1Password aneb Jedno heslo vládne všetkým
📝Obsah
Koľko hesiel si človek musí pamätať?
Verím, že každý užívateľ internetu sa neraz dostal do situácie, kedy sa po dlhej dobe vrátil na nejakú stránku, ktorá vyžaduje prihlásenie, a najbližších niekoľko minút strávil skúšaním rôznych variant všetkých svojich hesiel.
Ak človek neúspešne vyčerpá všetky varianty svojich obvyklých hesiel, nasleduje v lepšom prípade ponižujúce kliknutí na „Zabudol som heslo“, a čakanie na e-mail s heslom novým. V horšom prípade buď stránka túto funkciu neponúka vôbec, alebo nasleduje ešte depresívnejší snaha si spomenúť, akú odpoveď som vtedy nastavil na otázku „Aké bolo krstné meno vašej triednej učiteľky na základnej škole?“. Ak sa týmto situáciám chcete vyhnúť, odporúčam zvážiť obstaranie aplikácie 1Password (1heslo).
Čo je 1Password?
Nápad aplikácie 1Password je elegantný a jednoduchý. Čo takto mať iba jedno silné heslo, cez ktoré by som sa mohol prihlásiť na všetky svoje účty? Pokiaľ je z bezpečnostných dôvodov vhodné mať pre každý účet unikátne a silné heslo, a zároveň má dnes každý užívateľ internetu aspoň 4 rôzne účty (veľmi konzervatívny odhad), vypláva na povrch zjavný problém zapamätateľnosti, respektíve práve fakt, že sa heslá budú pamätať dosť zle .
Aplikácia 1Password ponúka jednoduché a bezpečné riešenie. Pre aplikáciu si poctivo zvolíte silné heslo, a v aplikácii si pridáte všetky svoje prihlasovacie údaje pre rôzne stránky, aplikácie atď., A od tejto chvíle sa v podstate budete musieť prihlásiť iba do aplikácie 1Password, ktorá obstará všetky ostatné prihlasovanie.
Ako 1Password funguje?
1Password je hojne využívaný a dôveryhodný program, ktorý si za vás zapamätá všetky prihlasovacie údaje, ale zároveň k týmto citlivým informáciám nikoho nepustí. Užívateľské rozhranie je príjemné a prehľadné, spravidla postačí jedno kliknutie pre prihlásenie k ľubovoľnej službe. Pokiaľ ide o nejakú výnimku či zvláštnosť, je potrebné vykonať kliknutie dve – „kopírovať“ z 1Password a „vložiť“ do požadovaného okienka.
Jediné, na čo je samozrejme treba dávať pozor, je, aby ste nenechali niekde na verejnom mieste svoj otvorený notebook so zapnutým (a prihláseným) 1Password. To by však rovnako nemal robiť nikdy nikto, bez ohľadu na spôsob zabezpečenia. Môj kolega napríklad prihlasovanie do svojho 1Password kombinuje heslo s čítačkou odtlačku prsta, čím sa (aspoň čiastočne) chráni proti eventualite, že sa niekomu podarilo vysledovať jeho heslo. Všeobecne je dvojfaktorová autorizácia dobrý nápad pre všetky prípady. Navyše fakt, že aplikáciu 1Password používa vyše 60 000 podnikov, sám o sebe vypovedá o jeho kvalite a spoľahlivosti.
Pre koho je 1Password vhodný?
Je nutné spomenúť, že aplikácia nie je zadarmo, ponúka len bezplatné skúšobné obdobie. Licencia stojí podľa verzie, ktorú zvolíte, tri až osem dolárov mesačne. Je potom na každom, aby zhodnotil, či sa investícia vyplatí. Ak počítač používate iba vo voľnom čase ako hobby, a nie k práci, pravdepodobne nebudete mať také množstvo účtov, a žiadny z nich možno ani nebude tak dôležitý, aby sa zakúpenie aplikácie vyplatilo.
Na druhú stranu, keď na počítači pracujete každý deň, a účtov máte veľa, pričom niektoré môžu byť extrémne dôležité (napríklad administrátorskej, správcovské), bude pre vás 1Password ako dar z nebies. Ja osobne som sa s 1Password stretol, keď som začal pracovať pre softvérovú firmu ako vývojár. Predtým som mal približne 7 rôznych osobných účtov (e-mailové schránky, sociálne siete, e-shopy, atď.),
Ale s novou pozíciou k tomu pribudli 3 rôzne VPNky, 2 databázy, a niekoľko nových programov. Keď si spočítame počty prihlasovacích údajov a zohľadníme okolnosť, že firemné údaje si kvôli bezpečnosti skutočne nemôžem zapísať do textového súboru na ploche, alebo na papierik nalepený na obrazovku, je naporúdzi, že 1Password je pre mňa úplne nevyhnutný.