Zabezpečenia

Metadáta vo fotografiách - praktický pomocník alebo bezpečnostné riziko?

Čo sú metadáta?

Metadáta sú doslova dáta o iných dátumoch a v praxi sa môže tento typ dát nachádzať vlastne všade. Pokiaľ sa ale bavíme o digitálnom svete, tak sú do doplňujúce informácie v digitálnych súboroch. Z užívateľského hľadiska sú typicky táto metadáta neviditeľná a nepotrebná, ale sú veľmi bežnou súčasťou rôznych súborov, v dnešnej dobe sú veľmi často súčasťou fotografií.

Metadáta vo fotografiách môžu dodávať informácie o type zariadenia, ktoré fotografiu pripravilo, dátum, nastavenie fotoaparátu, ale aj GPS súradnice a mnoho ďalšieho. Priamo vo fotografii tieto informácie nevidíme, ak sa len pozeráme na obrázok, ale v digitálnom súbore sú prítomné.

Typicky rozdeľujeme metadáta vo fotografiách na 3 základné typy, ale metadáta sa môžu nachádzať aj v akýchkoľvek iných typoch súborov, či už ide o Wordovské dokumenty textové súbory alebo čokoľvek iného.

EXIF (Exchangeable Image File Format)

Základné informácie, ktoré do fotografie zapisuje priamo fotoaparát. Môže ísť o dáta typu:

  • výrobca a model fotoaparátu
  • expozičné hodnoty fotky (čas uzávierky, clona objektívu, ISO)
  • použitý objektív a ohnisková vzdialenosť
  • nastavenie blesku
  • dátum a čas vyhotovenia fotografie
  • rozlíšenie
  • GPS súradnice (tie môžu zapisovať treba telefóny, ktoré majú GPS modul)
  • mnoho ďalšieho v závislosti od výrobcu fotoaparátu

IPTC (International Press Telecommunication Council)

Tieto informácie prináša ďalšie informácie nad rámec EXIFu, a pridávať ich môže ako fotoaparát, tak napríklad editory fotografií:

  • informácie o copyrighte
  • autor fotografie
  • popis fotografie
  • kľúčové slová alebo štítky
  • XMP (Extensible Metadata Platform)

Možné rozšírenie a iný zápis metadát, typicky do súboru. Výhoda je, že sa metadáta o viac fotografiách môžu udržiavať v jednom súbore, a potom meniť na jednom jedinom mieste.

Ako sa pozrieť na metadáta fotografií

Najjednoduchšie je sa pozrieť priamo vo Windows:

  1. Kliknite pravým tlačidlom myši na fotografiu a vyberte Vlastnosti
  2. Prejdite na záložku Podrobnosti
  3. Tu vidíte uložené metadáta, pozri príklad v obrázku
    metadata priklad

Ako vidíte, vo fotografii, ktorá bola náhodne stiahnuté z internetu, stále zostali informácie o type a modeli fotoaparátu aj informácie o nastavení.

Metadáta v prehľadnejšie forme môžete zobraziť aj v grafických programoch. Trebárs vo veľmi obľúbenom programe IrfanView otvorte fotografiu, stlačte na klávesnici klávesu i, teda informácie, a potom si len vyberiete, či chcete vidieť EXIF ​​alebo IPTC dáta (ktorá môžete rovno tiež upravovať).

Na čo metadáta slúžia

Pre fotografov sú metadáta veľmi užitočným pomocníkom. Môžu si radiť fotky, využívať metadáta v grafických programoch, ale tiež sa poučiť o tom, s akým nastavením bola fotka zhotovená, a potom rovnaké postupy aplikovať aj u svojej tvorby. Pri tlači fotografií sa metadáta tiež hodí, pretože si z nich vie tlačiareň vybrať optimálne nastavenie pre tlač.

Robustný grafické programy alebo skúsení fotografi potom tiež môžu na základe týchto dát poradiť, prečo sa fotografie nepodarila a kde je priestor na zlepšenie. Je fotka presvetleniu? EXIF dáta okamžite poradia, kde bola chyba.

Metadáta tak rozhodne majú svoje využitie a dáva úplný zmysel je ukladať. Asi ale neprekvapí, že môžu tiež obsahovať informácie, ktoré zdieľať určite nechcete, a ktoré by niekto mohol treba tiež zneužiť.

Metadáta môžu predstavovať bezpečnostné riziko

Fotografie môžu obsahovať množstvo informácií, ako napríklad vaše GPS súradnice, ktoré je potom možné len zadať napríklad do Google Map, a ihneď je vidieť, kde ste boli. kombinácii s dátumom zhotovenia fotografie tiež kedy presne ste tam boli. Niekedy to nemusí vadiť, ale inokedy môžu toto byť úplne dôverné informácie.

Všeobecne platí, že metadáta by mala slúžiť hlavne pre vás a vašu potrebu, a nie pre zdieľanie informácií, ktoré nikto nepotrebuje vedieť. Ak teda fotografie zdieľate napríklad na sociálne siete, je vždy dobré metadáta najskôr vymazať.

Niektoré tieto zdieľacie siete metadáta mažú automaticky, pretože sú to nadbytočné dáta, ktoré zaberajú priestor, ale nie je dobré na toto spoliehať. Naopak rôzne siete môžu tieto metadáta využívať napríklad k zacielenie reklamy alebo všeobecne zväzovanie, čo, kedy, kde a s kým robíte. Teda nič, do čoho by sociálne siete mali strkať nos.

Ako vymazať metadáta z fotografií

Najjednoduchšie je použiť už spomínaný program IrfanView:

  1. Otvorte fotografiu, u ktorej chcete zmazať metadáta
  2. Stlačte Ctrl + S, prípadne v menu kliknite na File> Save
  3. Objaví sa okno, kde si vyberiete, kam sa má súbor uložiť, v akom formáte a ako sa bude volať
  4. Objaví sa tiež okno s možnosťou zachovania alebo naopak vymazanie metadát. Pokiaľ chcete metadáta vymazať, odškrtnite tieto položky, ako je vidieť na obrázku:
    odstraneni metadat
  5. Súbor uložte, čím sa metadáta vymažú

Podobné články

Back to top button