Financie

30 tipov, ako ušetriť aj s malou výplatou

Premýšľali ste niekedy o tom, aké by bolo príjemné ušetriť viac peňazí? Alebo míňate menej peňazí? Alebo oboje? Premýšľajte o tom, aký by bol váš život, keby ste mali na účte vždy desiatky alebo dokonca stovky eur navyše, alebo dokonca oveľa viac?

Akú slobodu by vám to ponúklo? Ako by to zmenilo váš pohľad na prácu? Ako by to zmenilo vašu schopnosť pomáhať iným?

Čo by ste robili, keby ste boli vďaka obrovskému zostatku na sporiacom účte skutočne finančne slobodní? Ako by to zmenilo vašu kariéru? Pomohlo by vám to zvážiť prácu snov?

Pozrime sa na zoznam mnohých rôznych spôsobov, ako môžete ušetriť peniaze. Niektoré z nich zahŕňajú naučiť sa míňať menej. Pozrieme sa aj na triky, ako ušetriť viac. Výsledok je v každom prípade rovnaký – viac peňazí na vašom bankovom účte.

V tomto článku sa budeme venovať najmä tomu, ako zbytočne neutrácať najmä za seba a domácnosť. Nejde teda nevyhnutne o hľadanie zliav, ale skôr o dobré návyky. Ďalšie spôsoby, ako napríklad refinancovanie úveru a ďalšie, si necháme na iný článok.

Máte záujem? Poďme na to!

Najlepšie spôsoby, ako ušetriť peniaze

Asi každý, kto žije na dlh alebo od výplaty k výplate, si myslí, že by sa dali nájsť lepšie spôsoby, ako ušetriť peniaze. Malá výplata je takmer vždy na vine. Veď keby sme viac zarábali, mali by sme viac peňazí, nie? Samozrejme, sú situácie, keď je plat naozaj nízky a šetriť peniaze je naozaj ťažké. Častejšie však problém nespočíva v platoch, ale v nesprávnom uvažovaní o peniazoch alebo v míňaní na veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme.

Robert Kiyosaki to vo svojom bestselleri Bohatý otec, chudobný otec nazýva „preteky potkanov„. Vždy si hovoríme: „Chcel by som zarábať viac.“ Ale keď sa to naozaj stane, kúpime si lepšie auto, jeme drahšie jedlo alebo sa rovno stravujeme v reštauráciách, presťahujeme sa do väčšieho bytu, ideme na drahšiu dovolenku, ale stále nešetríme. Nikdy si teda nevytvoríme portfólio investícií, ktoré by nám pasívne zarábali peniaze, ale len míňame a míňame bez toho, aby sme boli šťastnejší.

Nemusí ísť nevyhnutne o nákup luxusného oblečenia alebo najexotickejších dovoleniek. Problém často spočíva vo zvyku kupovať veľa lacných vecí bez toho, aby sme si uvedomili, koľko peňazí nakoniec minieme na niečo, čo v skutočnosti nepotrebujeme a čo nezlepšuje našu životnú úroveň.

Cieľom tohto článku nie je, aby ste sa cítili zle, ale aby ste si osvojili niektoré návyky, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze bez toho, aby to ohrozilo kvalitu vášho života. Takmer každý zistí, že nielenže by mohol minúť menej, ale že by mohol minúť oveľa menej.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete ušetriť viac peňazí tým, že budete míňať menej. Začnem štyrmi tipmi, ktoré vás možno trochu vyvedú z miery.

Ide im viac o rozum ako o peniaze. Vytvoria však vo vás základ, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou ovplyvní vaše zaobchádzanie s peniazmi. Ste pripravení?

Dávajte pozor na výdavky

1. Začnite sledovať svoje výdavky

Sledovanie výdavkov je bod, ktorý môže zmeniť váš finančný život. Ak by ste ignorovali všetky ostatné body, neignorujte ani tento. Áno, viem, že to vyzerá ako zdĺhavá a nudná úloha, ktorá prinesie len málo. Vyzývam vás, aby ste si počas 30 dní zapisovali všetky svoje výdavky.

