Ako dlho vydrží mäso mimo chladničky pri izbovej teplote
📝Obsah
Ako dlho vydrží mäso pri izbovej teplote
Mäso je zdravé, výživné, ale pri jeho skladovaní a príprave musíme byť veľmi opatrní. Pri nesprávnej manipulácii sa môže ľahko stať, že mäso je jednoducho nebezpečné a musí sa vyhodiť.
Mäso je niekedy surové, inokedy varené alebo mrazené a samozrejme existujú rôzne druhy, ako napríklad hovädzie, bravčové, morčacie alebo kuracie. Doba, počas ktorej vydrží každé mäso mimo chladničky alebo mrazničky pri izbovej teplote, sa môže líšiť, ale vo všeobecnosti je najlepšie držať sa pravidla 2 hodín, po ktorých je potrebné mäso schladiť alebo uvariť.
Pozrime sa na to, ako bezpečné je uchovávať mäso v akomkoľvek stave mimo chladničky alebo mrazničky, zvyčajne pri izbovej teplote okolo 20 °C.
Ako dlho môžeme nechať mäso rozmraziť pri izbovej teplote?
Vyberanie mäsa z mrazničky a jeho nechávanie rozmraziť cez noc vonku je síce obľúbený, ale rozhodne nie dobrý spôsob.
Pri teplotách od 4 do 60 °C sa na mäse začnú rýchlo množiť baktérie a ideálna je izbová teplota okolo 20 °C. Pokiaľ je mäso zmrazené, je bezpečné, ale keď sa rozmrazí pri izbovej teplote, začne sa prirodzene v rôznych častiach zohrievať a na týchto miestach sa začnú množiť baktérie.
Mäso sa však rozmrazuje pomerne dlho a kým sa rozmrazí aj v jeho strede, môžu na povrchu spokojne žiť baktérie v množstve, ktoré je škodlivé pre naše zdravie.
Nezáleží ani na tom, či ide o hydinu, hovädzie, jahňacie alebo bravčové mäso. Záleží však na stave mäsa alebo na tom, na aké veľké kúsky je nakrájané.
V prípade veľkého bochníka je najlepšie rozmraziť ho v chladničke, pretože sa jednoducho nestihne rozmraziť celý do 2 hodín. Ak máte mäso nakrájané na kocky alebo menšie kúsky, napríklad kuracie krídla, na rozmrazenie môžu stačiť 2 hodiny mimo mrazničky.
Tieto kusy mäsa však musia byť riadne oddelené, aby sa rozmrazovali jednotlivo, a nie na jednej hromade, ktorá si v strede udrží nízku teplotu, čo nie je žiaduce pre ďalšiu prípravu.
Ak chcete rozmraziť väčší kus mäsa, je lepšie premiestniť ho z mrazničky do chladničky, kde je teplota nižšia ako 4 °C. Mäso sa bude rozmrazovať pomaly, ale opäť oveľa bezpečnejšie.
Ako dlho môže byť surové mäso pri izbovej teplote?
Všeobecné pravidlo je 2 hodiny, a to platí pre všetky druhy surového mäsa! Pravidlo 2 hodín platí aj v prípade, že je surové mäso zmrazené alebo chladené.
Ak sa surové mäso ponechá pri izbovej teplote dlhšie ako 2 hodiny, môže dôjsť k rýchlemu rastu škodlivých baktérií, čo môže viesť k otrave jedlom.
Otrava jedlom je závažné ochorenie, ktoré môže mať príznaky ako nevoľnosť, hnačka, vracanie, žalúdočné kŕče, dehydratácia, horúčka, bolesť hlavy, svalov a kĺbov alebo krv v stolici. Tieto príznaky môžu byť veľmi nepríjemné a samozrejme sa im chceme vyhnúť.
Ak ide o rýchlo sa kaziace potraviny, ako napríklad mäso, maximálne 2 hodiny. To sa nevzťahuje na druhy potravín, ako je napríklad zelenina. Na druhej strane, napríklad šunka by sa nemala ponechať pri izbovej teplote 2 hodiny alebo dlhšie.
Ako dlho vydrží varené mäso mimo chladničky?
Varené mäso sa nelíši od surového a chladeného mäsa, a preto vydrží pri izbovej teplote len dve hodiny, kým sa baktérie začnú množiť.
Ak máme nedojedené potraviny, musíme ich zabaliť do fólie alebo vzduchotesnej škatule a dať do chladničky. Pri preprave môžu byť užitočné chladiace boxy alebo tašky, ktoré udržia teplotu pomerne dlho. Samozrejme, potom sa hodí mať ďalšie príslušenstvo alebo ľad, ktorý udrží aj varené mäso chladné, podobne ako termoska udrží teplú kávu alebo čaj.
Vo všeobecnosti je naozaj dobré mať na pamäti pravidlo dvoch hodín, ktoré platí veľmi univerzálne pre čerstvé, chladené alebo varené mäso, ako aj pre rôzne lahôdky, šunky a v podstate všetko okrem správne pripraveného sušeného mäsa, ktoré môže mimo chladničky vydržať aj niekoľko týždňov
Bezpečnosť namiesto otravy jedlom
Vyššie uvedené odporúčania neznamenajú, že po ponechaní mäsa pri izbovej teplote dlhšie ako 2 hodiny máte 100 % záruku, že sa otrávite jedlom. Pravdou je, že sa vám pravdepodobne nič nestane. Na druhej strane je otrava jedlom taká nepríjemná, že často nemá zmysel riskovať, najmä pri tak rizikových potravinách, ako je mäso.
Preto buďte opatrní, a ak si nie ste istí napríklad vôňou mäsa, je takmer určite lepšie ho vyhodiť, ako riskovať v lepšom prípade veľmi nepríjemný stav a v horšom veľmi vážne zdravotné problémy.