TechnikaFinancie

Google Pay - ako funguje bezkontaktné platenie mobilom

Čo je Google Pay

Google Pay je aplikácia zdarma od spoločnosti Google, vďaka ktorej je možné si do chytrého telefónu s operačným systémom Android nahrať kreditnú alebo platobnú kartu. Platenie kartou bezkontaktným spôsobom je potom možné len priložením telefónu k terminálu, prípadne na miestach, ktoré podporujú platenie cez Google Pay.

Konkurenčné telefóny so systémom iOS (teda iPhone) majú vlastnú metódu v podobe Apple Pay, ktorá funguje vlastne rovnako. Existujú aj ďalšie možnosti, ale Google Pay a Apple Pay sú jednoznačne najpoužívanejšie a najrozšírenejšie.

Bezkontaktné platenie mobilom je veľmi moderný spôsob platenia, kedy nie je potreba vyťahovať kartu z peňaženky, alebo jej zas schovávať, čo niekedy značne zdržuje, ale stačí len priložiť telefón, čo je rýchlejšie a jednoduchšie. Namiesto zadávania PINu sa potom platba overuje odomknutím telefónu odtlačkom prsta, zadaním PINu na mobile alebo nakreslením znaku, ktorý mobil odomkne.

Google Pay musí podporovať vaša banka – aké všetky to sú?

Aby bolo možné kartu do Google Pay nahrať, musí vaša banka službu Google Pay podporovať. Dnes ide o úplne moderný spôsob platenia, takže už v zásade všetky banky s Google Pay normálne spolupracujú a je možné si kartu do mobilu nahrať.

To isté platí aj pre zahraničné banky, kde sa mobilom platí bežnejšie, než u nás. Ak ste klientmi normálne banky, bude aj tá podporovať Google Pay.

Ako nahrať kartu do Google Pay

Nahranie karty je naozaj jednoduché:

  • Najskôr z Google Play stiahnite zadarmo aplikáciu Google Pay
  • Svoju kartu potom môžete vyfotiť a údaje sa načítajú samy, alebo ich vyplníte ručne
  • Prebehne overenie medzi Google Pay a vašou bankou, ktorá vám kartu vydala – bude možno potrebné zadať kód z SMS alebo iné overenie, ktoré banka bude požadovať
  • Po overení máte kartu v telefóne a môžete bezkontaktne platiť
  • V Google Pay môžete mať ľubovoľný počet kariet – len je potrebné si vybrať, ktorú chcete platiť

Tu sa môžete pozrieť aj na videonávod priamo od Googlu, v ktorom je všetko názorne vidieť:

Ako platiť cez Google Pay

Pre bezkontaktný platenia je potrebné si v telefóne zapnúť takzvaný NFC čip. Pri systémoch Android sa toto robí prejdením z hornej časti displaya, čím sa otvoria rôzne možnosti zapnutia napríklad Wifi, Bluetooth a tiež NFC čipu.

Tento NFC čip (čo je skratka pre Near Field Communication) v zásade slúži pre komunikáciu medzi dvoma zariadeniami, ktoré sú veľmi blízko pri sebe. NFC môžete využiť pre posielanie fotografií alebo iných dát medzi telefónmi, prečítanie vizitiek alebo načítanie informácií zo špeciálnych NFC samolepiek. Hlavne však slúži pre bezkontaktné platenie, teda ako súčasť služieb typu Google Pay alebo podobných. Bez zapnutie tohto čipu nemôžete bezkontaktne platiť, ale keď budete chcieť, môžete ho inak pokojne vypnúť a zapnúť ho až pred platením. Výdrž batérie to neovplyvní prakticky vôbec a nonstop zapnutý NCF čip z hľadiska výdrže telefónu v podstate nemáte šancu zaznamenať, takže sa nebojte mať ho zapnutý neustále. Pri vypnutej obrazovke je rovnako NFC čip vypnutý, takže vám v tejto chvíli nevybíja batériu vôbec.

V obchode pri platení stačí len požiadať o platbu kartou a namiesto bezkontaktné karty stačí priložiť telefón. Odomknutý telefón potom len priložíte k terminálu a chvíľku ho tam podržíte. Na telefóne sa ukáže karta, ktorú ste platili a fajfka znázorňujúci úspešnú platbu. To je celé a vy ste práve zaplatili telefónom namiesto karty. Je tiež dobré povedať, že k platbe nie je potrebné byť pripojený k internetu.

Tu je ďalší videonávod, ako platiť v obchodoch mobilom:

Je platenie mobilom cez Google Pay bezpečné? A čo keď stratím mobil?

Platenie cez Google Pay je rovnako bezpečné, ako klasické platenie kartou, len je ďaleko pohodlnejšie. Na začiatku sme písali, že do Google Pay si uložíme kartu, ale nie je to úplne presné.

Pri vkladaní našej karty do Google Pay vytvorí aplikácie virtuálnej kartu, takzvaný token, ktorá pri platení zastupuje našej naozajstnú kartu. Táto virtuálna karta je schválená bankou pri vkladaní karty do aplikácie. Číslo tejto virtuálnej karty nepozná ani sám užívateľ a všetky potrebe úkony platenia sa odohrávajú úplne na pozadí počas zlomku sekundy pri priložení telefónu k bezkontaktnému terminálu.

Stručne povedané sa v telefóne naša naozajstná karta vôbec nenachádza, takže ani pri krádeži telefónu nám jej nemá kto ukradnúť a nebude poznať číslo našej karty. Samozrejme rovnako ako u krádeže karty platí, že zlodej jej môže využiť k menším platbám, ale vďaka tomu, že telefón je uzamknutý, tak sa zlodej nedostane k možnosti vyšších platieb.

My tak máme čas telefón zablokovať, alebo skontaktovať banku, ktorá následne zablokuje virtuálne kartu v aplikácii Google Pay.

Niektoré banky ponúkajú svoje vlastné aplikácie. Čo je najlepšie riešenie?

Banky môžu ponúkať v rámci mobilného internetového bankovníctva svoje vlastné riešenie podobné Google Pay, do ktorých je možné si uložiť karty danej banky. V zásade ide o veľmi podobnú službu, len s tým rozdielom, že do týchto aplikácií je možné nahrať len karty danej banky, zatiaľ čo do Google Pay ľubovoľný počet kariet pokojne aj rôznych bánk.

Na druhú stranu či už využívate mobilného bankovníctva, ste len pri jednej banky a nechcete inštalovať ďalšiu aplikáciu, tak môžete zvoliť aj riešenie vašej banky. Je to celkom na vás a ako riešenie od Googlu tak od bánk sú pre platenie telefónom veľmi podobná, ak nie v veľa ohľadoch úplne totožná.

Podobné články

Back to top button