Zdravie

Ako dlho môžu čínske/ázijské potraviny zostať mimo chladničky?

Čínske alebo iné ázijské jedlo je jedným z najobľúbenejších jedál, ktoré si po konzumácii odnášame domov. Je lacný, chutný a celkom zdravý a vyvážený, takže sa niet čomu čudovať. Ale čo keď si objednáme príliš veľa, nestihneme to zjesť, a čo je horšie, necháme to chvíľu mimo chladničky? Ako dlho môže takto zostať, kým začne ohrozovať zdravie a bude lepšie ho vyhodiť?

Čínske potraviny, rovnako ako iné potraviny, by sa nemali nechávať dlho pri izbovej teplote. Po príprave začne teplota potravín okamžite klesať. Keď sa potravina ochladí pod 70 stupňov Celzia aspoň na dve hodiny, už by sa nemala konzumovať.

Čínske a iné ázijské potraviny sú navyše ošemetné v tom, že ani po niekoľkých hodinách mimo chladničky výrazne nezmenia svoj vzhľad. Aj napriek tomu je tu veľa mikroskopických zmien. Pozrite sa, čo sa deje s čínskym jedlom, ako dlho ho môžete nechať mimo chladničky a ako ho správne skladovať!

Ako dlho vydrží čínske jedlo?

Dávať si čínske jedlo znie v zásade vždy ako dobrý nápad, ale ak ho zabudneme uložiť do chladničky a necháme ho cez noc na kuchynskej linke, je ešte dobré, alebo nám z neho bude zle?

Čínske potraviny ponechané mimo chladničky pri teplote nižšej ako 70 stupňov menej ako dve hodiny sú stále bezpečné na konzumáciu.

Teplotný rozsah 70 až 4 stupne možno považovať za akúsi „nebezpečnú zónu“ pre potraviny. Keď sa potraviny ochladia pod 70 stupňov, začne sa odpočítavanie.

V čínskych potravinách ponechaných pri tejto teplote sa okamžite začnú tvoriť baktérie. A zvyčajne trvá len 2 hodiny, kým sa jedlo stane nezdravým.

Ak sa akékoľvek jedlo ponechá pri teplote 30 až 70 °C, množstvo baktérií sa môže každých 20 minút viac ako zdvojnásobiť. Ak sa potraviny uchovávajú v tomto teplotnom rozmedzí, mali by sa do hodiny zlikvidovať.

Niektoré z týchto baktérií sa dajú odstrániť opätovným ohriatím potravín, ale nie všetky.

Niektoré druhy ázijskej kuchyne priťahujú baktérie viac ako iné. Najnebezpečnejšími vinníkmi otravy z čínskych potravín sú ryža a ryby.

Ryža je obzvlášť nebezpečná, pretože priťahuje odolnejšie baktérie Bacillus cereus. Táto baktéria sa na ryži rýchlo množí a je odolná voči teplu. Ak ryža zostala vonku dlhšie ako dve hodiny, neriskujte jej konzumáciu ani po opätovnom ohriatí.

Ak sa skonzumujú čínske potraviny obsahujúce nebezpečné množstvo baktérií, môže to viesť k mnohým ochoreniam, ako je napríklad celková otrava jedlom, salmonela, otrava skombrom, stafylokoková infekcia, hnačka a mnohé ďalšie.

Je pravda, že aj ázijské potraviny, ktoré necháte dlhšie v chladničke, môžete jesť a neochoriete, ale prečo riskovať? Podobne ako v prípade pokazeného ovocia alebo zeleniny je často najlepšie sa pokazených potravín jednoducho zbaviť.

Otrava jedlom nie je smrteľná, ale je veľmi nepríjemná. Rýchlym a správnym uskladnením zvyškov potravín si ušetrite cestu do lekárne.

Jak skladovat čínské jídlo
Foto: Freepik

Ako skladovať zvyšky čínskeho jedla

Ázijské potraviny sa dajú vo všeobecnosti skladovať oveľa dlhšie a nedojedená časť sa dá uschovať na neskôr. Je však potrebné správne skladovanie pri správnej teplote.

