Ako dlho komáre žijú, čo ich priťahuje a koľko ich je
Ak ste niekedy kempovali, trávili čas vonku počas horúcej letnej noci alebo ste zabudli zavrieť okno, keď ste mali zapnuté svetlo, pravdepodobne viete o existencii komárov viac. Ako dlho však komáre žijú? Možno sa to budete chcieť dozvedieť, keď vás nabudúce uštipnú.
Komáre žijú v priemere dva týždne. Dĺžka ich života je však ovplyvnená ich druhom a podnebím. Niektoré druhy komárov prežijú až šesť mesiacov, ale priemerný komár zvyčajne zomrie za mesiac alebo menej, v závislosti od lokality, druhu a dokonca aj od zmien počasia.
Komáre pravdepodobne nemá rád nikto a nikde, kto sa narodil, ale napriek tomu sú súčasťou našich ekosystémov a je dôležité sa o nich dozvedieť.
Hoci komáre pri bežnom uštipnutí zvyčajne nepredstavujú žiadne vážne zdravotné riziko, sú pravdepodobne najsmrteľnejším živočíchom, aký kedy žil. Odhaduje sa, že z približne 110 miliárd ľudí, ktorí kedy v histórii žili, približne 50 miliárd zabili komáre.
📝Obsah
Ako dlho žijú rôzne druhy komárov?
Komár , ktorému sa podarí prežiť viac ako mesiac alebo dva, sa s veľkou pravdepodobnosťou nachádza na odľahlejších alebo chránených miestach, ako je napríklad pôda vašej chaty alebo vonkajšie priestory mimo dosahu ľudí. Zásah človeka je jednou z hlavných príčin úhynu komárov.
Komáre si uvedomujú, aký krátky je ich život, pretože väčšina komárích samičiek kladie vajíčka okamžite po napití sa krvi. Komárie matky kladú vajíčka na vlhké alebo mokré miesta.
Ak vás niekedy uštipne komár, mali by ste vedieť, že uštipnú len samičky komára. Samčekovia komárov a mláďatá komárov nepijú krv; väčšinu potravy získavajú z rastlinných látok.
Koľko je na svete komárov?
Timothy C. Winegard z Colorado Mesa University odhaduje, že na svete je v danom čase približne 110 biliónov komárov. Na vysvetlenie, 1 bilión je tisíc miliárd alebo 1, za ktorou nasleduje 12 núl.
Navyše ide o druh hmyzu, ktorý žije v podstate na celej planéte. Zatiaľ čo rôzne druhy majú svoje vyhradené podnebie, ktoré im vyhovuje, komára (alebo ktorýkoľvek z 3 600 druhov komárov) možno nájsť takmer všade.
Ak vezmeme do úvahy dĺžku života komára, vyjde nám, že každý deň sa narodí viac komárov, ako je ľudí na Zemi.
Priemerný životný cyklus komára
Životný cyklus komára má 4 fázy:
Vajíčko a larva
Keď matka komára po vysatí krvi nakladie vajíčka, už sa o ne nestará. Larvy z vyliahnutých vajíčok žijú vo vode, v ktorej sa narodili.
Larvy sa vo vode živia, získavajú energiu a silu na premenu do ďalšieho životného štádia. Dĺžka tohto štádia závisí od druhu komára, ako aj od podmienok prostredia, napríklad od teploty vody.
Larvy sa neživia krvou, ale riasami a rastlinnou hmotou nachádzajúcou sa na vodnej hladine. V tomto štádiu potrebujú kyslík rovnako ako dospelé jedince.
Kukla
Keď sa larvy nakŕmia a majú dostatok potravy na premenu, novonarodené komáre vstupujú do štádia kukly. V tomto štádiu zostávajú vo vode, v ktorej sa prvýkrát narodili.
Keďže ide o štádium kukly, tieto komáre ešte nejedia, nespia a nie sú schopné lietať. Sú v podstate zakuklené a chránené pre ďalšie štádium života. Tento proces kuklenia trvá od týždňa do mesiaca, v závislosti od druhu komára a prostredia.
Dospelý komár
Keď kukla dosiahne vhodnú teplotu a úroveň vývoja, z kukly sa vyliahne dospelý komár. Títo dospelí jedinci potom lietajú a hľadajú krv a potravu a sú pripravení čo najskôr naklásť vajíčka.
V závislosti od druhu a lokality môžu dospelé komáre žiť dva týždne až niekoľko mesiacov. Keďže ľudia komáre veľmi nenávidia, mnohé komáre veľmi rýchlo hynú.
Aká je dĺžka života komára v porovnaní s muchou
Ďalším druhom pomerne neobľúbeným u ľudí je mucha. Možno vás zaujíma, aký je životný cyklus a dĺžka života komárov v porovnaní s týmto ďalším bežným domácim škodcom.
Priemerná mucha domáca žije 2 až 4 týždne. To je nápadne podobné ako u komára. Muchy sa komárom podobajú aj tým, že majú veľmi podobný životný cyklus. Muchy sa liahnu z vajíčok, majú larválne štádium a potom sa vyliahnu ako plne vyvinutí dospelí jedinci.
Podobne ako komáre, aj muchy majú tendenciu žiť dlhšie na miestach, ktoré sú odľahlejšie alebo chránené pred zásahmi človeka. Optimálnym miestom pre život múch je teplé a suché podkrovie domu.
Z technického hľadiska sú muchy a komáre súčasťou toho istého rodu. To môže byť dôvod, prečo majú podobné životné cykly a dĺžku života. Väčšina výskumov však ukazuje, že priemerná mucha žije v priemere o niekoľko týždňov dlhšie ako komár.
Predpokladá sa, že ďalšou podobnosťou medzi týmito dvoma druhmi je ich schopnosť prenášať choroby. Muchy aj komáre patria medzi najnebezpečnejší hmyz na svete vďaka svojej schopnosti infikovať človeka rôznymi chorobami.
Prečo komáre hryzú
Komáre hryzú ľudí, aby sa živili ich krvou a kládli vajíčka. Samičky komárov potrebujú železo v ľudskej krvi na výchovu svojich mláďat. Samce komárov nepijú krv a živia sa výlučne rastlinným materiálom.
Je známe, že komáre uštipnú určité typy ľudí na základe krvnej skupiny, množstva potu a stravy. Priťahujú ich určité chemické látky a majú schopnosť vycítiť vašu krvnú skupinu. Rôzne štúdie (napríklad táto z roku 2019) ukázali, že komáre uprednostňujú ľudí s krvnou skupinou 0.
Komáre priťahuje aj telesné teplo, takže ak cvičíte vonku, budete komáre priťahovať viac ako ľudia, ktorí sa toľko nepotia a nemajú takú vysokú telesnú teplotu.