Nejde o to, aby ste zmenili svoje zvyky, naopak, mali by ste sa snažiť žiť tak ako doteraz, ale poctivo si viesť záznamy o všetkých svojich výdavkoch, aj tých najmenších. Nespoliehajte sa tiež len na to, že máte všetko na výpise z účtu. Mnohé platby realizujeme v hotovosti a pri skutočnom výbere z bankomatu, ktorý sa zobrazí na výpise, nevieme presne povedať, na čo peniaze boli použité.

Môžete použiť tabuľku Excel alebo online ekvivalent Google Sheets, papierový zápisník alebo akúkoľvek mobilnú aplikáciu na zapisovanie poznámok. Nie sú to najmodernejšie riešenia, ale všetky fungujú rovnako.

Tento bod pomôže uvedomiť si, že často nejde o výšku platu, ale o to, že človek žije nad svoje možnosti. „Nevýznamné“ výdavky v jednotkách eur, nad ktorými sa človek príliš nezamýšľa, sa mesačne vyšplhajú na stovky eur, na konci roka na desaťtisíce. Zapisovanie výdavkov často odhalí desiatky zbytočných výdavkov na nezmysly, o ktorých po piatich minútach ani nevieme, že sme ich kúpili.

Je ťažké zapamätať si všetky drobné každodenné nákupy. Sledovanie výdavkov vám poskytne rýchly prehľad o vašich mesačných výdavkoch.

Tento celkový pohľad vám poskytne informácie potrebné na prehodnotenie vašich nákupov. Toto hodnotenie vám pomôže s tipom č. 2 na úsporu peňazí.

2. Začnite o svojich nákupoch premýšľať z hľadiska hodnoty

Som presvedčený, že dobré hospodárenie s peniazmi má veľa spoločného so stavom vašej mysle. Ak naučíte svoju myseľ rozmýšľať o peniazoch inak, môžete sa naučiť lepšie hospodáriť s peniazmi.

Keď som začal sledovať svoje vlastné nákupy, zistil som, že robím veľa malých, bezvýznamných nákupov. Problém bol v tom, že tieto malé nákupy viedli k veľkým výdavkom a prakticky nulovým úsporám alebo priamemu zadlženiu.

Ale naučil som sa o peniazoch premýšľať trochu inak. Začal som prepočítavať výdavky na hodnoty a rozmýšľať, či sa mi daná útrata naozaj oplatí.

Príklad výdavkov založených na hodnote

Povedzme, že zarobíte napríklad 10 eur. Jedného dňa sa po práci zastavíte v reštaurácii a kúpite si večeru za 10 eur.

Viete, že by ste si doma mohli pripraviť rovnako výživnú a dobrú večeru za 2 eurá, ale ste unavení a je neskoro. Vo svete, kde sa míňa podľa hodnoty, by ste sa pred nákupom potravín zastavili a položili si otázku: Stojí mi tento nákup za to, aby som pracoval hodinu navyše?

Potom by nasledovali ďalšie otázky.

Napríklad by ste si mali položiť otázku, či by sa peniaze nedali použiť lepšie. Spôsob, ktorý by bol viac v súlade s vašimi finančnými cieľmi.

Pri výdavkoch založených na hodnote neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď. Len vy môžete rozhodnúť, ktoré nákupy stoja za úsilie, ktoré vynaložíte, aby ste na nich zarobili. Pre niekoho, kto má naozaj vysoký plat, nie je problém minúť peniaze na hotové jedlo v reštaurácii, pretože to stojí za ten čas. Na druhej strane, pre niekoho, kto naozaj potrebuje šetriť, môže byť pravidelné nakupovanie jedla v reštaurácii práve tým, že žije nad svoje možnosti.