Ak sme dostali čínske potraviny v praktických škatuliach, ich skladovanie je veľmi jednoduché.

Čínske potraviny by sa mali skladovať pri teplote nižšej ako 4 °C. Pod touto hranicou by sme mali jedlo pomerne rýchlo zjesť, aby sme zabránili množeniu baktérií.

Ak dáme potraviny do chladničky do jednej škatule a hneď vedľa nej, budú sa chladiť pomerne pomaly a najmä stred každej škatule sa môže pokaziť. Ak je to možné, potraviny čo najviac rozložte a ak je to možné, dajte škatule v chladničke aj ďalej od seba, aby mali priestor a rýchlejšie sa ochladili.

Ďalším spôsobom, ako predĺžiť trvanlivosť čínskych potravín, je skladovať ich vo vzduchotesnej nádobe. Znamená to síce určitú počiatočnú investíciu, ale ak budete potraviny skladovať častejšie, určite sa vám to mnohonásobne oplatí.

Krabice, v ktorých si potraviny nosíte, síce umožňujú jednoduché skladovanie, ale prenášajú baktérie z jednej krabice do druhej. Namiesto toho, aby ste čínske jedlo skladovali v krabici, v ktorej bolo dodané, skladujte ho v plastových škatuliach na opakované použitie.

Ďalšou poznámkou, ktorú treba zvážiť, je dĺžka skladovania. Čínske alebo iné ázijské potraviny vydržia v chladničke približne tri až štyri dni. V mrazničke vydrží až štyri mesiace.

Vo všeobecnosti by sme však mali ázijské potraviny spracovať čo najskôr, aby sme minimalizovali riziko akýchkoľvek problémov a tráviacich ťažkostí.

Ohrievanie čínskych a iných ázijských potravín

Neznie jedenie studených zvyškov chutne? Ani ja nie. Studené čínske jedlo nie je veľmi dobré, ale zvyčajne ide o jedlo ohrievané v mikrovlnnej rúre.

Pri ohrievaní čínskeho jedla v mikrovlnnej rúre sa niektoré kúsky zohrejú, zatiaľ čo iné zostanú ľadovo studené. Tento spôsob ohrevu môže tiež zmeniť štruktúru a chuť potravín.

Správnym ohrevom zachováte integritu čínskych potravín.

Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, zvyšky jedla by sa mali vždy ohrievať na sporáku. Aj keď to trvá o niekoľko minút dlhšie ako mikrovlnná rúra, vaše chuťové poháriky vám budú vďačné za vynaloženú námahu.

Vezmite panvicu a rozohrejte ju na miernom alebo strednom plameni. Pridajte trochu oleja a vmiešajte zvyšky.

Keď sa jedlo zahreje, pridajte malé množstvo vody. Takto sa jedlo nevysuší, ale zachová si všetky lahodné chute. Nemajte obavy, voda sa vyvarí.

Tento spôsob možno použiť na akýkoľvek druh zvyškov čínskych alebo iných ázijských potravín a vždy prinesie najlepšie výsledky.

Otrava jedlom zo zvyškov čínskeho jedla

Ak ste jedli čínske jedlo a obávate sa, že sa môžete otráviť jedlom, máme pre vás dobrú správu. Väčšina prípadov konzumácie starších čínskych potravín mimo chladničky (aj cez noc) sa skončí bez problémov. Dobrou správou je, že väčšina prípadov netrvá dlhšie ako 48 hodín.

Príznaky otravy jedlom zahŕňajú nevoľnosť, hnačku, bolesť hlavy, žalúdočné kŕče a horúčku. Medzi závažnejšie príznaky patrí dehydratácia.

Otravu jedlom liečte niekoľkodňovým odpočinkom a dostatočným množstvom tekutín s vysokým obsahom elektrolytov. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako dva dni alebo sa u vás vyskytne závažná dehydratácia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Podobné články

Back to top button