Aktuality

Byť sám sebe šéfom? Výhody aj nevýhody podnikania

Čo je podnikanie? Definícia podľa zákona aj praktický rozdiel od zamestnania

Podnikanie je podľa zákonnej definície samostatná činnosť prevádzkovaná vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, kedy je cieľom zarobiť peniaze. Podnikateľ si môže okrem iného sám určiť, v akom odbore bude podnikať, s kým bude spolupracovať, aké budú ceny alebo ako bude podnikanie fungovať.

Oproti tomu zamestnanec tieto možnosti nemá, hoci sa môže napríklad aj dostať na pozíciu, kde môže mať kontrolu nad niektorými týmito aspektmi, ale nemôže úplne diktovať podmienky alebo prebiť slovo svojho nadriadeného alebo dokonca majiteľa.

Podnikateľ si sám rozhoduje o tom, ako bude jeho podnikania fungovať, či bude sám, založí firmu, alebo má v pláne vybudovať veľkú nadnárodnú korporáciu. Ak funguje v mantineloch zákona, je všetko len na ňom. To so sebou nesie obrovskú voľnosť, ale tiež rovnakú mieru zodpovednosti.

Podnikateľ má možnosť zarobiť najviac peňazí zo všetkých, ale aj peniaze prerábať. To zamestnanec obvykle riešiť nemusia, a typicky zamestnanecký pomer prebieha tak, že zamestnanec odvedie svoju prácu podľa uzavretej zmluvy, za čo dostane dohodnutú finančnú odmenu.

Oba varianty majú niečo do seba, a kto hľadá hlavne istoty v podobe pravidelného príjmu, je pre neho zvyčajne lepšie zamestnanie, aj keď s podnikaním koketovať môže rozhodne tiež. Kto naopak túži po úplnej slobode, finančnej nezávislosti a túžbe riadiť si veci po svojom, je zase vhodnejším kandidátom vo sfére podnikania.

Disciplína je jednoducho základ

Byť sám sebe šéfom je na jednu stranu parádny vec, na druhú ale aj obrovsky zradná priepasť. Každá sloboda znamená aj zodpovednosť, a byť šéfom znamená na seba upliesť ten najtvrdší bič. Podnikanie nefunguje tak, ako je to niekedy zobrazované vo filmoch. Nohy na stole, cigaru v ústach, pôvabná sekretárka po boku a stovky miliónov na účte. To je možno pekná predstava, ale realita je iná.

Podnikateľ nad sebou nemá nikoho, kto by na neho zvyšoval hlas, alebo kto by ho hnal dopredu. Tento pohon a motiváciu musí hľadať hlavne sám v sebe. Sú ľudia, ktorí budú pracovať od rána do noci každý deň, pretože sú proste takí. Spojte to s vysokou inteligenciou, motiváciou, energiou a trochou šťastia, a máte tú novú nadnárodnú korporáciu zarábajúcou desiatky miliárd ročne. Taký ale nie je skoro nikto.

Disciplinovanosť je však niečo, bez čoho sa podnikateľ jednoducho nezaobíde. Prečo vstávať každé ráno z postele a ísť pracovať, keď sa vlastne tak pekne leží a dnes by bol tak super deň na odpočinok, návšteva Ulozto.sk a stiahnutie filmu a relax? Jeden taký deň ide prežiť, ale zvyknúť si na veľké pohodlie zvyčajne znamená pád do podpriemernosti alebo rovno cestu na úrad práce.

Koronavirové kríza znamená, že mnoho ľudí začalo pracovať doma. A doma je jednoducho táto práca iná, pretože si ide oddýchnuť alebo jednoducho skončiť skôr, pretože na nás zrovna nepozerá šéf. Je pre vás táto sloboda príjemná, alebo naopak využívate každej chvíle, kedy si ide urobiť voľno?

Je jasné, že tu hrá úlohu dosť faktorov (musíte sa starať o deti, nemáte doma priestor alebo pokoj), ale ak sloboda domova znamená skôr možnosť si od práce uľaviť, pustiť si stiahnutý film alebo pesničku v mp3 a mať pohodu, je tiež možné , že nad sebou nejakého šéfa potrebujete, pretože je to práve on, kto vás do práce a výkonu ženie. Je samozrejme tiež možné, že by ste pri práci na vlastnom vydávali ďaleko vyššie výkony, ale človek musí svoju sebadisciplínu zhodnotiť asi najlepšie sám, alebo s pomocou svojho najbližšieho okolia.

Schopnosť znášať kalkulované riziko

Jednou z hlavných náplní práce podnikateľa je investovanie. Investované peniaze, nech na burze alebo napríklad do platu svojho zamestnanca, by sa mali v ideálnom prípade vrátiť a zarobiť ešte niečo navyše.

Problém je v tom, že vlastne neexistuje investícia, ktorá by na 100% vždy peniaze vrátila a zarobila. Vždy tu hrozí riziko. Zvyčajne veľké riziko znamená možný vysoký výnos, ale tiež vysokú pravdepodobnosť straty, naopak nízke riziko väčšinou je schopné generovať nejaký menší zisk len s malou pravdepodobnosťou toho, že bude návrat investície menšie, alebo že sa dokonca o celú investíciu príde.

Niektoré druhy týchto investícií sa hodí ku sporenie nejakej časti platu v rámci finančnej gramotnosti a zaopatrenie sa na starobu, ale pre podnikateľov ide vlastne o alfu a omegu všetkého. Čas a investované peniaze by sa mali vrátiť, ale niekedy sa to jednoducho nestane. Môže to znamenať aj to, že tento človek pracuje a pracuje, a na konci mesiaca alebo napríklad celého roka, má v dôsledku svojho podnikania menej peňazí.

