Zdravie

Ako dlho vydrží šunka v chladničke, vonku alebo v mrazničke

Jednou z najobľúbenejších potravín je šunka nakrájaná na plátky. Je vhodný pre veľké skupiny, ľahko sa pripravuje a nie je drahý. Okrem toho chutí veľmi dobre za tepla aj za studena a dá sa ľahko kombinovať s inými prílohami. Je to presne ten druh jedla, ktoré je vždy užitočné.

Šunka sa musí správne skladovať, aby nespôsobovala zdravotné problémy. Šunka vydrží mimo chladničky maximálne 2 hodiny. V chladničke vydrží niekoľko dní, ale po otvorení by sa mal spotrebovať pomerne rýchlo. Šunku možno aj zmraziť, v takom prípade vydrží odporúčané 4 mesiace.

Pokiaľ ide o trvanlivosť mimo chladničky, šunka je najchúlostivejšia a malo by sa s ňou zaobchádzať ako s ostatnými mäsovými výrobkami, t. j. do 2 hodín by sa mala dať do chladničky. Navyše nezáleží na tom, či ide o bravčovú šunku, kuracie mäso, morčacie mäso alebo dokonca klobásy.

Na to treba myslieť napríklad pri návšteve miesta, kde sa podáva šunka v akejkoľvek forme, napríklad na sendvičoch. Mali by sme podávať len toľko, koľko sa dá zjesť do dvoch hodín, a postupne pridávať ďalšie, namiesto toho, aby sme ponúkali jeden obrovský tanier plný trvanlivých potravín, ktoré sa nedajú chladiť.

Šunka na prkénku
Foto: Freepik

Ako dlho vydrží šunka mimo chladničky?

V podstate každá šunka, či už varená alebo surová, vydrží mimo chladničky približne 2 hodiny. Dovtedy by sa mal skladovať v chladničke alebo mrazničke.

Ak vám napríklad pri návšteve zostane nedojedená šunka, môžete ju zabaliť do fólie alebo ňou prikryť tanier, na ktorom je, a potom ju dať do chladničky.

Šunka môže v chladničke vydržať až 4 dni, ale lepšie je nechať si dva dni. Pri dlhšom skladovaní, dokonca aj v chladničke, je potrebné starostlivo kontrolovať chuť a vôňu. Ak vznikne akékoľvek podozrenie, je lepšie šunku vyhodiť a neriskovať zdravotné problémy a otravu jedlom.

Keď hovoríme o šunke mimo chladničky, máme na mysli aj všetky potraviny obsahujúce šunku, nielen surovú alebo varenú šunku. Patria sem polievky, sendviče, prílohy, obložené chlebíčky a všetko ostatné. Podobne je to s mäsovým vývarom, ktorý tiež nevydrží dlho mimo chladničky.

Zjednodušene povedané, mali by sme dodržiavať pravidlo, že prakticky všetky potraviny obsahujúce mäso nesmú byť v chladničke dlhšie ako 2 hodiny.

Sendvič se šunkou
Photo: Freepik

Ako dlho vydrží šunka v chladničke?

Balená šunka vydrží v chladničke približne týždeň, prípadne skontrolujte dátum spotreby. V prípade šunky je to naozaj dátum, ktorý je potrebné dodržiavať, pretože nejde len o znehodnotenie, ako je to uvedené na dátume minimálnej trvanlivosti, ktorý nájdete napríklad na káve alebo cereáliách, ale naozaj o dátum, ktorý by ste pri konzumácii nemali prekročiť, pretože potom hrozia zdravotné riziká.

Otvorená šunka vydrží v chladničke až 4 dni, ale je lepšie ju spracovať do 2 dní.

Bezpečnostné opatrenia pre predvarenú šunku

Mnohé šunky predávané v supermarketoch sú čiastočne alebo úplne predvarené. V návode na prípravu je podrobne opísané, ako šunku tepelne upraviť a ochutiť, aby mala čo najlepšiu chuť. Bez ohľadu na to, či je šunka uvarená alebo neuvarená, musíte ju do dvoch hodín uložiť do chladničky.

