FinancieTechnikaZabezpečenia

Čo je CVV / CVC, kde kód nájsť a ako chráni vašu platobnú kartu

Nakupovanie online je pohodlné, aj keď sa nezaobíde bez rizík. Existuje ale rad bezpečnostných opatrení, ktoré platobné karty chránia. Jednými z týchto opatrení sú čísla CVV alebo CVC. Čo sú zač, ako fungujú a kde ich nájsť?

Čo je CVV?

CVV je skratka pre anglické Card Verification Value, teda kód hodnoty overenie karty. Jedná sa o 3 až 4-miestny číslo, ktoré sa používa ako ďalšie bezpečnostné opatrenia na overenie transakcií bez prítomnosti karty. Toto číslo budete potrebovať pri nakupovaní online, keď sa pre platbu nevyžaduje PIN a nemožno skontrolovať váš podpis na karte. Debetné aj kreditné karty majú kódy CVV, ktoré nájdete na prednej alebo zadnej strane karty.

Čo je to CVC?

CVC je skratka pre Card Verification Code, teda overovací kód karty. V zásade ide o to isté ako CVV, kedy len rôzni dodávatelia kariet používajú rôzne mená. Môžete tiež naraziť na mená ako CVV2, CVC2, CSC (Card Security Code) alebo CID (Card Identification Number).

Kde nájsť CVV / CVC?

  • Karty Visa, Mastercard a Discover majú CVV / CVC vo forme 3 číslic. Kód nájdete na zadnej strane karty vpravo od podpisového panela.
  • CID kód American Express má štyri číslice. Nájdete ho na prednej strane karty v pravom hornom rohu čísla vášho účtu.
cvv
Airodyssey at the English language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ako bezpečné je číslo CVV?

Možno vás napadlo, ako vlastne toto číslo chráni našu kartu. Predsa len je na karte jasne viditeľné, takže kto sa karty zmocní, tak s ňou môže online platiť. To je síce pravda, ale existuje rad podvodov, kedy by sme mohli mať kartu stále pri sebe, ale útočník by napriek tomu s kartou mohol platiť. A práve tu prichádza na rad čísla CVV / CVC:

  • Skimming karty – skimming karty je technika, pri ktorej útočník z magnetického prúžku karty skopíruje údaje, typicky bez toho aby o tom majiteľ karty vedieť. Môže ísť napríklad o pridanie čítačky priamo na bankomate. Na rozdiel od iných informácií o karte však nie je kód CVV / CVC uložený v magnetickom prúžku. To znamená, že aj keď niekto získa informácie z magnetického prúžku karty, tak by nemal môcť zaplatiť, pretože pri online platbách je potrebné ešte zadať práve ďalší kód.
  • Únik dát – Nariadenie zakazujú obchodníkom ukladať vaše číslo CVV / CVC. Údaje o svojej kreditnej karte si môžete uložiť pre budúce nákupy, ale žiadny online obchod by nemal ponúkať zapamätanie vášho CVV alebo jeho uloženie bez vášho vedomia. Dajte si však pozor, že niektoré online obchody vás môžu požiadať, aby ste zadali CVV iba raz a potom považovali akékoľvek budúce transakcie za legitímne.

Ako zabezpečiť bezpečnosť údajov o kreditnej karte

Overovací kódy pridávajú ďalšiu vrstvu zabezpečenia. To však neznamená, že by ste nemali brať zabezpečenia svoje karty vážne. Pomocou rôznych metód sa útočníci snažia aj tieto bezpečnostné kódy vylákať, a asi netreba dodávať, že škody môžu byť nedozerné.

Čo by ste mali urobiť, aby ste chránili svoje finančné informácie?

  • Naučte sa rozpoznávať phishing – Phishing je typ sociálneho inžinierstva, ktorý sa útočník snaží vylákať citlivé informácie tak, že je vlastne dobrovoľne odovzdáme. V praxi ide najčastejšie o e-mail so škodlivou prílohou, ktorú otvoríme, alebo môže tento e-mail obsahovať odkaz, ktorý vás presmeruje na falošný web. Nezabudnite, že ak ste dostali ponuku, ktorá znie príliš dobre, aby to bola pravda, pravdepodobne ide o podvod.
  • Nakupujte na zabezpečených weboch – Pri online nakupovanie si všimnite, či navštevujete stránky, ktoré začínajú na HTTPS alebo HTTP. Pozrite sa na lištu URL: má symbol visiaceho zámku? Ak nejaký vidíte, znamená to, že nakupujete na webe HTTPS, ktorý šifruje dátové prenosy. Pokiaľ je v adrese iba HTTP, teda bez S na konci, nemusí ísť nutne o podvod, ale ide o nezabezpečenú stránku, kedy je prevádzka medzi stránkou a vami nezašifrované. Heslá, platobné údaje aj čokoľvek iné, čo na web posielate, môžu byť ľahko odpočúvané.
  • Použite predplatenú alebo virtuálne kartu – Opýtajte sa vydavateľa vašej kreditnej karty, či vám môže pomôcť s vytvorením virtuálnej karty, alebo jednoducho získať predplatenú kartu. Tieto karty môžete dobiť pevnou sumou, než začnete nakupovať. Ak napríklad kartu stratíte alebo uniknú citlivé údaje, tak hacker získa iba informácie o vašej virtuálnej / predplatenej karte. Stále vznikne škoda, ale výrazne nižšia, ako keby mal útočník prístup k vášmu účtu a všetkým peniazom na ňom.
  • Starostlivo sledujte svoje účty – Útočníci nemusí nutne okamžite povysávať celý účet. Môžu naopak strhávať veľmi nízke sumy, ktorých si treba ani nevšimneme alebo ich nebudeme riešiť. Hackeri takto môžu pokojne aj roky prelietavať pod radarom, bez toho aby sme spozorovali, že informácie i našej karte niekto odcudzil. Pravidelne by sme mali kontrolovať pohyby na účtoch a všímať si aj nízkych platieb, ktoré sú podozrivé a u ktorých nevieme, že sme ich platili.
  • Neukladajte svoje dáta na e-shopoch – Aj keď je to pohodlné, odolajte nutkanie ukladať informácie o karte na e-shopoch alebo akýchkoľvek iných službách, či už ide o weby s ponukou dovoleniek, Ulozto alebo čokoľvek iného .. Nikdy nevieme, ako zabezpečené tieto weby sú, a ako šifrované sú naše údaje.

Podobné články

Back to top button