Zdravie

Detoxikácia pomocou Ajurvédy: Klystír a iné praktiky, na ktoré sa hanbíme opýtať

Posilnenie imunity pomocou indickej alternatívnej medicíny

Podľa ajurvédy existuje päť základných energií: voda, oheň, vzduch, zem a éter, ktoré tvoria celý vesmír, a ich kombináciou vznikajú tri základné energetické charakteristiky alebo dóša: váta, pitta a khapa. Podľa indických véd sa rodíme s týmito dóšami v dokonalej rovnováhe, a keď sú v nerovnováhe, pociťujeme rôzne bolesti, choroby a ochorenia.

Cieľom ajurvédy je potom obnoviť rovnováhu dóš, čo sa uskutočňuje predovšetkým očistou tela. Zatiaľ čo na Západe sa zaoberáme najmä vonkajšou očistou tela, v ajurvéde sa kladie dôraz aj na vnútornú čistotu. Na to sa používa pančkarma, päť procedúr, ktoré pomáhajú zbaviť sa uložených toxínov, uvoľniť tok zablokovanej energie a dokonca zmierniť príznaky chronických chorôb alebo bolesti.

V tomto článku sa dozviete o troch praktikách: basti – klystír, dhauti – zvracanie a neti – čistenie nosa. Ajurvéda však zahŕňa širšiu škálu metód a liečebných postupov, a to: aromaterapiu a hudobnú terapiu alebo masáže a ajurvédske výživové doplnky vo forme bylín a minerálov, ktoré pomáhajú dosiahnuť rovnováhu mysle a tela. Ajurvéda kladie dôraz aj na zdravý životný štýl, najmä preto, aby účinky liečby boli dlhodobé.

Pri nasledujúcich technikách by prvé pokusy mali byť bezpodmienečne pod dohľadom ajurvédskeho učiteľa.

Klystír: starobylý spôsob očisty čriev

Klystír je základnou očistnou metódou v indickej medicíne, ktorá verí, že zdrojom chorôb je nečistota tráviaceho traktu. Táto liečebná metóda bola známa už v starovekom Egypte a používala sa aj v Číne a Grécku.

V minulosti si ľudia pomocou rektálnych svalov nasávali vodu z rieky do čriev a nechávali ju z rieky opäť vytekať; modernou formou je klystír. V sanskrite sa klystír nazýva basti a vykonáva sa s teplým olejom, a nie s vodou (ako pri hydroterapii hrubého čreva), pretože voda vysušuje črevá a môže problémy ešte zhoršiť. Vzhľadom na vlastnosti oleja sa tento postup nevykonáva samostatne a namiesto tradičného klystíru sa používa špeciálna injekčná striekačka. Ako základ sa používa sezamový olej, ale v salónoch sa pridávajú aj rôzne liečivé bylinné odvary. Je dobré, ak olej v tele vydrží niekoľko minút, potom je možné ísť na toaletu.

Teplý olej zmäkčuje, drobí a odstraňuje zvyšky stolice, parazity, hlieny a iné odpadové látky z črevnej sliznice, čo vedie k harmonizácii celého organizmu. V indickej medicíne sa verí, že zdravie čriev úzko súvisí s kosťami.

Klystír má preto pozitívny vplyv na ochorenia, ako je reumatoidná artritída, pôsobí proti rednutiu kostí a pomáha aj pri nervových poruchách. Primárne sa používa na liečbu chronickej zápchy, dráždivého čreva, odstraňuje toxické odpadové látky pre lepšie vstrebávanie živín a pomáha stimulovať peristaltiku čriev.

Pre hladký priebeh liečby sa odporúča piť veľa vody, obmedziť mäso, vajcia, mlieko, pečivo a jesť prevažne zeleninovú stravu. Klystír sa najlepšie vykonáva večer alebo ráno. Večer je dobré aspoň dve hodiny predtým nič nejesť a ráno prísť nalačno a piť len minimálne. Bastis je dobré zopakovať aspoň trikrát, a to v skorom časovom slede.

Pripravte si podložku, pretože zvyšný olej môže odkvapkať.

Dhauti: zvracaním proti žalúdočnej kyslosti

Táto technika je inak známa ako gadžakarna. Jeho názov pochádza zo slova slon (=gadj). Keď je slon chorý, strčí si chobot hlboko do pažeráka a vysaje obsah žalúdka. Rovnako funguje aj u ľudí: pomáha pri žalúdočných ťažkostiach, napríklad keď sme zjedli niečo pokazené alebo keď je žalúdok prekyslený. Má dokonca pozitívny vplyv na astmu a potravinové alergieabodstraňuje

zápach z úst.

Na túto techniku budeme potrebovať dva litre teplej vody (40 °C), v ktorej rozpustíme jednu čajovú lyžičku soli. Vo vzpriamenej polohe postupne vypite všetku vodu, pohár po pohári, mierne sa predkloňte, ľavú ruku zľahka pritlačte na brucho a ukazovák a prostredník pravej ruky zatlačte do hrdla, aby ste vyvolali zvracanie. Všetka voda vytečie za tridsať sekúnd. Techniku vykonávajte nalačno maximálne dvakrát týždenne. Nevykonáva sa pri vysokom krvnom tlaku a zvýšenom vnútroočnom tlaku. Nie je vhodný ani pre osoby trpiace poruchami príjmu potravy

Neti Pot
Foto: Stocklib

Néti: čistý nos vďaka čajníku

Existujú dva druhy neti – jala neti a sutra neti. Sútra néti je čistenie nosových dutín pomocou voskovaného prúžku vaty alebo gumového katétra. Táto technika si vyžaduje určitú prax, a preto by sa mala prvýkrát cvičiť pod vedením učiteľa jogy. Táto technika je vhodná pre ľudí so zúženými nosnými dierkami a následnými problémami s dýchaním. Podobne ako džala neti, aj táto sútra dôkladne vyčistí celý nos. Na rozdiel od sutra néti sa však džala néti môže vykonávať aj samostatne. Potrebujeme len špeciálne tvarovanú kanvicu na čaj

Pripravte si soľný roztok – rozpustite približne jednu čajovú lyžičku soli v jednom litri teplej vody (38 až 40 °C). Nalejte tento roztok do netídiového hrnčeka, zohnite sa nad umývadlo a zastrčte zobáčik netídiového hrnčeka do pravej nosovej dierky, aby ste ju uzavreli. Nakloňte hlavu mierne dopredu a zároveň na ľavú stranu tak, aby voda vytekala ľavou nosnou dierkou. Dýchajte otvorenými ústami.

Takto nechajte pretekať asi polovicu obsahu kanvice a zvyšnú vodu vyfúkajte najprv pravou, potom ľavou a nakoniec oboma nosnými dierkami naraz. Opakujte na druhej strane. Dbajte na to, aby ste dýchali s otvorenými ústami, inak sa vám voda dostane do uší. Ak vás počas zákroku pálí nosová sliznica, voda je buď príliš studená, alebo je roztok príliš slaný.

Techniku je dobré vykonávať pravidelne, najlepšie každé ráno. Neti má pozitívny vplyv na činnosť všetkých zmyslových orgánov v oblasti hlavy, pôsobí proti únave, zlepšuje koncentráciu a pamäť a dokonca pomáha pri bolestiach hlavy. Prečistením nosových dutín pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu a zápalom čelných a nosových dutín a môže pomôcť pri chronickej nádche a alergiách. Kontraindikácie tejto techniky sú: akútne prechladnutie, zápal prínosových dutín a bolesť ucha.

Podobné články

Back to top button