Zdravie

Ako dlho vydržia čerstvé celé alebo mleté kávové zrná?

Stalo sa vám niekedy, že ste vzadu v špajzi narazili na staré vrecko mletej kávy a premýšľali ste, či má dátum spotreby? A bude ešte dobrá, ak ju necháte otvorenú príliš dlho?

Mletá zrnková káva sa môže pokaziť, pretože časom stráca svoju chuť. Mletú kávu je najlepšie používať čo najbližšie k dátumu praženia, pretože po otvorení si zachováva čerstvosť až 2 týždne a po 4 týždňoch sa jej chuť v podstate úplne stratí. Stará mletá káva neplesnivie ani nehnije, ale jej kvalita sa rozhodne znižuje.

Hoci sa „nekazí“ takým nechutným a nebezpečným spôsobom ako iné potraviny, o mletej káve a jej čerstvosti by ste mali vedieť niekoľko vecí. Hoci má krátku trvanlivosť, možno ju používať aj potom, čo stratila svoju výnimočnú chuť.

Celé kávové zrná
Foto: Freepik

Mletú kávu spracujte čím skôr, tým lepšie

Či už to viete alebo nie, káva, rovnako ako všetky ostatné potraviny, je produktom a zároveň obeťou prírodnej chémie. Samotné kávové zrno sa skladá z mnohých rôznych zlúčenín vrátane sacharidov, aminokyselín a lipidov. Každá z týchto zlúčenín je náchylná na zmenu a podlieha chemickým a fyzikálnym zmenám.

Nemusíte sa obávať, že by vám stará mletá káva spôsobovala nevoľnosť, okrem príšernej chuti. Mletá káva sa „pokazí“, keď zastará, jej chuť sa zmení na neznesiteľne horkú a prospešné látky sa stratia. Mletá káva nehnije ani neplesnivie a z technického hľadiska je ich konzumácia bezpečná, ale aj tak je lepšie sa starému materiálu jednoducho vyhnúť.

Hoci sa mletá káva zvyčajne balí do vzduchotesných nádob, aby sa predĺžila jej trvanlivosť, nakoniec sa pokazí, pretože oxiduje, hoci oveľa pomalšie ako v neuzavretej nádobe.

Každý znalec kávy vám povie, že káva chutí najlepšie najbližšie k dátumu praženia a s pribúdajúcim časom postupne stráca čoraz viac zo svojej chuti.

To, samozrejme, prináša problém lokality. Nie každý má prostriedky alebo čas na to, aby si na svoj každodenný nápoj zaobstaral čerstvo upražené zrná z farmy. Je však pravda, že namlieť si vlastnú kávu je dnes naozaj otázkou chvíľky, bez akéhokoľvek neporiadku a so skladným strojčekom za stovky centov.

Ako správne skladovať mletú kávu

Dôvod, prečo má mletá káva kratšiu trvanlivosť ako celé zrná, je podobný ako dôvod, prečo majú plátky jabĺk kratšiu trvanlivosť ako celé ovocie: vystavenie, alebo inak povedané, pôsobenie prírodných vplyvov.

Príroda poskytuje svoj vlastný druh obalu a mletie kávových zŕn vystavuje väčšiu plochu kávy pôsobeniu vzduchu, než by bolo inak k dispozícii. Vystavenie vzduchu, presnejšie kyslíku, tzv. oxidácii, a dokonca aj svetlu môže kávu zmeniť. Čím väčšia plocha je v kontakte s okolitým vzduchom, tým rýchlejšie sa oleje v zrnách odparujú a menia svoj chemický profil.

S rastúcou oxidáciou sa zvyšuje pH (úroveň kyslosti) hotového výrobku a káva získava horkejšiu chuť. To platí čoraz viac v každej fáze prípravy: najdlhšiu trvanlivosť majú celé pražené zrná, potom mletá káva a nakoniec varená káva, ktorá vydrží pri izbovej teplote približne 30 minút, kým sa stane nevábnou.

V obchode kúpená mletá káva je zvyčajne plnená tajnou prísadou, ktorá má bojovať proti tejto prirodzenej chemickej degradácii. Vzduchotesné obaly sa pred uzavretím často prepláchnu dusíkom. Vďaka tomu vydrží kávová usadenina v pôvodnom uzavretom obale oveľa dlhšie ako v neuzavretom obale tých istých zŕn, čo umožňuje oveľa lepší prístup k uvarenému nápoju, než by bolo inak možné.