Ak poznáte odpoveď na otázku, či nákup prináša do vášho života skutočnú hodnotu, môžete si odpustiť nákupy, ktoré nie sú založené na hodnote. Naopak, otvára dvere k investíciám do vecí, ktoré vám šetria čas. Nie je naozaj lepšie investovať do pomôcky, ktorá vám v domácnosti ušetrí veľa času? Ak budete mať viac času pre seba, možno dosiahnete lepšie výsledky aj v práci a zvýšite si plat.

Ak si pred nákupom premyslíte, či sa vám oplatí investovať svoje ťažko zarobené peniaze, budete o výdavkoch rozmýšľať inak. A uvažovanie založené na hodnote výdavkov bude ešte viac motivujúce, ak mu bude predchádzať tento ďalší krok.

Napíšte si svoje ciele

3. Vytvorte si zoznam svojich finančných cieľov

Zostavili ste si niekedy zoznam svojich finančných cieľov? Máte predstavu o svojich finančných cieľoch? Mnohí ľudia nemajú žiadne.

Namiesto toho sa len snažia prežiť mesiac, zaplatiť účty a dúfať, že im niečo zostane v banke.

Napriek tomu vám zoznam finančných cieľov môže pomôcť získať širší pohľad na vaše peniaze. Odporúčam zostaviť si zoznam krátkodobých, strednodobých a dlhodobých finančných cieľov.

Krátkodobé finančné ciele sú ciele, ktoré môžete dosiahnuť do jedného roka alebo skôr. Strednodobé finančné ciele sú ciele, ktoré môžete dosiahnuť do 5 rokov.

Dlhodobé finančné ciele sú ciele, ktorých dosiahnutie vám bude trvať päť rokov alebo dlhšie. Tu je niekoľko príkladov krátkodobých, strednodobých a dlhodobých cieľov, ktoré vám môžu pomôcť vytvoriť si vlastný zoznam cieľov.

Nápady na krátkodobé finančné ciele

 • Splatenie dlhu z kreditnej karty v hodnote 1 000 eur
 • Ušetrite 1 200 € za dovolenku
 • Našetrite si 1 200 EUR na prípad núdze (Niečo sa pokazí? Môžeme to kúpiť bez dlhov)

Strednodobé finančné ciele

 • Splácanie všetkých spotrebiteľských úverov
 • Ušetrite 10 000 eur na nové auto
 • Vytvorte si pohodlnú rezervu vo výške 6 mesačných platov

Dlhodobé finančné ciele

 • Splácať hypotéku
 • Ušetrite 200 000 eur do 20 rokov

Určite chápete, o čo ide. Stačí, ak si jedno popoludnie vyhradíte niekoľko desiatok minút a naozaj sa zamyslíte nad tým, čo je pre vás dôležité. Na čom vám skutočne záleží, keď ide o peniaze?

Je to bez dlhov? Je to finančná nezávislosť? Vytvorenie pravidelného pasívneho príjmu prostredníctvom portfólia investícií?

Len vy môžete rozhodnúť, ktoré finančné ciele sú pre vás najdôležitejšie. Ale keď to urobíte, získate pohon, ktorý vám pomôže prijímať rozhodnutia o výdavkoch založené na hodnote.

Táto hnacia sila vás bude motivovať, aby ste míňali a viac šetrili. Získate cieľ, ktorého sa môžete držať a ktorý vám dá silu neutrácať za veci, na ktorých v živote nezáleží, a namiesto toho sa nebáť investovať tam, kde na tom naozaj záleží.

4. Ušetrite peniaze stanovením rozpočtu

Štvrtá časť hry na peniaze zahŕňa život s mesačným rozpočtom. Pripravte si plán na sledovanie svojich výdavkov. Dozvedeli ste sa o výdavkoch založených na hodnote. Vytvorili ste si zoznam finančných cieľov, ktoré sú pre vás dôležité.

Naučiť sa zostaviť písomný rozpočet a žiť podľa neho každý mesiac vám pomôže dosiahnuť tieto ciele. Rozpočet vám pomôže vytvoriť základ, ktorý bude usmerňovať vaše výdavky.

