Technika

Aký je rozdiel medzi modemom a smerovačom (routerom)?

Modem vs. smerovač

Modem aj smerovač (anglický ekvivalent pre smerovač je router a v tomto článku budeme tieto dva pojmy občas používať ako synonymá) pomáhajú zariadeniam pripojiť sa na internet, ale majú rôzne, ale vzájomne sa dopĺňajúce funkcie.

Modem je zariadenie, ktoré spája vašu domácu sieť s poskytovateľom internetových služieb (t. j. slúži na pripojenie k internetu v domácnosti). Smerovač je zariadenie, ktoré umožňuje všetkým vašim káblovým a bezdrôtovým zariadeniam používať internetové pripojenie a umožňuje týmto zariadeniam priamo komunikovať medzi sebou.

Poskytovateľ internetových služieb vám často poskytne zariadenie, ktoré sa zvyčajne označuje ako brána, čo je jedna škatuľa, ktorá slúži ako modem aj router zároveň. Modem a router sú však odlišné technológie, len spojené do jedného zariadenia… Ak chcete mať internetové pripojenie pre všetky zariadenia vo vašej domácnosti, potrebujete funkcie modemu aj routeru.

Ak potrebujete vymeniť zariadenie, je to častejšie router, nie modem

Ľuďom, ktorí majú prístup na internet poskytovaný káblovou spoločnosťou (a nemajú gigabitový alebo vyšší internet), odporúčame používať samostatný modem a smerovač, ak je to možné. Technológia modemov sa mení pomaly, takže často jednoducho nie je čo aktualizovať, najmä ak rýchlosť pripojenia nemeníte sami. Modem môžete zvyčajne používať roky, kým sa nepokazí.

Výmena je potom potrebná len pri zmene taríf na vyššie rýchlosti, zvyčajne len pri prechode na 1 Gbit/ (1 000 Mbit/s) alebo vyššie. Všetci hlavní poskytovatelia ponúkajú tento internet pre domácnosti, takže pri zmene tarify ste sa mohli stretnúť aj s výmenou modemu. Ide však o pomerne zriedkavé situácie a modem zvyčajne funguje veľmi dlho bez problémov.

Zvyčajne je potrebné vymeniť smerovač. Novší, modernejší router môže mať lepšie pokrytie bezdrôtovým signálom, takže zachytíte silnejší signál aj zo vzdialenejších častí domu, alebo zvládne pripojenie viacerých zariadení k sieti naraz, čo je výhodné, pretože mnohé zariadenia musia byť pre ideálne fungovanie neustále pripojené k internetu. Ak teda chcete využiť najnovšie vylepšenia technológie Wi-Fi, môžu sa meniť častejšie ako štandardy modemov.

Ak máte internetové pripojenie DSL alebo optické pripojenie, váš poskytovateľ internetu bude pravdepodobne vyžadovať, aby ste používali modem, ktorý poskytuje a ktorý zvyčajne funguje aj ako brána a smerovač, a situácia je komplikovanejšia, ak od poskytovateľa internetu využívate aj telefónne služby.

Pripojenie na internet
Photo: Freepik

Čo je to modem?

Modem konvertuje digitálne informácie z počítača na analógové signály, ktoré možno prenášať po vedení (a naopak) moduláciou a demoduláciou elektrických impulzov vysielaných po telefónnych linkách, koaxiálnych kábloch alebo iných typoch vedenia. Väčšina samostatných modemov má len dva porty: jeden, ktorý sa pripája k vonkajšiemu svetu, a konektor Ethernet, ktorý sa pripája k počítaču alebo smerovaču.

Modem je skrátka zariadenie, prostredníctvom ktorého komunikujete s internetovou sieťou.

Ak používate káblový internet, poskytovateľ vám pri zriadení služby pravdepodobne poskytol modem (alebo bránu a smerovač). Ak sa však pozriete na svoj výpis a účet za služby, pravdepodobne zistíte, že za toto zariadenie platíte mesačný poplatok za prenájom.

Zvyčajne sa oplatí kúpiť si vlastný modem a router. Cena síce presahuje tisíc korún, ale toto zariadenie môžeme používať dlhé roky, aj keď zmeníme poskytovateľa internetu.

Ak používate DSL alebo optický internet, máte obmedzenejší výber. Poskytovatelia zvyčajne dodávajú vlastnú bránu a nemusia vám umožniť používať vlastný modem, aj keď nájdete kompatibilný modem, ktorý by mal so službou správne fungovať.

V mnohých prípadoch môžete vypnúť funkcie smerovača brány prepnutím do režimu mosta a používať ju ako samostatný modem, čo vám umožní pridať vlastný smerovač, ale spôsob, akým to urobíte (a či je pridanie smerovača vôbec podporované), sa líši v závislosti od poskytovateľa služieb a typu internetového pripojenia. Informácie o tom, či je to vôbec možné, nájdete na webovej lokalite poskytovateľa, prípadne vám pomôžu linky pomoci.

Čo je to smerovač?

Pojem „domáca sieť„, ako ho používame v tomto dokumente, označuje súhrnne systém pripojených zariadení vo vašej domácnosti a samotný smerovač. Hlavnou úlohou smerovača je smerovať údaje medzi zariadeniami vo vašej domácnosti a medzi týmito zariadeniami a internetovou sieťou.

Modem sa pripája k jednému portu smerovača, ktorý je zvyčajne, ale nie vždy, označený ako „Wide Area Network“ alebo „WAN„. Všetky ostatné zariadenia sa pripájajú k ostatným portom alebo bezdrôtovo prostredníctvom štandardu Wi-Fi.

