Zdravie

Ako sušiť čerstvý, mrazený alebo konzervovaný ananás

Ananás je jedným z najobľúbenejších druhov ovocia. Môžeme si ho kúpiť konzervované a čerstvé, ale môžeme ho aj zamraziť a usušiť.

Domáci sušený ananás je jedným z najsladších druhov ovocia a jeho príprava v domácej sušičke je veľmi jednoduchá, či už ide o čerstvé, mrazené alebo kompótové ovocie. Pri domácom sušení ananásu nemusíme pridávať žiadne cukry ani siričitany z konzervačných látok, ktoré sa nachádzajú v sušenom ovocí v obchodoch.

Ako sušiť ananás

Pokyny krok za krokom na sušenie ananásu, či už čerstvého, mrazeného alebo konzervovaného.

Pokyny

 1. Čerstvý ananás. Potom ananás nakrájajte na požadovaný tvar. Kruhy, polkruhy alebo štvrťkruhy sa sušia a hydratujú dlhšie. Menšie kúsky sú najlepšie na neskoršie pridávanie do receptov a na cesty. Bez ohľadu na to, či krájate kolieska, štvrťkruhy alebo kúsky, nakrájajte ananás na rovnako veľké kúsky hrubé asi 0,5 cm.
 2. Ananás v konzerve: Ananás dobre osušte. Kúsky nakrájajte podľa potreby tak, aby mali rovnakú veľkosť a hrúbku asi 0,5 cm.
 3. Mrazený ananás: Rozmrazenie umožní rýchlejšie sušenie, ale nie je povinné. Odstráňte kryštáliky ľadu a oddeľte kúsky ovocia. Kúsky nakrájajte podľa potreby tak, aby mali rovnakú veľkosť a hrúbku asi 0,5 cm.
 4. Ananásy poukladajte na tácku v jednej vrstve, pričom sa nesmú prekrývať. Sušte pri teplote 55 až 60 °C, kým nie sú rovnomerne sfarbené, suché a stále trochu pružné. Veľké kúsky alebo krúžky môžu trvať 14-16 hodín, kúsky ananásu z konzervy 12-14 hodín, menšie mrazené kúsky 8-12 hodín.
 5. Kúsky ananásu, najmä konzervované alebo vopred ošetrené cukrovým roztokom, sa prilepia na sušiace podnosy. Ešte teplé plátky ošúpte zo sušičky. Sušený ananás nechajte odpočívať približne 2 hodiny.
 6. Po úplnom vychladnutí vložte kúsky do vzduchotesnej nádoby (najlepšie sklenenej). Na ovocie dávajte pozor a nasledujúcich 7 dní nádobou potriasajte, aby bolo úplne suché. Ak ananás zmäkne, začne sa lepiť alebo sa na stenách nádoby objavia známky vlhkosti, vráťte ho do sušičky. Ak je všetko v poriadku, sušený ananás môžete skladovať viac ako rok.

Voliteľné ošetrenie čerstvého ananásu: Ananás môže po sušení zhnednúť, čo nie je problém, ale dá sa tomu predísť. Nakrájaný ananás namočte na 5 minút do roztoku citrónovej šťavy (1/4 šálky, asi 60 ml) a vody (4 šálky, asi 750 ml). Variantom je aj varenie ananásu nakrájaného na kocky 1 minútu v zmesi cukru a vody v pomere 1:4. V tomto prípade bude ananás sladší a bude sa viac držať.

Sušený ananás
Foto: Freepik

Čo je lepšie použiť: čerstvý, mrazený alebo konzervovaný ananás?

Záleží na vás a na tom, čo máte k dispozícii. Tu je stručný prehľad výhod a nevýhod každého z nich.

Čerstvý ananás

 • Výhody – skvelá chuť, môžete si ho nakrájať do ľubovoľného tvaru, častejšie narazíte na zľavu
 • Nevýhody – príprava trvá dlhšie, možnosť miernej zmeny farby počas sušenia

Sušený čerstvý ananás môže mať mierne zmenenú farbu, miestami môže zhnednúť. To však nie je problém a nie je to nijako zavrhnutiahodné.

Konzervovaný ananás

Ak nechcete naozaj len malé kúsky ananásu, neodporúčam používať drvený ananás z konzervy. Takže najlepšie sú kúsky alebo guľaté kúsky

 • Výhody – sladká chuť, skvelá farba, jednoduché použitie
 • Nevýhody – môže byť trochu lepkavý, príliš sladký

Mrazený ananás

 • Výhody – jednoduché použitie, dobrá farba a chuť
 • Nevýhody – najdrahšie

Bez ohľadu na to, aký druh ananásu použijete, kľúčom k najlepšiemu sušeniu je vždy rozdeliť ovocie na čo najviac rovnako veľkých kusov, ktoré sa potom sušia rovnomerne.

Ako pripraviť a skladovať sušený ananás

Sušený ananás by sa mal skladovať vo vzduchotesných nádobách v tmavej, chladnej a suchej miestnosti.

Odstránenie vzduchu vákuovým uzavretím alebo použitím nádob pohlcujúcich kyslík zlepší trvanlivosť, ale vždy je najlepšie spotrebovať konzervované potraviny do jedného roka.

Ani po uplynutí tejto doby vám konzumácia podľa všetkých postupov neublíži, len nebude taká dobrá. Preto je lepšie spracovať už usušený ananás a sušiť nový.

Ananásová šťava
Foto: Freepik

Ako rehydratovať sušený ananás

Sušený ananás môžete jesť bez rehydratácie. Je to chutná, sladká a zároveň zdravá desiata, ktorá sa hodí na doma aj ako rýchla forma energie na cestách.

Môžete ho však použiť aj mnohými inými spôsobmi, z ktorých niektoré si vyžadujú opätovnú hydratáciu. Tu je návod, ako to urobiť.

Ananás vložte do misky a zalejte vriacou vodou. Nechajte vo vode 10-15 minút. Zvyšnú tekutinu vylejte.

Ananás môžete tiež na 45 minút vložiť do studenej vody, aby ste zachovali čo najviac vitamínov.

Ananás vhodný do koktailov môžete vyskúšať aj tak, že ho zvlhčíte alkoholom podľa vlastného výberu, najlepšie tým, ktorý bude tvoriť základ koktailu.

Podobné články

Back to top button