Aký je teda najlepší spôsob, ako si zachovať chuť a čerstvosť po zakúpení a otvorení balenia kávovej usadeniny doma? Nie každý má prístup k rovnakému druhu technológie na opätovné uzavretie mletej kávy dusíkom. Mletú kávu je najlepšie skladovať v nepriehľadných, vzduchotesných nádobách v chladnom priestore s nízkou vlhkosťou.

Ak sa chcete cítiť naozaj špičkovo, môžete tiež urobiť to, čo robia profesionáli, a nájsť si nádobu, ktorá má aj jednosmerný ventil na uvoľňovanie oxidu uhličitého, ktorý umožňuje reguláciu teploty a vzduchu, čo ďalej zabraňuje vysychaniu alebo plesniveniu.

Ďalším často navrhovaným riešením skladovania je skladovanie mletej kávy v mrazničke. Hoci ľadová káva môže byť chutná, celé alebo mleté kávové zrná by sa nemali zmrazovať. Takýmto spôsobom sa rýchlo zničí akákoľvek chuť a káva bude mať mdlú chuť. Ak nemôžete postupovať inak, vždy takto skladujte len neotvorené balenia a len na veľmi krátky čas.

Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť čerstvosť, je samozrejme kupovať len to, čo potrebujete. Zatiaľ čo pri niektorých výrobkoch, ako je cukor, múka alebo konzervy, môže mať nákup vo veľkom väčší zmysel, pri káve to často nemá zmysel. Nakupujte toľko, aby ste ju mohli spotrebovať do dvoch týždňov od otvorenia alebo nákupu. Ak vám naozaj záleží na kvalite kávy, melte si zrná sami. Len sa uistite, že ich správne skladujete. Pamätajte, že kávovým zrnám prospieva menej vzduchu, vlhkosti a svetla.

Ako dlho vydrží mletá káva?

Vieme teda, že mletá káva sa môže pokaziť, ale ako dlho presne vydrží? Opäť to závisí od spôsobu skladovania. Neotvorené, dusíkom zapečatené balenie mletej kávy môže na poličke vydržať 3 až 5 mesiacov za predpokladu, že bolo skladované správne (t. j. na chladnom a suchom mieste). Hoci dlhodobé zmrazenie môže ovplyvniť chuť, vzduchotesné nádoby s kávovou usadeninou možno uchovávať čerstvé až rok.

Hoci najčerstvejšia káva sa pred varením nedávno praží a melie, šálka lahodnej kávy je stále dostupná aj pre tých, ktorí nemajú čas na staromódny spôsob prípravy a skladovania. Tu je praktická tabuľka znázorňujúca čerstvosť mletej a zrnkovej kávy v rôznych formách ich skladovania. Týka sa len nemrazených výrobkov, pretože zmrazením by sa výrazne zmenili dátumy uchovávania.

TypZachovanie čerstvosti po praženíChuť sa zhoršuje pod
Mletá (otvorená)2 týždne4 týždne
Mletá (uzavretá)3-5 mesiacov6-9 mesiacov
Celá zrnková káva (otvorená)3-5 mesiacov6-9 mesiacov
Celá zrnková káva (uzavretá)12 mesiacov12 mesiacov a viac

Po otvorení by sa malo vrecko s mletou kávou spotrebovať do dvoch týždňov, pretože po tomto čase začína starnúť. Okrem toho, ak sú podmienky skladovania nevhodné, zvyšuje sa aj pravdepodobnosť vzniku plesní, najmä v oblastiach s vyššou vlhkosťou.

Tieto časy predpokladajú aj správne skladovanie po otvorení, t. j. v suchej nádobe s malým alebo žiadnym prúdením vzduchu. Ak však prijmete ďalšie opatrenia, napríklad použijete vzduchotesnú nádobu s jednosmerným ventilom, otvorené vrecko s kávovou usadeninou môže vydržať oveľa dlhšie ako do dátumu spotreby.

Kávový filtr
Foto: Freepik

Na čo sa dá použiť kávová usadenina alebo stará mletá káva?

Čo teda robiť so starou mletou kávou, keď už nie je použiteľná ako nápoj? Nech už urobíte čokoľvek, nevyhadzujte ju do umývadla, pretože sa môže nahromadiť v potrubí a spôsobiť spätný tok v umývadle. Častým problémom, ktorý niektorí majú s vyhadzovaním starej mletej alebo zrnkovej kávy, je pocit viny, ktorý s tým súvisí; veď ste za ňu zaplatili a niekedy sa stane, že ste jej nespotrebovali toľko, koľko ste zamýšľali. Vyhodiť akékoľvek množstvo sa môže zdať ako plytvanie. Nemusíte sa však obávať! Aj keď sa táto káva už nedá piť, stále existuje veľa vecí, s ktorými sa dá použiť!