Najlepší router pre vás závisí od veľkosti vašej domácnosti, počtu zariadení, ktoré pripájate k sieti, a od toho, kde sa router vo vašej domácnosti nachádza.

Máte slabé wi-fi
Photo: Freepik

Máte slabý signál Wi-Fi? Zvyčajne môžete použiť vlastný smerovač

Vďaka tomu, že si router môžeme zvyčajne kúpiť sami, ak nie sme spokojní so špecifikáciami zariadenia dodávaného poskytovateľom internetu, je dobré pozrieť sa, čo presne nám vyhovuje, aby sme zabezpečili silný signál v každej časti domácnosti.

Smerovače fungujú najlepšie, ak ich môžete umiestniť blízko stredu domácnosti, aby všetky zariadenia mali čo najlepšie bezdrôtové pripojenie. Aj jedno alebo dve zariadenia so slabým pripojením môžu znížiť výkon všetkých ostatných bezdrôtových zariadení v sieti.

Ak máte väčší dom, ak máte okrem počítačov, telefónov, konzol a televízorov aj veľa inteligentných zariadení alebo ak musí byť váš router umiestnený ďaleko od stredu domu, existuje niekoľko riešení.

Jedným z nich je takzvaná sieť Wi-Fi mesh, čo je v praxi prispôsobené prepojenie routerov a ďalších zariadení, napríklad na zosilnenie signálu, kde je možné pripojiť sa k ľubovoľnému routeru v dome a pripojiť sa tak k celej sieti. Zariadenia musia správne spolupracovať, takže sa napríklad pripájame len k jednej sieti, hoci máme v dome viacero zariadení a smerovačov.

Naozaj potrebujem vedieť, aký je rozdiel medzi modemom a routerom?

V skutočnosti to nie je až také dôležité. Uvedenie týchto zariadení do prevádzky je zvyčajne úplne bezproblémové, a aj keď sú úplne nové, stačí postupovať podľa krátkeho súboru pokynov a zvyčajne stačí vybrať názov bezdrôtovej siete a prístupové údaje.

Všetko ostatné sa vykonáva automaticky a nie je potrebné sa o nič starať. Preto je všetko tak pohodlne v jednom zariadení, aby inštaláciu, ktorá zvyčajne pozostáva zo zapojenia 2 káblov (kde jeden ide do zásuvky) a jednoduchej inštalácie, zvládol pokiaľ možno naozaj každý.

V rámci rôznych technológií je všetko navrhnuté tak, aby používateľ, teda my, nemusel riešiť, v akej presne sieti sme a či ide o domácu sieť alebo internetovú sieť. V skutočnosti sa len pripojíme k sieti Wi-Fi a to je všetko. Dokumenty môžeme posielať bezdrôtovo na tlač alebo čokoľvek iné.

Ak je pre vás rozdiel medzi modemom a routerom trochu nepochopiteľný, nevadí. Nie je potrebné poznať každý detail a všetko je navrhnuté tak, že to ani nepotrebujete vedieť, pokiaľ sa o tieto technológie nezaujímate alebo neriešite nejakú špecifickú situáciu s pripojením zariadení do siete.

Riešenie problémov a údržba smerovača alebo brány

Smerovače sú zložité technologické zariadenia a my vám nemôžeme povedať všetko, čo potrebujete vedieť na vyriešenie akýchkoľvek problémov so sieťou, s ktorými sa môžete stretnúť. Tieto bežné tipy na riešenie problémov a údržbu by vám však mali pomôcť udržať sieť v čo najbezpečnejšom a najbezproblémovejšom chode. Samozrejme, vždy sa môže stať, že dôjde k výpadku internetu z dôvodu technického problému na strane poskytovateľa.

  • Uistite sa, že je dobre umiestnený: samostatný router alebo brána by mali byť umiestnené čo najbližšie k stredu domu a na voľnom priestranstve, ale všetky routery a satelity by mali mať okolo seba čo najmenej prekážok (najmä kovových). Snažte sa ich nestrkať do stola, za monitor počítača alebo niekam do zadného rohu.
  • Aktualizácia firmvéru: Nové aktualizácie firmvéru môžu zlepšiť výkonnosť smerovača, pridať funkcie a predovšetkým odstrániť bezpečnostné problémy. Mnohé z najnovších smerovačov inštalujú aktualizácie firmvéru automaticky, iné však nie, preto si pozrite príručku k smerovaču, kde nájdete pokyny na kontrolu a inštaláciu aktualizácií. Ak váš router nedostal aktualizáciu firmvéru dlhšie ako rok alebo dva, možno je čas zvážiť výmenu.
  • Zmeňte predvolené heslá: To znamená zmenu hesla WPA2 alebo WPA3, ktoré používate na pripojenie nových zariadení k smerovaču, aj hesla správcu, ktoré používate na úpravu nastavení a inštaláciu aktualizácií firmvéru. Predvolené heslá pre každý z nich sú zvyčajne vytlačené na štítku na spodnej strane smerovača a ich zmena znižuje riziko, že sa niekto pripojí k vašej sieti a bude používať internet alebo meniť nastavenia bez vášho súhlasu.
  • Reštartovanie smerovača a modemu: Ak váš smerovač alebo brána pravidelne prerušujú pripojenie alebo sa vôbec nedokážu pripojiť k internetu, vypnite ich alebo ich odpojte, počkajte 10 sekúnd a potom ich znova zapnite (ak máte samostatný modem, urobte to isté). Je úplne normálne, že to občas musíte urobiť, ale ak to robíte každý deň, možno bude potrebné váš router alebo modem opraviť alebo vymeniť.

Podobné články

Back to top button