Môžete nechať mäsový vývar von z chladničky cez noc?
Pri výrobe alebo príprave chutného jedla môžeme siahnuť po základných surovinách, ako je napríklad mäsový vývar. Je skvelý ako základ pre polievky a iné jedlá, ktorým dodáva jedinečnú chuť. Niekedy nemôžeme dať vývar hneď do chladničky, možno preto, že je ešte čerstvý, a teda veľmi horúci, čo by chladničku len zničilo. Môžeme teda vývar nechať cez noc mimo chladničky bez toho, aby sa pokazil?
Mäsové vývary by sa nemali nechávať v chladničke cez noc. Pri izbovej teplote sa baktérie množia a kontaminujú vývar. Je lepšie takýto mäsový vývar vyliať a urobiť nový, ako riskovať ochorenie na baktérie. Vývar by sa mal ponechať mimo chladného prostredia najviac štyri hodiny.
Príprava jedál z akéhokoľvek druhu mäsa je zložitá a náročná. Možno ste jedli vývar, ktorý bol cez noc mimo chladničky, a nič sa nestalo. Za tým, prečo by sme takéto potraviny nemali nechávať v chlade, však stojí veda, ktorá ukazuje, prečo to nie je dobrý nápad.
📝Obsah
Čo je to mäsový vývar?
Mäsový vývar sa vyrába dlhým varením kostí a mäsa pri nízkej teplote. Malé kúsky mäsa alebo tuku, ktoré zostanú na kostiach, sa vyvaria. Do vývaru sa často pridáva aj zelenina, korenie alebo bylinky a soľ. Väčšinou sa však varia len kosti a trochu soli, aby sa zvýraznila chuť mäsa.
V našich končinách slovo „vývar“ vo všeobecnosti znamená odvar z mäsa, zeleniny a kostí, ale niektoré druhy vývarov sú naozaj len kosti bez ďalších prísad.
Prečo by vývar nemal byť mimo chladničky?
Mäsový vývar sa síce pripravuje varením, čím sa zničia všetky baktérie, ale po vychladnutí je vystavený rovnakým druhom toxínov a baktérií ako všetky ostatné potraviny.
Baktérie sa množia v mäse a potravinách a najmä mäso je na toto množenie veľmi náchylné. Je to začiatok rozkladného procesu a je úplne prirodzený. Je však škodlivý pre ľudský organizmus a spôsobuje nám zdravotné problémy.
Bohužiaľ, izbová teplota okolo 20 °C je pre baktérie úplne ideálna a pri tejto teplote zvyčajne uchovávame vývar mimo chladničky.
Mäsový vývar, mäso alebo akékoľvek potraviny vyrobené z mäsa by nemali byť pri izbovej teplote dlhšie ako štyri hodiny. Dve hodiny sú pravdepodobne bezpečnejšie, ale štyri hodiny je maximálny čas, ktorý by ste mali nechať vonku.
Rovnaké odporúčanie potom platí aj pre čínske alebo iné ázijské jedlo, ktoré si berieme domov. Takže nie viac ako 2 hodiny mimo chladničky, potom hrozí riziko otravy jedlom.
Veda o baktériách
Baktérie, ktoré sa nachádzajú v surových potravinách, sa nazývajú mikróby a sú to malé živé organizmy, ktoré hľadajú miesto na rast a vývoj. Môžeme ich nazvať aj mikroorganizmami.
Vedecký základ toho, čo sa deje, je v podstate taký, že tieto malé mikroorganizmy začnú rásť a kvasiť a začnú tiež proces rozkladu potravín, v ktorých rastú. Niektoré druhy kvasenia by mohli byť pre ľudský organizmus prospešné alebo sú aspoň chutné. a je nepravdepodobné, že by nám spôsobili vážne zdravotné problémy. Niektoré typy fermentácie sú však pre človeka nebezpečné.
Baktérie najlepšie rastú pri teplotách od 4 do 60 stupňov Celzia, keď sa veľmi rýchlo množia. Nielen to, ale niektoré baktérie sú prítomné už na surovom mäse…
Druhy baktérií, ktoré sa v mäse množia, môžu viesť k prepuknutiu infekcie E. coli, čo je určite veľmi nepríjemné a dokonca nebezpečné.
Preto je mimoriadne dôležité dodržiavať predpisy o bezpečnosti potravín, a to aj vo vlastnej kuchyni. Všetko, čoho sa dotklo surové mäso, dôkladne umyte a zabráňte kontaminácii iných potravín.
