Príroda

Ako dlho žije voľne žijúca alebo domáca myš

Myš môže byť milovaným domácim miláčikom aj nepríjemným škodcom. Pozrieme sa na to, ako dlho žije myš, ak prežije vonku, vkradne sa do obydlia alebo ako domáce zvieratko, o ktoré sa staráme a snažíme sa ho udržať pri živote čo najdlhšie.

Dĺžka života myší domových sa pohybuje od 1 roka do 7 rokov, ak ich chováme v interiéri. Ak myš žije vonku, je pravdepodobnejšie, že sa chytí alebo uhynie na choroby, extrémne podmienky alebo dehydratáciu. Myši žijúce vonku sa zvyčajne dožívajú 1 roka, dlhšie vo chvíli, keď sa vkradnú do domu, kde majú bezpečnejšie podmienky.

Pachyuromys duprasi, známa aj ako „Pískomil křečkovitý“, sa často chová ako domáce zviera. Väčšina ľudí má so starostlivosťou o ne len malé problémy a so svojimi majiteľmi zvyčajne vychádzajú dobre.

Pokiaľ ide o myši, africký piesoček patrí medzi najmenšie. Mnoho ľudí ich chová ako domácich miláčikov a v subsaharskej Afrike sú pomerne rozšírené. Podobne ako obyčajná myš domáca patria do mohutnej nadčeľade Muroidea, ktorá zahŕňa viac ako tisíc rôznych druhov hlodavcov.

Myš

Dĺžka života myši domácej

Myši môžu byť pre väčšinu ľudí skvelými domácimi miláčikmi. Sú to čisté, priateľské, zábavné a veľmi aktívne tvory, ktoré vám poskytnú hodiny zábavy a skvelú spoločnosť.

Priemerná dĺžka života myši domácej je jeden až dva roky. Potkany a škrečky sa môžu dožiť 2 až 3 rokov. Morčatá sa môžu dožiť 5 až 8 rokov. Niektoré myši domové sa pri správnej starostlivosti a dobrých génoch môžu dožiť až 7 rokov.

Aké sú typické zdravotné problémy myší domácich?

Myši sú náchylné na infekcie dýchacích ciest a rakovinu, ale vzhľadom na ich malú veľkosť môžu mnohé myši svoje ochorenia maskovať, čo sťažuje liečbu. Vziať choré zvieratko k lekárovi je vždy dobrý nápad, ale majitelia myší by si mali uvedomiť, že zdravotné problémy sú často naliehavé a môžu si vyžadovať eutanáziu.

Domáce myši bežne trpia problémami s kožou a srsťou. Infekcie a zamorenie roztočmi môžu viesť k podráždeniu kože a vypadávaniu srsti.

Ako často by sa mali domáce myši kúpať?

Myši nie sú také špinavé, ako sa môže zdať. V skutočnosti sú známe tým, že sa čistia po každom jedle.

Myši sa o seba dokážu postarať samy a nie je potrebné im napríklad zastrihávať pazúriky alebo ich kúpať. Preto by majitelia mali zasiahnuť len vtedy, ak je hlodavec neuveriteľne starý alebo pokrytý škodlivou špinou. V porovnaní s potkanmi sú myši čistotnejšie.

Môže myš spôsobiť zdravotné problémy u človeka?

Bežné domáce myši alebo škrečky domáce sú prenášačmi organizmu LCM alebo lymfocytárnej choriomeningitídy. Ľudia sa môžu nakaziť vdýchnutím zaschnutých čiastočiek zvieracieho moču, výkalov alebo slín alebo konzumáciou potravín alebo prachu kontaminovaného močom hlodavcov. Hoci je to pomerne zriedkavé, LCM môže postihnúť mozog alebo membrány, ktoré obklopujú mozog a miechu. Postihuje predovšetkým mladých dospelých.

Prevencia ochorenia

Aby ste predišli možnému ochoreniu, držte svoje deti ďalej od myší a škrečkov, ako aj ich výkalov. Klietky by sa mali pravidelne čistiť, aby sa zabránilo hromadeniu zaschnutých výkalov, ktoré by sa mohli dostať do ovzdušia.

Je potrebné predchádzať zamoreniu potkanmi, najmä v priestoroch na skladovanie potravín. Ak nájdete trus hlodavcov, vytrite oblasť tekutým dezinfekčným prostriedkom.

Myš domácí

Dĺžka života voľne žijúcich myší, ako je napríklad hraboš poľný

Hraboš poľný je divoká myš približne veľkosti myši domácej, s krátkymi nohami, malými ušami a krátkym chvostom. Ich srsť má rôzny odtieň od striebristo sivej až po tmavohnedú. Hraboše zaraďujeme do inej vedeckej čeľade.

Ako dlho žijú divé myši?

Vo voľnejprírode žijú divé myši zvyčajne približne jeden rok. Ak nájdu útočisko vo vašom dome, môžu žiť až dva alebo dokonca tri roky. Samozrejme, pokiaľ ich sami nevyženiete alebo nenasadíte pascu, ktorá ich zabije oveľa skôr.

Ako divé myši zvyčajne umierajú?

Len niekoľko hodín vystavenia extrémnym teplotám, choroby a dehydratácia môžu myši a potkany usmrtiť. Ich životnosť sa však môže výrazne predĺžiť, ak nájdu úkryt v interiéri.

Čo robiť s divými myšami vo vašej domácnosti?

Ak sa chcete zbaviť myší, ktoré napadli váš domov, použite živé pasce na myši. Za každú cenu sa vyhnite jedom. Tie môžu mať škodlivé účinky nielen na myši, ale aj na celý ekosystém.

Jedinou humánnou alternatívou na odchyt zvierat je použitie živých pascí na myši, ktoré sa dajú kúpiť vo väčšine obchodov s chovateľskými potrebami alebo online. Lepiace dosky, lapacie pasce, jedy a iné smrtiace pasce nie sú živé pasce na myši.

Ak je to bezpečné, môžete myši odstrániť z domu a vypustiť ich do samostatného objektu, napríklad do kôlne alebo garáže. Väčšina takto odchytených myší má však veľmi malú šancu prežiť vo voľnej prírode po tom, čo väčšinu svojho života strávili v relatívnom pohodlí ľudských domovov.

Podobné články

Back to top button