Znovu si môžeme ukázať na koronavirové krízu. Reštaurácie, bary, krčmy, fitness centrá, kiná, divadlá a veľa ďalších odvetví, prerába. Nie je ich chyba, že tento vírus prišiel na svet, a nie je ich chyba, aké opatrenia vláda zaviedla alebo nezaviedla. Podnikanie im rozhodne nevynáša tak ako predtým, alebo oveľa častejšie prerábajú peniaze.

S prehnanú prácou hrozí aj syndróm vyhorenia

Sloboda nepracovať znamená aj slobodu to prehnať. Ak ste zamestnaní, tak práca typicky končí vo vopred stanovený čas.

Každý deň je vyhradená doba na prácu, ale pred alebo po tejto dobe sa po zamestnancoch zase toľko nečaká, respektíve sa jednoducho počíta s tým, že majú voľno.

Voľno a odpočinok sú ale dôležité aspekty. Je potreba niekedy nabrať sily, zregenerovať sa, alebo jednoducho popremýšľať. Podnikateľ tohle musí veľmi starostlivo balansovať, pretože práca vlastne nikdy nekončí. Vždy ide urobiť viac, vždy ide niečo niekam posunúť, zlepšiť alebo skúsiť niečo nové. Môže sa tak ľahko stať, že namiesto disciplíny v tom začať každý deň pracovať bude dôležitejšie nájsť disciplínu tiež niekedy skončiť a starať sa o súkromný život, svoje telo, myseľ, alebo sa jednoducho ísť pobaviť.

Syndróm vyhorenia nie je dobré brať na ľahkú váhu, pretože sa nečakane môže prikradnúť ku každému z nás.

V tomto ohľade je dobré naozaj vyhradiť čas, a zistiť, čo je naše hranice. Sme schopní pracovať 4 hodiny denne? 8 hodín? 12? Cez akú hranicu by sme nemali nikdy ísť? Aký by mal byť náš priemer? Vieme vypnúť, aj keď sa váľame na dovolenke pri pláži a máme relaxovať? Neexistuje jednoznačná odpoveď, koľko je to najsprávnejšie číslo alebo koľko sa máme venovať tomu, čo nás baví, ale mali by sme si vyhradiť čas a trochu zaexperimentovať, hlavne v relatívnom mladosti, kedy to, že niečo niekde preženieme, môžeme ešte celkom dobre odpružiť, bez by sme sa zhuntovali.

Podnikanie z pláže? Možné to je, ale deje sa to len zriedka

podnikani z plaze
Foto: Pixabay

Dnes už tieto reklamy zase toľko nefrčia, ale ešte pred pár rokmi sme mohli často naraziť na reklamy sa „zaručenými tipy“ na podnikanie, kedy stačilo mať pri sebe notebook, a vlastne všetko ostatné bolo jednoduché. Tieto tipy sa ale prakticky určite týkali niečoho ako:

  • Ruletové systémy
  • Binárne opcie
  • Zakúpenie softvéru / systému, ktorý zarábal za nás

Alebo iné bezpracné činnosti, ktorá zarábala obrovské peniaze, a s ktorou sa daný autor delil, pretože mal už sám zarobených dosť.

Všetky tieto činnosti, ktoré lákali na zisk s notebookom na kolenách a kokteilom v ruke, sú podvod. Za úspešným podnikaním vždy stojí práce, a nikto nebude dávať zaručený recept na zisk len tak. Ani tí najlepší podnikatelia vám presne nepovedia, čo presne máte robiť, krok po kroku, aby ste zaručene zarábali, nieto ešte aby to bolo bez práce.

Vďaka moderným technológiám a možnosti podnikať na internete, samozrejme podnikania z pláže do úvahy teoreticky prichádza, ale ak vám niekto bude tvrdiť, že je to štandard, tak sa vás snaží podviesť, alebo sám niekedy niekde náhodne vyhral jackpot v lotérii, ale o podnikaní nevie nič.

Nápady na predmet podnikania

Nápad podnikania je ošemetná záležitosť. Akýkoľvek nápad, ktorý by ste sa tu dozvedeli, nie je práve originálna, a rozhodne nejde o zaručený spôsob. Základom pri výbere podnikania je byť k sebe úprimný / á, zhodnotiť úplne bez emócií svoje silné a slabé stránky, a zamerať sa na zhodnotenie tých silných, bez toho aby tie slabé mali nejaké väčšie slovo v tom, ako sa vám darí.

Máte analytickú myseľ, viete to s technológiami a nevadí vám sedieť pri počítači? Tvorba softvér / programovanie by mohlo byť presne to, čo vás naplní.

Ste skôr kreatívci a nebaví vás úplne presne dodržiavať sady pravidiel? Programovanie asi nebude váš šálka čaju

Či už sa rozhodnete akokoľvek, je naozaj zásadný vedieť, v čom ste dobrí, v čom priemerní, a v čom hrozní. V každej kategórii bude hneď niekoľko činností. Neviete si rady? Opýtajte sa tých, čo vás naozaj poznajú.

Informácií je na internete obrovské množstvo. Zistite, čo by vás bavilo, v čom by ste mohli napríklad aj niečo zarobiť, a ak vás napadne niečo naozaj skvelého, čo ešte neexistuje, tak choďte do toho!

Podobné články

Back to top button