Kedysi som si myslel, že rozpočet je obmedzujúci. Neznášala som predstavu, že budem mať papier, ktorý mi bude diktovať, ako môžem míňať.

Netrvalo však dlho a uvedomil som si, že rozpočet vám v skutočnosti dáva slobodu. Rozpočet vám poskytne plán vašich výdavkov, ktorý zabezpečí, že skutočne dosiahnete svoje finančné ciele.

Je to ako najlepší priateľ vašich peňazí – vždy vám pomôže urobiť ďalší krok k skvelému finančnému životu.

Ďalej sa pozrieme na to, ako ušetriť peniaze. Budeme diskutovať o všetkých malých tipoch a trikoch, ktoré môžete použiť, aby ste ušetrili viac peňazí.

Bývanie

Bývanie je jedným z najväčších výdavkov, ktoré môže mať človek alebo rodina. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete ušetriť na bývaní.

5. Neutrácajte toľko, koľko vám povie váš hypotekárny zástupca

Hypotekárne spoločnosti sa síce snažia zabezpečiť, aby ľudia mohli skutočne splácať a zistiť, ako míňajú a koľko zarábajú, ale zároveň sa snažia hypotéku predať a zarobiť. Ak vám zástupca povie, že môžete minúť toľko a toľko, je to skôr absolútna horná hranica toho, čo si môžete skutočne dovoliť. Skutočnosť by mala byť nižšia.

Keď začnete uvažovať o kúpe domu, jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali urobiť, je získať predbežné schválenie hypotéky.

Urobte si láskavosť a neutrácajte toľko, koľko vám zástupca hypotéky povie, že môžete.

V mesiacoch s nedostatkom peňazí oceníte dodatočný priestor v rozpočte.

6. Plánovanie veľkých výdavkov dopredu

Jedným zo spôsobov, ako sa vlastníctvo domu môže poriadne predražiť, sú opravy. Oprava alebo výmena strechy, pece, obkladu alebo iných renovácií môže byť pomerne nákladná.

Že niekedy je potrebné investovať, aby sa počítalo s väčšími opravami, aj keď nemusíme presne vedieť, čo bude potrebné opraviť alebo vymeniť. Preto by sme sa nemali nechať zaskočiť, keď je táto investícia naozaj potrebná, a požičať si na tieto výdavky. Namiesto toho si každý mesiac odkladajte trochu peňazí na sporiaci účet určený na opravy domu

. Stačí, ak mesačnú sumu zahrniete do svojho rozpočtu a peniaze sa budú automaticky ukladať na váš sporiaci účet.

Takto budete mať k dispozícii hotovosť v prípade veľkých výdavkov a nebudete sa musieť zadlžovať.

Ďalším spôsobom, ako ušetriť na bývaní, je sledovať spotrebu energie. Bezohľadné púšťanie vody, trvanie na dokonale príjemnej teplote v dome a ponechávanie zapnutých svetiel v nepoužívaných miestnostiach vás bude stáť peniaze.

Tipy, kde si môžeme dávať pozor na spotrebu, môžeme zvyčajne prebrať od svojich rodičov. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze v tejto oblasti.

Úspora vody

7. Sledujte spotrebu vody

Pri čistení zubov vypnite vodu. Pri umývaní riadu púšťajte vodu menšou silou.

Hladinu vody v práčke nastavte podľa veľkosti náplne, ktorú periete. Nezalievajte trávu, ak sa počas týždňa očakáva dážď.

Nainštalujte toalety a sprchové hlavice s nízkym prietokom. Všetky tieto malé kroky môžu priniesť veľké úspory na účtoch za vodu, aj keď s určitými počiatočnými investíciami, ktoré sa však vrátia vo veľmi krátkom čase.

Veľmi dobrou investíciou, ktorá sa z dlhodobého hľadiska oplatí, je kúpa umývačky riadu. Nie je to len kvôli úspore času, ale najmä kvôli úspore vody. Aj pri najodpornejšom ručnom umývaní riadu sa spotrebuje mnohonásobne viac vody ako v moderných umývačkách riadu.