Tým sa zabezpečí, že sa tieto baktérie nebudú ďalej množiť, čo by mohlo spôsobiť ochorenie vás a vašich blízkych. To isté platí aj pre varený mäsový vývar. Je dôležité, aby sa správne skladoval a uchovával, aby bol zakrytý mimo chladničky a aby sa rýchlo spracoval, keď sa dostane z chladu, aby sa nepokazil.
Zdravotné výhody mäsového vývaru
Mäsový vývar prináša množstvo výhod pre naše zdravie. Záleží na tom, čo do mäsového vývaru dáte, ale bez ohľadu na to, ako ho pripravíte, kosti, ktoré sa vo vývare uvaria, sú prospešné. Živočíšne kosti sú bohaté na vápnik, horčík, draslík a fosfor. Naše telo tieto minerály veľmi potrebuje, ale zvyčajne ich nemáme dostatok, čo nás vedie k používaniu rôznych doplnkov. Ale je zrejmé, že je lepšie, ak sa do stravy dostanú prirodzenejším spôsobom.
Presné množstvo minerálov v každej porcii vývaru sa nedozvieme, ale vždy posilňujú náš imunitný systém a celkovo pomáhajú nášmu telu cítiť sa lepšie. Použitie vývaru ako základu jedla a výroba vlastného namiesto kupovaného je často nielen lacnejšie, ale aj oveľa zdravšie a chutnejšie.
Vývar sa hodí aj vtedy, keď sme chorí a nemáme chuť na pevnú stravu. Vývar je veľmi výživný, chutný a aj počas choroby ho môžeme veľmi ľahko zjesť.
Kosti v mäsovom vývare uvoľňujú niektoré aminokyseliny v dôsledku varenia, najmä ak pridáme aj kĺby a väzy napríklad z kuracieho mäsa. Tieto aminokyseliny tiež často nenájdete prirodzene vo väčšine potravín, ktoré jeme, a ich konzumácia prostredníctvom mäsového vývaru je skvelým spôsobom, ako tieto aminokyseliny získať.
Zdravé a výdatné jedlá, ktoré sa pripravujú z týchto vývarov, sú často vhodné na chudnutie, ale pokojne môžete prirodzene pribrať. Jedlá pripravené z rôznych mäsových vývarov sú často zdravšie a rovnako sýte ako niektoré iné jedlá a konzumácia vývaru je naozaj jednoduchá a ak chceme, môžeme si ho dopriať viac.
Ako pripraviť mäsový vývar
Ako pripraviť mäsový vývar? Zvyčajne budeme potrebovať zvyšky z iného varenia, takže hlavne kuracie, morčacie alebo hovädzie kosti. Určite ich nemusíme vyhadzovať, ale môžeme ich ľahko použiť na výrobu zásob.
Príprava mäsových vývarov trvá dlho, preto si na ňu vyhraďte čas. Recepty na prípravu mäsového vývaru sú v podstate na vás a môžete experimentovať s tým najchutnejším receptom. V závislosti od toho, čo použijete, vložte všetko do hrnca a varte na miernom ohni až niekoľko hodín. Najčastejšie sa varí dve až šesť hodín, niekedy však až dvanásť hodín.
Po tomto dlhom varení vývar povarte na miernom ohni a preceďte ho cez sito, aby sa do vývaru po precedení nedostali kúsky mäsa alebo zeleniny, ak ste ich do vývaru pridali. Do mäsového vývaru sa najčastejšie pridáva zelenina ako cibuľa, zeler a mrkva. Môžete pridať aj cesnak, petržlenovú vňať, tymián, soľ alebo svoju obľúbenú zmes byliniek.
Skladovanie zásob mäsa
Vývar môžete skladovať v podstate kdekoľvek, kde je chladnejšie ako 4 °C, v suchu a mimo dosahu slnka. Ideálna je chladnička alebo mraznička. Mäsový vývar by ste nikdy nemali dávať priamo do chladničky alebo mrazničky, kým je ešte horúci. Najprv musí vychladnúť.
Najlepší je čerstvý mäsový vývar, preto sa aj po uskladnení odporúča rýchlo ho spotrebovať, najlepšie do 6 mesiacov a úplne najlepšie do 3 mesiacov.
Príprava je potom veľmi jednoduchá, stačí vývar ohriať a hneď podávať alebo ho použiť ako základ pre iné recepty.
Dbajte tiež na to, aby ste ohrievali len vývar, ktorý okamžite použijete. Vždy, keď vývar dosiahne izbovú teplotu, začnú sa v ňom množiť baktérie. Opätovné zmrazenie skracuje čas, počas ktorého je možné vývar bezpečne konzumovať.