrované

Jedným slovom, pre väčšinu postupov je Disk Google bezpečnú službou, ale stále existujú spôsoby, ako zvýšiť zabezpečenie Disku Google.

Ako bezpečnejšie používať Google Disk

Ak vás chcete ešte viac zvýšiť zabezpečenie Google Disku, potom vám naše hlavné tipy pomôžu bezpečnejšie používať Disk Google:

 • Zabezpečte pripojenie i zariadenia – Prístup na Google Disk na nezabezpečenej sieti môže byť veľmi riskantné, bez ohľadu na ochranu, ktorú Google zaviedol. Ak sieť nie je zabezpečená, alebo používate sieť verejnú, tak niekto vždy môže vaše dáta odchytávať. Samozrejmosťou by potom mali byť pravidelné aktualizácie operačného systému a používanie overeného antivírusového programu.
 • Chráňte svoje heslo – Ochrana hesla a overovacích údajov je zásadné, ak chcete chrániť súbory. Z vášho účtu Google môžete získať prístup k informáciám o svojom hesle a zistiť, kto pristúpil k vášmu účtu. Odporúčame tiež zapnúť dvojfaktorové overovanie, kedy je okrem hesla potrebné zadať ďalší údaj, napríklad kód z SMS, ktorý vám príde na telefón.
 • Zdieľajte zodpovedne – Jedna z najlepších funkcií Google Disku je možnosť zdieľať súbory. Môže ísť ale aj o najväčšie bezpečnostné riziko, ak svoje súbory zdieľate s nesprávnymi ľuďmi. Vždy premýšľajte o tom, s kým svoje súbory zdieľate, a využite možnosť obmedzeného zdieľania, ktoré možno ovládať z vášho účtu Google Disku.

Podobné články

Back to top button