8. Úspora peňazí za vykurovanie a klimatizáciu

Účty za komunálne služby môžu byť vysoké, keď vlastníte dom. Tu je niekoľko tipov, ako ušetriť na účtoch za energie.

Znížte teplotu (alebo klimatizáciu), keď je noc alebo keď ste cez deň preč. Ak v miestnosti nikto nie je, nezabudnite zhasnúť svetlá.

V zime nechajte žalúzie otvorené, aby sa dom mohol vyhrievať slnkom. V lete nechajte žalúzie zatiahnuté, aby ste udržali dom chladný.

Nechajte odborníka posúdiť, či vo vašom dome nedochádza k únikom energie. Mnohé energetické spoločnosti to robia bezplatne.

Malé kroky na zníženie spotreby energie prinesú z dlhodobého hľadiska veľké úspory.

9. Menej výdavkov na opravy v domácnosti

Už sme hovorili o tom, aké dôležité je šetriť peniaze na opravy v domácnosti. Existujú aj spôsoby, ako môžete na opravy v domácnosti vynaložiť menej prostriedkov, keď sa vyskytnú. Zvážte napríklad možnosť, že si opravy alebo renovácie urobíte sami

. Drobné práce, ako napríklad oprava tečúceho kohútika alebo výmena linolea, môžu byť s trochou školenia jednoduché.

Pozrite si videá na YouTube alebo navštívte miestny obchod s domácimi potrebami, kde nájdete návod, ako vykonať drobné opravy svojpomocne.

Ak si musíte najať na opravu niekoho iného, získajte odporúčania od priateľov alebo použite rôzne porovnávacie stránky a recenzie. Vďaka internetu dnes nie je ťažké zistiť, kto ponúka dobré ceny a odvádza kvalitnú prácu.

10. Prenájom izieb vo vašom dome

Ďalším spôsobom, ako ušetriť na nákladoch na bývanie, je prenajímať izby vo vašom dome. Môžete ich prenajímať počas celého roka a mať spolubývajúcich, ktorí budú platiť peniaze za používanie voľných izieb.

Alebo môžete využiť Airbnb a prenajímať izby obchodným cestujúcim a turistom. Pomocou služby Airbnb si môžete vybrať, ako a kedy budete prenajímať izby vo svojom dome. Nie je to pre každého, ale ak máte časť bytu alebo domu nevyužitú a oddelenú od vášho priestoru, môže to byť veľmi príjemný spôsob, ako si privyrobiť.

Ste nájomca? Nemajte obavy. Existujú spôsoby, ako môžete ušetriť aj na nákladoch na bývanie.

11. Nájdite si lacnejší byt

Ak za prenajatý byt alebo dom utrácate viac, ako by ste chceli, hľadajte lacnejšie miesta. Nájsť si miesto na bývanie nie je vďaka online vyhľadávačom väčšinou žiadny problém a ak nájdete miesto, ktoré vám vyhovuje viac, investovaný čas sa vám vráti.

12. Buďte správcom bytu

Niektoré bytové komplexy umožňujú nájomníkom stať sa manažérmi združenia vlastníkov alebo družstva, čo zvyčajne nevyžaduje toľko práce, ale môžete si zarobiť nejaké peniaze navyše.

Tieto povinnosti niekedy zahŕňajú pomoc iným nájomníkom pri riešení základných problémov. Možno budete musieť zavolať opravára pre netesniaci kohútik.

Alebo budete musieť nájomníkovi pomôcť vymeniť stratený kľúč. Povinnosti manažmentu sa líšia pre každú prenajímanú nehnuteľnosť, ale všetky vám môžu ušetriť peniaze na nájomnom, alebo tým, že každý mesiac stratíte nejaké peniaze na účte.