Jedným zo zábavných projektov, na ktoré ju môžete použiť, je farbenie vlastnej látky. Používanie domácich farbív je stará tradícia, ktorú si môžete ľahko obnoviť v niekoľkých jednoduchých krokoch. Hoci pražením mletej kávy získame sýtu čiernu tekutinu, jej použitím ako farbiva v skutočnosti vzniká jemná hnedá farba podobná odtieňu, keď sa do šálky pridá mlieko alebo smotana. Kávové farbivá sa bežne používajú v kostýmovom dizajne, pretože použitím malého množstva pigmentu možno látke dodať efekt starnutia.

Ďalším spôsobom, ako použiť starú mletú kávu alebo kávovú usadeninu, je záhrada. Rozsypanie starej kávovej usadeniny v záhrade má mnoho výhod, od hnojenia až po ochranu pred škodcami. Káva prirodzene obsahuje veľa dusíka, takže je výborným doplnkom kompostu, len nezabudnite pridať príliš veľa. Dobrá kompostová kopa obsahuje rovnaké množstvo zelených zložiek (zdroje dusíka) a hnedých zložiek (zdroje uhlíka). Nenechajte sa oklamať názvami farieb, nezabudnite si najprv presne overiť, čo váš kompost získa s každou hromádkou odpadu, ktorú naň vysypete.

Kávovú usadeninu môžete použiť aj ako prírodný odpudzovač škodcov. Slimáky, komáre, slimáky a iní vonkajší škodcovia nemajú radi vôňu kávy. Ak chcete odpudiť škodcov, napríklad slimáky, z vašej zeleninovej alebo kvetinovej záhrady, posypte jej okraje trochou starej mletej kávy. Zatiaľ čo soľ môže týchto škodcov zabiť, kávová usadenina ich úplne odradí a ušetrí vašu pôdu od pridaného sodíka. Keď ste vonku s rodinou alebo priateľmi, umiestnite na verandu alebo piknikovú deku malú nádobu s mletou kávou s otvoreným vekom, aby ste odohnali otravné komáre.

Kávovú usadeninu môžete použiť aj samostatne ako hnojivo, nepotrebujete žiadnu zapáchajúcu kompostovaciu kopu! Pri niektorých rastlinách, ako sú ruže alebo hortenzie, môžete dokonca vykopať okolie koreňov a nasypať niekoľko hŕstok kávovej usadeniny, aby ste pôde dodali zdravú energiu. Niektoré ovocné rastliny, ako sú čučoriedky, brusnice alebo citrusy, tiež milujú blahodarné účinky kávovej usadeniny. Nemusíte sa obávať pridať kávu, keď je suchá, v pôde sa ešte rozmočí.

Použitá kávová usadenina má svoje miesto aj v mestských záhradách. Vedeli ste, že kávová usadenina je výborným prostredím pre pestovanie húb? Huby, ktoré sú dobrým zdrojom vlákniny, antioxidantov a bielkovín, sa v bežných záhradných podmienkach pestujú ťažko, ale použitie použitej kávovej usadeniny je lacný spôsob, ako si doma vypestovať vlastné.

Umiestnite kávovú usadeninu približne do polovice do vedra s otvormi blízko vrcholu. Rozdrvte na ňu hubový substrát a obe látky spolu premiešajte. Uistite sa, že zmes je vlhká, ale nie príliš mokrá, zakryte vrch nádoby celofánom alebo potravinovou fóliou a umiestnite ju do tmavého, chladného kúta, aby sa mohla vyvíjať.

Skvelé nezáhradnícke využitie kávovej usadeniny nájdete aj v starostlivosti o pleť. Mletá káva je skvelý exfoliačný prostriedok – produkt, ktorý sa dá použiť na zbavenie odumretých kožných buniek. Dobrým receptom na luxusný lacný cukrový peeling je zmiešať 1 šálku mletej kávy s 1/2 šálky hnedého cukru a dostatočným množstvom oleja (mandľový alebo kokosový olej je dobrou voľbou), aby vznikla pasta. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja, aby ste dodali vôňu, hoci samotná káva je dostatočne silná. Tento peeling, uložený vo vzduchotesnej nádobe v domácej chladničke, môžete používať v čase kúpeľa až dva týždne pre jemnú pokožku bez akýchkoľvek chemikálií.

Podobné články

Back to top button