Príroda

Aký je rozdiel medzi hviezdou, planétou a mesiacom?

Vesmír je magické miesto plné rôznych nebeských telies, ako sú planéty, mesiace, meteory, kométy a mnoho ďalších. Najčastejšie sa stretávame s hviezdami, planétami a mesiacmi, o ktorých budeme ďalej hovoriť a aké sú medzi nimi vlastne rozdiely.

Čo je to planéta?

Planéty sú veľké prírodné objekty, ktoré obiehajú okolo hviezd. Jednou z týchto planét je aj Zem, na ktorej sa nachádza človek. V našej slnečnej sústave máme osem planét, ktoré obiehajú okolo hviezdy s názvom Slnko. V poradí od najbližšieho bodu k Slnku sú to tieto planéty: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

Niektoré z planét sú malé skalnaté telesá s pevnou zemou – Merkúr, Venuša, Zem a Mars. Iné planéty sú plynní obri – Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

Predtým sa vedci domnievali, že existuje deväť planét vrátane Pluta, ale v roku 2006 prišli vedci s tromi povinnými podmienkami pre štatút planéty:

  • Planéta musí obiehať okolo hviezdy
  • Planéta musí mať guľovitý tvar
  • Teleso musí mať dostatočnú gravitáciu na to, aby sa v okolí jeho obežnej dráhy nenachádzali iné telesá

Pluto nesplnilo tretiu podmienku a muselo ustúpiť z kategórie planét do kategórie „trpasličích planét„.
Doteraz boli objavené stovky svetov mimo našej slnečnej sústavy a objavuje sa mnoho nových. Vedci sa domnievajú, že na niektorých z týchto planét môže existovať mimozemský život. Túto domnienku zatiaľ nikto nepotvrdil, ale vzhľadom na obrovský počet planét je existencia nejakej formy života na niektorých z nich viac ako pravdepodobná, aj keď nemusí ísť o moderné civilizácie.

Čo je to hviezda?

Hviezdy sú obrovské gule prehriateho plynu, ktoré sa zvyčajne skladajú z vodíka a hélia. Hviezdy sú také horúce a jasné vďaka procesu nazývanému jadrová fúzia, ktorý v nich prebieha. Jadrová fúzia je proces, pri ktorom sa plynný vodík mení na hélium, pričom sa uvoľňuje svetlo a teplo.

Hoci sa zdá, že hviezdy v noci blikajú, v skutočnosti to tak nie je. Dochádza k tomu, že svetlo z hviezd musí prejsť rôznymi vrstvami našej atmosféry, počas ktorých sa odráža, a my máme pocit, že hviezdy blikajú.

Mesiac
Foto: Freepik

Čo je to Mesiac?

Mesiace sú prírodné objekty, ktoré obiehajú okolo planét. V našej slnečnej sústave sa nachádza približne 170 mesiacov. Náš Mesiac vznikol pravdepodobne pred miliardami rokov, keď do Zeme narazilo veľké teleso. Výbuch vymrštil množstvo malých skál, ktoré začali obiehať okolo Zeme. Časom sa spojili, ochladili a vytvorili Mesiac.

Aký je rozdiel medzi Mesiacom a Mesiacom?

Ak hovoríme o Mesiaci s malým m, je to každé teleso, ktoré obieha okolo planéty. Ak hovoríme o Mesiaci s veľkým M, je to Mesiac, ktorý obieha okolo planéty Zem, ten, ktorý môžeme jasne vidieť na nočnej oblohe.

Môžeme teda povedať: „Mesiac menom Mencius obieha okolo Zeme, zatiaľ čo okolo Jupitera obiehajú desiatky mesiacov“.

Čím sa líši planéta od hviezdy?

Aké sú vlastnosti hviezdy?

  • Hviezda produkuje svoje vlastné svetlo.
  • V polohe hviezd nie sú badateľné žiadne zmeny (vzhľadom na okolie, inak sa aj hviezdy pohybujú vo vesmíre pomerne rýchlo)
  • Všetky hviezdy majú veľmi vysoké teploty.
  • V galaxii sú miliardy hviezd.

Aké sú vlastnosti planéty?

  • Planéta nemá vlastné svetlo. Svieti tak, že odráža svetlo hviezdy.
  • Planéty sa pohybujú okolo hviezd a na oblohe je viditeľný posun ich polohy.
  • Planéty majú nízku teplotu.
  • V našej slnečnej sústave je len osem planét.
  • Planéty a hviezdy obiehajú okolo iných hviezd alebo čiernych dier. To je podobnosť medzi týmito dvoma nebeskými objektmi.

Rozdiel medzi mesiacom a planétou

Keď objekt obieha okolo hviezdy, nazýva sa planéta. Ak však obieha okolo iného nebeského telesa (zvyčajne planéty) ako hviezdy, nazýva sa mesiac.

Sú hviezdy planéty alebo slnká?

Hviezda sa nazýva „slnko„, ak je stredom planetárnej sústavy. Existuje slušná šanca, že veľké percento hviezd v galaxii má planéty, ktoré okolo nich obiehajú. Všetky z nich môžete nazvať „slnkami“. Ak hovoríme o Slnku (veľké S), potom je to hviezda, okolo ktorej obieha planéta Zem.

Slnko
Foto: Freepik

Čo je to Slnko?

Slnko je jedna z miliónov hviezd, ktoré sa nachádzajú v našej galaxii. Nachádza sa v strede našej slnečnej sústavy. Je to obrovská, horúca plynná guľa. Vzhľadom na svoju veľkosť má silnú gravitačnú silu, ktorá pomáha udržiavať Zem a ostatné planéty v rovnováhe. Bez gravitačnej sily Slnka by všetky planéty voľne odleteli do vesmíru.

Bez Slnka by na Zemi neexistoval život a bola by zamrznutá. Slnko je tiež zodpovedné za striedanie ročných období, pretože Zem sa pohybuje okolo Slnka na svojej obežnej dráhe.

9 Zaujímavosti o hviezdach, planétach a mesiacoch

  1. Svetlo zo Slnka dosiahne Zem za osem minút.
  2. V novembri 2009 bola na Mesiaci objavená voda
  3. Na Mesiaci sú stále viditeľné stopy po astronautoch z programu Apollo. Budú viditeľné najmenej 10 miliónov rokov, pretože na Mesiaci nie je atmosféra ani veterná erózia.
  4. Vedci zvyčajne označujú mesiace v galaxii ako planetárne satelity. Na druhej strane, umelé družice sa nazývajú umelé mesiace.
  5. Zo Zeme môžete voľným okom vidieť približne 7 000 hviezd.
  6. Mnohé hviezdy a súhvezdia sú pomenované podľa starovekých bohov a zvierat, ktorým sa podobajú.
  7. Každá hviezda, ktorú vidíte na oblohe, je väčšia a jasnejšia ako Slnko.
  8. Najväčšou planétou slnečnej sústavy je Jupiter a najmenšou Merkúr.
  9. Neptún je najchladnejšia planéta a Venuša je najhorúcejšia.

Podobné články

Back to top button