Zabezpečenia

Ako vyexportovať uložené heslá z Google Chrome

Všeobecne platí, že ide síce o veľmi pohodlný spôsob, ako ukladať heslá, ale internetový prehliadač rozhodne nie je žiadny trezor, kde by bola heslá v úplnom bezpečí. Ak by sa niekto dostal k vášmu počítaču, tak mu na zobrazenie tém stačí poznať heslo alebo PIN k počítaču, čo môže byť aj veľmi primitívne 4-miestne heslo, dík ktorému sa dostane ku všetkým ďalším heslám.

V praxi to tak možno dáva zmysel pri PC, ktoré máte doma a naozaj nikam ho nenosíte a ktoré ich aj dobre zaheslované, a ku ktorému sa fyzicky nikto nedostane. Stále ale platí, že hacker sa môže k vášmu počítaču dostať vzdialene, a k heslám potom má ľahký prístup. Ak by ste takto ukladali heslá na notebooku, ktorá so sebou nosíte aj von, tak sa vždy vystavujete riziku, že počítač niekto ukradne. Okrem straty notebooku potom musíte ešte riešiť zmenu hesiel, a to je ešte ten lepší prípad, kedy to stihnete skôr, ako zlodej.

Oveľa lepšie je používať správca hesiel, ktorí sú priamo na to určení a ponúka ďaleko lepšie zabezpečenie aj v prípade, že sa niekto dostane k vášmu počítaču. No áno, ale teraz máte uložené desiatky hesiel v Google Chrome, ktoré rozhodne nechcete prepisovať do iného programu. Našťastie hesla môžete z Chrome vyexportovať do tabuľky so zoznamom hesiel, ktorú potom len nahráte do správcu hesiel. Celá operácia tak našťastie trvá len asi 2 minúty.

Tu je postup, ako exportovať heslá z prehliadača Chrome

  1. Otvorte Chrome. Kliknite na trojbodovou ikonu na paneli nástrojov a vyberte možnosť „Nastavenia“
  2. V sekcii „Automatické dopĺňanie“ kliknite na „Heslá“
  3. Nájdite sekciu nazvanú „Uložené heslá“. Kliknite na ikonu s tromi bodkami vedľa nej. Zobrazí sa rozbaľovacia ponuka. Kliknite na „Exportovať heslá…“
  4. Než budete môcť exportovať heslá, musíte zadať heslo do počítača. Akonáhle ho zadáte, stlačte „OK“
  5. Chrome sa vás teraz opýta, kam chcete uložiť súbor obsahujúci všetky vaše heslá. Vyberte umiestnenia a kliknite na „Uložiť“

Gratulujeme! Úspešne ste exportovali svoje heslá z prehliadača Chrome. Tento súbor teraz môžete použiť na import hesiel do zabezpečeného správcu hesiel. Súbor potom zmažte a rozhodne ho nikam neukladajte alebo neposielajte. Ide o vysoko citlivé údaje!

Zakázanie správca hesiel v prehliadači Chrome

K dispozícii je tiež praktická možnosť deaktivovať vstavaného správcu hesiel prehliadača Chrome. Po deaktivácii si Chrome prestane pamätať alebo automaticky vypĺňať niektorá z vašich uložených užívateľských mien a hesiel, takže môžete pohodlne použiť správca hesiel, ktorý túto službu zastane bezpečnejším spôsobom, ale stále rovnako pohodlne, ako ste boli zvyknutí.

  1. Otvorte Chrome. Na paneli s nástrojmi kliknite na ikonu s tromi bodkami a potom kliknite na „Nastavenia“.
  2. Kliknite na „Heslá“.
  3. Teraz uvidíte dve možnosti: „Ponúknuť uloženie hesiel“ a možnosť deaktivovať „Prihlásiť sa automaticky“. Vypnutím modrého prepínača vypnete obaja.

Teraz ste úspešne deaktivovali správca hesiel prehliadača Chrome. Chrome si vaše heslá nebude pamätať a prestane ich automaticky vyplňovať na navštívených weboch.

Prečo by ste si nikdy nemali ukladať heslá v prehliadači Chrome alebo iných prehliadačoch

Dnes máme heslá takmer ku všetkému a ich zapamätanie je prakticky nemožné, najmä keď sú zložitá. Okrem toho nikto tiež nechce zadávať svoje heslo ručne, keď za vás navyše môže ťažkú ​​prácu urobiť šikovná funkcia automatického vypĺňania. Ak však webový prehliadač, ako je Chrome, Safari alebo Firefox, môže ukladať vaše heslá, vystavujete sa riziku.

Existuje veľmi dobrý dôvod, prečo varujeme pred důvěřováním prehliadačov pomocou vašich hesiel. Ak ste boli napríklad nakazení trójskym koňom, útočník by mohol mať prístup ku všetkým vašim heslám bez vášho vedomia. V skutočnosti by mohli byť k dispozícii na kúpu na dark webe práve teraz.

Podobné články

Back to top button