13. Vymeňte prácu za zníženie nájomného

Ak si prenajímate rodinný dom, prenajímateľ vám môže znížiť nájomné za práce vykonané na nehnuteľnosti. Ak napríklad každý týždeň pokosíte trávnik, môžete získať zľavu na nájomnom.

Alebo môžete získať zľavu za vykonanie základných úprav alebo opráv, napríklad vymaľovanie. Porozprávajte sa s prenajímateľom o svojich možnostiach. Nie vždy sa to podarí, ale niekedy je prenajímateľ ochotný vymeniť zarobené peniaze za viac času a pohodlia a navyše vie, že sa o jeho majetok dobre staráte.

Doprava

Doprava je vo väčšine oblastí nevyhnutnosťou. Existujú však spôsoby, ako môžete ušetriť na doprave. Tu je niekoľko nápadov.

Cesta do práce na bicykli

14. Nepodľahnite vábeniu nového auta

Predajcovia áut a banky vás lákajú, aby ste si každých pár rokov zaobstarali nové auto. Lákajú vás na nablýskané nové vozidlá a výhodné financovanie.

Ale aj keď získate pôžičku s 0 % úrokom, stále vám bude každý mesiac nad hlavou visieť vysoká splátka. A vaše nové auto stratí hodnotu v okamihu, keď ho odveziete z parkoviska. Zvážte kúpu spoľahlivého ojazdeného vozidla a zaplaťte radšej v hotovosti.

15. Ako ušetriť peniaze na ceste do práce

Väčšina ľudí musí dochádzať do práce a niekedy to znamená šoférovanie. Môžete však ušetriť peniaze tým, že si nájdete alternatívne spôsoby dopravy.

Môžete napríklad jazdiť spolu s niekým, kto býva neďaleko. Alebo môžete občas cestovať autobusom. Ak bývate dostatočne blízko, môžete do práce chodiť pešo alebo na bicykli.

Môžete tiež skúsiť jeden alebo dva dni v týždni pracovať z domu.

16. Žijete v oblasti, kde je všetko v pešej vzdialenosti

Pešie dostupné lokality sú tie, kde je veľa vecí každodennej potreby v pešej vzdialenosti. Obchod s potravinami, knižnica a miestny lekár sa nachádzajú v okruhu niekoľkých stoviek metrov alebo maximálne niekoľkých kilometrov od vášho domova.

Mnohé obce dnes plánujú, aby sa chôdza stala pre obyvateľov reálnou možnosťou dopravy. Ak nebývate v lokalite, kde sa dá všetko prejsť pešo, zvážte, či sa do takejto lokality presťahovať, ak vám to dáva zmysel. Jedným z bonusov je, že chôdza vám pomôže udržať si kondíciu zadarmo.

Potraviny

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete doma ušetriť na potravinách. Tieto tipy môžu fungovať bez ohľadu na to, či ste slobodní alebo vychovávate deti.

Tieto náklady sú pomerne vysoké a na programe dňa by malo byť aj šetrenie na potravinách bez toho, aby sa znížila kvalita stravy.

Farmárske trhy

17. Naplánujte si stravu

Jedným zo spôsobov, ako ušetriť veľké peniaze za potraviny, je zostaviť si týždenný jedálny lístok. Rozhodnem sa pre sedem večerí na celý týždeň. Potom nakúpim suroviny, ktoré potrebujem na prípravu týchto večerí.

Nakoniec pridám do nákupného zoznamu potraviny na raňajky a obed. Zostavenie týždenného jedálneho lístka vám pomôže zabezpečiť, aby ste si nikdy neobjednali jedlo na donášku, pretože doma nemáte čo jesť.

18. Vytvorte si zoznam lacných jedál

Niekedy si musíte dopriať, ale ak plánujete ušetriť peniaze, musíte sa zmieriť s tým, že by ste si nemali dopriať každý deň.

Mali by sme si preto urobiť zásoby potravín, ktoré sú výživné, ale nie drahé.

