Príroda

Ako dlho slimák spí počas dňa a hibernácie

Slimáky sú úžasní domáci miláčikovia, ale na rozdiel od slimákov sú vítanými návštevníkmi záhrady. Aj keď sa to nezdá, slimáky nie sú všade a dokonca aj bežný záhradný slimák je v susednom Nemecku ohrozeným druhom. Ak slimáka uvidíte, nezabíjajte ho, ale premiestnite ho na bezpečnejšie miesto.

Slimáky možno chovať aj ako domácich miláčikov, hoci je pravda, že mnohí ľudia sa ich môžu báť alebo sa ich strániť. Slimákom zvyčajne nevadí, keď s nimi človek manipuluje, pokiaľ je to jemné. Stáva sa však, že idete slimáka skontrolovať a on sa nehýbe. Je mŕtvy, spí alebo hibernuje? Pozrime sa, ako vyzerá spiaci režim slimákov, ktorý je naozaj odlišný od toho ľudského.

Šnek na trávě Photo: Freepik

A spia aj slimáky?

Slimáci spia približne 25 minút, približne sedemkrát za 13 hodín. Po tomto období odpočinku zostáva slimák bdelý ďalších 30 až 40 hodín, kým si musí spánok zopakovať a načerpať nové sily. Stručne povedané, slimáky spia veľmi krátko a prerušovane, po čom nasleduje dlhšie obdobie bdelosti.

Spánok je dôležitý nástroj, ktorý mnohé živočíchy na celom svete využívajú na zvýšenie produktivity medzi jednotlivými obdobiami a na podporu vyššej úrovne regenerácie a obnovy. Ľudia spia každý deň, ale mnohé živočíchy, s ktorými sa v živote stretávame, majú výrazne odlišný spánkový režim ako my. Najmä keď máme zviera ako domáceho miláčika, musíme tieto zvyky poznať, aby sme zviera netrápili tým, že sa ho budeme snažiť prispôsobiť niečomu, na čo nie je stavané.

To je prípad slimákov. Slimáky tiež spia, ale je to úplne iný režim, než na aký sú zvyknutí ľudia. Bruško slimáka nebolo až tak dobre zmapované, ale vedci sa to rozhodli zmeniť. V roku 2011 vedci zmapovali spánok slimákov a zistili, že u rôznych druhov sa objavili veľmi podobné vzorce.

Počas štúdie sa ukázalo, že slimákom je úplne jedno, či je deň alebo noc, a jednoducho si zdriemnu, keď potrebujú. Treba však povedať, že išlo o štúdiu vykonanú s vodnými slimákmi. Výsledky sú užitočné, pretože je možné, že podobné správanie majú aj suchozemské slimáky (ktoré väčšina ľudí chová ako domáce zvieratá).

Napriek tomu je dôležité poznamenať, že spánkové návyky živočíchov sa môžu medzi jednotlivými druhmi drasticky líšiť. Stačí sa pozrieť na to, ako spia ľudia. Spánkové návyky každého z nás sú trochu odlišné, kým ich v skupine nesynchronizujeme, napríklad spoločným spánkom s manželom alebo partnerom.

Šnek na dřevěné podlaze Photo: Freepik

V akom čase slimáky spia?

Suchozemské slimáky sú väčšinou nočné živočíchy. To jednoducho znamená, že sú najaktívnejšie v noci. Túto aktivitu však často narúšajú ľudia, ktorí manipulujú so slimákmi v teráriách alebo dokonca vonku. Na druhej strane, ľudia sú skôr denné živočíchy. Dokonca aj nočné sovy zvyčajne nakoniec uprednostňujú spánok v noci, nie cez deň, len majú mierne posunutý spánkový režim. V porovnaní s ľuďmi však slimáky nie sú také vyberavé, pokiaľ ide o ich spánkové návyky.

Podľa štúdie fungujú v 30-hodinovom cykle, pričom každých 30 hodín strávia 13 hodín a sedemkrát si zdriemnu, pričom každý spánok trvá približne 25 minút. Pri takomto cykle neboli slimáky príliš závislé od svetla vonku, ale len od pocitu, že potrebujú odpočinok. Ak sú podmienky obzvlášť vlhké (napríklad v prostredí vytvorenom človekom), aktivita slimákov počas dňa je pravdepodobnejšia, pretože nie sú ohrozené a nemusia riešiť vysychanie na slnku.

Je spánok to isté ako hibernácia?

Slimáky spia, ale aj hibernujú. Nie je to to isté a vo všeobecnosti sa hibernácia slimákov označuje ako estivácia alebo letný spánok. Estivácia je stratégia, ktorú používajú niektoré živočíchy na šetrenie energie a vlhkosti v obzvlášť horúcich a suchých podmienkach.

Keďže slimák je veľmi závislý od zadržiavania vlhkosti, estivácia je užitočný nástroj používaný v suchých obdobiach počas najextrémnejších výkyvov počasia (horúčavy a zimy) v roku. Vo voľnej prírode je estivácia oveľa častejšia, pretože slimáky sú vystavené extrémnejším podmienkam ako v domácom teráriu, kde môžeme teplotu a vlhkosť pomerne ľahko regulovať.

Podobné články

Back to top button