Výhodou kúpy predvarenej šunky je jednoduchá príprava. Môže byť dokonca predpripravená a nakrájaná na plátky. Stačí ho ohriať a vychutnať si ho, alebo ho zjesť studený. Pri výpočte dvojhodinovej lehoty zohľadnite čas potrebný na prepravu šunky z predajne k vám domov.

Ak potrebujete cestovať dlhšie ako dve hodiny, je dobré vziať si so sebou chladiaci box, aby ste udržali chlad.

Ako sa vyhnúť otrave šunkou?

Najlepší spôsob, ako ochrániť seba a svojich hostí pred otravou jedlom, je dodržať dvojhodinový limit a v tomto časovom rámci uskladniť zvyšky šunky v chladničke alebo mrazničke.

Tieto škodlivé baktérie sa radi množia na šunke pri teplotách nad 4 stupne Celzia. Izbová teplota je pre ne v poriadku a dvojhodinová hranica je vtedy, keď počet baktérií začne prekračovať zdravú hranicu. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že šunka je určite pokazená (pravdepodobne sme už všetci jedli mäsový výrobok, ktorý sme takto nechali mimo chladničky, a nič sa nestalo), ale často je lepšie neriskovať a neriskovať otravu jedlom

Ako dlho vydrží mrazená šunka pri izbovej teplote?

Mrazená šunka by sa mala dať do dvoch hodín do chladničky, rovnako ako varená alebo čerstvá šunka. Ak plánujete šunku podávať v ten istý deň, môžete ju uložiť do chladničky, kým ju nebudete pripravovať.

Môžete ho tiež rozmraziť v chladničke. Len sa uistite, že ste ho položili na tanier alebo do misky, aby sa šťava alebo kondenzát nevyliali na iné potraviny.

Ak sa šunku nechystáte podávať v najbližších dvoch alebo troch dňoch, najlepšie je uložiť ju do mrazničky, kým nenastane čas na rozmrazenie. Uskladnenie šunky v mrazničke zabráni množeniu baktérií a uchová ju v bezpečí až štyri mesiace.

Ako dlho môže byť nakrájaná šunka pred tepelnou úpravou v chladničke?

Mnohé šunky sa dodávajú nakrájané na plátky a predvarené. Môžete ich kúpiť mrazené alebo rozmrazené a po príchode domov ich dať do chladničky alebo mrazničky. Ak je šunka ešte zmrazená, nerozmrazujte ju pri izbovej teplote.

To môže viesť k množeniu baktérií, rovnako ako keby ste ju po uvarení nechali príliš dlho vonku. Namiesto toho sa riaďte týmito užitočnými pokynmi pre rozmrazovanie šunky. Šunku vložte do chladničky 2-3 dni pred plánovanou prípravou a podávaním.

Takto sa mäso rozmrazí celé. Nemáte dostatok času pred veľkou udalosťou? Šunku môžete dať rozmraziť do studeného vodného kúpeľa, čím sa proces urýchli. Len sa uistite, že voda je studená, nie izbová alebo úplne teplá. Pri rozmrazovaní môže byť potrebné nahradiť vodu studenou vodou.

Musím šunku pred varením úplne rozmraziť?

Nie, šunku môžete variť aj zmrazenú, hoci jej príprava môže trvať dlhšie. Pred konzumáciou je dôležité zabezpečiť, aby vnútorná teplota dosiahla 65 stupňov Celzia.

Môžete použiť teplomer na mäso a merať v najširšej časti šunky. Mnohé šunky sú dodávané s pokynmi na rozmrazovanie a varenie priamo na obale. Dodržiavajte ich a pred konzumáciou vždy skontrolujte vnútornú teplotu mäsa teplomerom.

Ako dlho vydrží nakrájaná šunka z lahôdok mimo chladničky?

Aj lahôdková šunka by sa mala kontrolovať a konzumovať v rámci dvojhodinového časového limitu. Keďže sa šunka z lahôdok často konzumuje studená, je o niečo jednoduchšie dodržiavať tieto pokyny bez osobitných bezpečnostných opatrení. Všetko jednoducho uložte do chladničky, kým to nebudete chcieť zjesť.

Z nakrájanej šunky (lahôdkovej šunky alebo zvyškov pečenej šunky) môžete pripraviť chutné jedlá, napríklad sendviče, v ktorých je šunka hlavnou hviezdou, alebo ju použiť ako prísadu do polievok či príloh.