Vytvorenie cieľovej sumy na jedlo vám pomôže udržať nízky rozpočet na potraviny, ale napriek tomu si občas dopriať extravagantnejšie jedlá alebo zájsť do reštaurácie.

19. Vypestujte si vlastné potraviny

Ak je to možné, založte si záhradu alebo sa zapojte do komunitnej záhrady. Osivo rôznych plodín je veľmi lacné a výnosy sú často veľmi vysoké.

20. Kupujte miestne produkty

Nákup na miestnych farmárskych trhoch a od miestnych poľnohospodárov vám pomôže ušetriť aj na potravinách. Hoci supermarkety ponúkajú veľmi pohodlný spôsob nákupu v podstate všetkých druhov potravín, nemusia nevyhnutne ponúkať najlepšie ceny. Na druhej strane, farmárske trhy sú veľmi výhodné na nákup hlavne surovín.

21. Nakupujte vo veľkom (ak to má zmysel)

Nákup vo veľkom vám môže ušetriť veľa peňazí – niekedy. Kľúčom k úspechu je, či potraviny, ktoré nakúpite vo veľkom, skutočne využijete. Potom možno dostanete lepšiu ponuku, ale aj tak sa to neoplatí, pretože časť z nej vyhodíme.

22. Pozor na plytvanie potravinami

Odhaduje sa, že približne tretina nakúpených potravín sa nakoniec vyhodí. To je veľa peňazí, ktoré skončia na skládkach.

Dodržiavaním týchto tipov môžete ušetriť peniaze a znížiť plytvanie potravinami vo vašej domácnosti:

 • Využite zvyšky jedla na obed alebo ich použite na ďalšiu večeru
 • Pripravujte menšie jedlá
 • Zostavte si týždenný jedálny lístok, aby ste kupovali len to, čo využijete
 • Nekupujte veci, ktoré sa vašej rodine nepáčia
 • Raz týždenne si večer vyčistite chladničku od zvyškov jedla

Zníženie plytvania potravinami vám môže ušetriť desiatky alebo dokonca stovky eur mesačne. Zvyčajne je to presne tá suma, ktorá vám v rozpočte chýba.

Zábava

Míňate veľa peňazí na zábavu, napríklad na návštevy divadla a reštaurácií? Tu je niekoľko spôsobov, ako sa zabaviť za menej peňazí.

23. Hosťovanie filmových večerov doma

Obmedzte svoje návštevy kina a namiesto toho organizujte filmové večery doma. Zhasnite svetlá, popcorn a usaďte sa na gauč s obľúbeným filmom. Je to oveľa lacnejšie ako ísť do kina.

24. Nájdite si koníčky a aktivity, ktoré sú zadarmo

Existuje mnoho spôsobov, ako sa zabaviť zadarmo. Navyše nikde nie je napísané, že čím drahšie je hobby, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vás bude baviť. Naopak, mnohé aktivity, ktoré sú (takmer) zadarmo alebo si vyžadujú len jednorazovú investíciu, často prinášajú oveľa viac radosti. Nemusí to byť nevyhnutne niečo, na čo neminieme nič, ale skôr lacnejšia verzia niečoho, čo môže stáť veľa peňazí. Tu je niekoľko nápadov:

 • Prejdite sa na bicykli
 • Výlet do štátneho alebo okresného parku
 • Zúčastnite sa koncertu s bezplatným vstupom
 • Zhromaždenie s priateľmi na grilovačke alebo potluck
 • Hrajte kartové alebo stolové hry
 • Choďte na prechádzku
 • Usporiadajte triatlon pre rodinu a priateľov

Ak ste ochotní byť kreatívni, môžete mnohé veci robiť zadarmo. Ďalej prejdeme k tomu, ako ušetriť peniaze na zdraví.

Zdravie

Vyskúšajte tieto tipy, aby ste ušetrili peniaze za zdravotnú starostlivosť. Možno budete prekvapení, koľko peňazí môžete ušetriť.