Nezabudnite, že šunku (alebo iné mäso) musíte zjesť do dvoch hodín alebo ju dať do chladničky, aby ste sa vyhli otrave jedlom. Nie všetky recepty so šunkou patria do kategórie hlavných jedál, preto starostlivo zvážte, aké ingrediencie použijete a ako najlepšie zabezpečiť, aby pokrm zostal bezpečný.

Ako dlho môže údená šunka odležať?

Údené mäso je tiež potrebné uložiť do chladničky alebo mrazničky do dvoch hodín po príprave. Údenie šunky ovplyvňuje chuť mäsa a dodáva mu bohatú, dymovú príchuť. Údené šunkové stehná sú obľúbeným pokrmom, pri ktorom sa používa časť bravčového stehna. Keďže obsahujú šunku s kosťou, majú intenzívnu chuť.

Sušená šunka
Photo: Freepik

Jedinou výnimkou z pravidla dvoch hodín je skladovanie údenej šunky. Po vysušení šunky a nasolení ju môžete skladovať mimo chladničky ako akýkoľvek iný druh sušeného mäsa. Pri výrobe vlastného sušeného mäsa ho môžete skladovať mimo chladničky až 2 týždne, ale musíte dodržiavať správne postupy, aby ste sa uistili, že je všetko naozaj bezpečné.

Čo sa stane, ak zjete nesprávnu šunku?

Otrava jedlom sa môže stať aj tým najopatrnejším domácim kuchárom.

Môže byť užitočné poznať príznaky otravy jedlom a typy baktérií, ktoré sa môžu na šunke rozmnožiť, ak ju necháte príliš dlho v chlade. Závažnosť situácie sa zvyčajne určuje podľa množstva baktérií, ale aj podľa typu baktérií.

V každom prípade je dobré prediskutovať situáciu s lekárom, ktorý vám poradí ďalší postup.

Ak sa u vás tieto príznaky objavia alebo sa vyskytnú, môže byť na vine jedlo:

 • Žalúdočná nevoľnosť
 • Žalúdočné kŕče
 • Nevoľnosť alebo vracanie
 • Hnačka
 • Horúčka

Keď skonzumujete jedlo, ktoré sa pokazilo, vaše telo sa snaží dostať vinníka z tela von. Môže sa to stať zvracaním alebo prechodom potravy tráviacim systémom so sprievodnou žalúdočnou nevoľnosťou.

Ktoré baktérie spôsobujú otravu jedlom po konzumácii zlej šunky?

K otrave jedlom dochádza, keď sa baktérie rozmnožia na povrchu potravín, ktoré sa následne skonzumujú. K tomu môže dôjsť, ak šunka zostane vonku dlhšie ako odporúčané dve hodiny. Tu je niekoľko najčastejších vinníkov a miest, kde sa bežne vyskytujú.

 • Zlatý stafylokok: plátky mäsa
 • Salmonela: surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso
 • Listérie: lahôdkové mäso
 • Kampylobakterióza: surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso
 • Escherichia coli (E. coli): kontaminované potraviny alebo voda

Príznaky otravy jedlom zvyčajne časom ustúpia, pretože zlé potraviny a baktérie sa dostanú z vášho organizmu. Ak však máte obavy, môže byť užitočné zavolať alebo navštíviť lekára, aby ste sa uistili.

Komplikácie spôsobené otravou jedlom sú často dôsledkom dehydratácie. Ak máte vysokú horúčku alebo nedokážete udržať tekutiny, navštívte svojho lekára skôr, ako budete príliš dehydratovaný.

Jedným z najlepších spôsobov, ako predísť otrave jedlom, je sledovať, ako dlho bola šunka ponechaná pri izbovej teplote. Ak si nie ste istí, sledujte tieto príznaky, že sa potraviny pokazili.

Príznaky, že vaša šunka môže byť pokazená:

 • Šunka má zlú alebo nezvyčajnú chuť alebo vôňu
 • Zmenená farba
 • Nezvyčajná textúra

V prípade pochybností pochybné mäso vyhoďte a vyhľadajte inú desiatu alebo jedlo. Lepšie je byť v bezpečí ako chorý!

Podobné články

Back to top button