25. Zameranie na prevenciu

Ako pri väčšine vecí, aj tu platí, že prevencia je často lacnejšia ako liečba

. Uistite sa, že každoročne absolvujete preventívne prehliadky u svojho lekára, zubára a očného lekára. Vyhnite sa činnostiam alebo návykom, o ktorých je známe, že sú škodlivé pre vaše zdravie. Príkladom je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.

Pravidelne cvičte a jedzte veľa zelenej zeleniny. Buďte striedmi v konzumácii cukru a spracovaných potravín. Starajte sa o svoje zdravie, aby ste sa vyhli nákladným výdavkom na liečbu.

26. Využite zľavy z poistenia

Zdravotné poistenie často zahŕňa celý rad výhod a služieb so zľavami. Tie môžu zahŕňať rôzne prehliadky, vyšetrenia alebo dokonca bezplatné či zľavnené zákroky alebo hospitalizácie.

27. Bezplatné cvičenie

Namiesto míňania peňazí na drahé členstvo v posilňovni zvážte možnosť bezplatného cvičenia. Vytvorte si cvičebný plán, ktorý môžete vykonávať doma. Alebo sa prechádzajte, behajte či bicyklujte po miestnych chodníkoch alebo v blízkych parkoch.

Cvičte podľa relácií o cvičení, ktoré nájdete v televízii, alebo si kúpte sadu DVD so zameraním na vaše obľúbené cviky. Cvičte s priateľom alebo milovanou osobou, aby bolo voľné cvičenie atraktívnejšie.

Výchova detí

O tom, že výchova detí môže byť nákladná, netreba dlho diskutovať. Tu je niekoľko nápadov, ako pri výchove detí míňať menej.

28. Vyberte si mimoškolské aktivity

Namiesto toho, aby ste svoje dieťa prihlásili na všetky dostupné mimoškolské aktivity, buďte vyberaví. Nechajte ich vybrať si každý rok jednu alebo dve aktivity, ktoré sú pre nich dôležité.

To vám pomôže ušetriť peniaze a čas.

29. Buďte kreatívni, pokiaľ ide o výdavky na oblečenie

Kupovať deťom drahé značkové oblečenie môže byť lákavé. Keď sú vaše deti v puberte, môžu na tom trvať. Zvážte nasledujúce možnosti, ako ušetriť na detskom oblečení.

 • Nakupovanie použitého tovaru v obchodoch s tovarom, na trhovisku Facebook Marketplace, eBay alebo na iných stránkach
 • Na konci sezóny si zaobstarajte oblečenie vo výpredaji a kúpte deťom o číslo väčšie – do začiatku ďalšej sezóny do svojho oblečenia dorastú

30. Zavedenie rozpočtu „premyslenia všetkého“

Použitie „premysleného“ rozpočtu môže byť skvelým spôsobom, ako minúť oveľa menej peňazí.

Koncept je jednoduchý: Vezmite si každú položku mesačného rozpočtu a nájdite spôsob, ako daný výdavok znížiť alebo odstrániť.

Zhrnutie

Dúfam, že vám niektoré z týchto jednoduchých nápadov na úsporu peňazí pomôžu zlepšiť vašu finančnú situáciu. S trochou kreativity môžete ušetriť viac peňazí.

Ak je to možné, v článku sa nenachádza žiadna rada, že by sme mali šetriť na veciach, ktoré máme radi, na dovolenke alebo že by sme nemali sem-tam rozhádzať svoje vreckové. Mali by sme sa pokúsiť ušetriť na bežných výdavkoch, ktoré nie sú pre kvalitu nášho života až také podstatné. Je úplne normálne, že občas ideme na dovolenku, ale mali by sme to brať do úvahy, aby sme sa kvôli dovolenke nezadlžili, t. j. možno by sme si mali pravidelne odkladať určitú sumu peňazí, ktorá potom pôjde na nejakú vec alebo zážitok.

Dúfam, že vám niektoré z týchto tipov pomôžu šetriť a stav vášho bankového účtu sa bude len zlepšovať.

Podobné články

Back to top button