Ako dlho vydržia konzervované broskyne? Súhrnná tabuľka
Ľahko nadobudneme dojem, že konzervované potraviny vydržia dlhé roky a nemusíme sa o ne báť, ak ich roky neskladujeme, ale v prípade broskýň to nemusí byť celkom pravda. Možno vás prekvapí, že konzervované broskyne nemusia vydržať tak dlho, ako si myslíte.
Typ konzervovaných broskýň | Dátum minimálnej trvanlivosti z hľadiska bezpečnosti | Na dosiahnutie najlepšej chuti spotrebujte do |
Domáce konzervované broskyne | 3 roky alebo viac | 1 rok |
Konzervované broskyne kúpené v obchode | 5-7 rokov a viac | 3 roky |
Je dôležité správne čítať uvedenú tabuľku. Tieto dátumy sa vzťahujú len na optimálnu chuť broskýň. Doba, počas ktorej je výrobok bezpečný na konzumáciu, sa môže natiahnuť na desiatky rokov. Pokiaľ je tesnenie na plechovke dokonale neporušené, broskyne sa teoreticky môžu konzumovať desiatky rokov po konzervovaní bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov.
Všeobecným pravidlom bezpečnosti je, že broskyne konzervované doma by nemali byť staršie ako 2 roky, hoci pri správnej príprave a dodržiavaní postupov bezpečnosti potravín by nemal byť problém konzumovať ich aj 5 rokov po konzervovaní. Veľký pozor však treba dávať na chuť a nezvyčajnú vôňu.
📝Obsah
Ako dlho vydržia broskyne konzervované doma?
Na túto otázku je ťažké odpovedať, pokiaľ presne nevieme, ako boli konzervované broskyne spracované, uvarené, uzavreté a skladované. Ak sú však správne konzervované a skladované v suchom prostredí pri izbovej teplote, môžu vydržať 3 roky a viac.
Nemali by ste sa obávať, ak je v plechovke malá priehlbina, ale ak je plechovka výrazne preliačená, mali by ste ju vyhodiť. Nie je to preto, že by hrozilo riziko, že by sa preliačina mohla preraziť, ale preto, že deformácia plechovky by mohla narušiť tesnenie medzi vekom alebo dnom a stenami plechovky, čím by sa do (teraz už) sterilnej plechovky dostali baktérie.
Je bezpečné konzumovať konzervované ovocie po dátume spotreby?
Potravinárske spoločnosti pravdepodobne nikdy nemôžu odporučiť, aby sme konzumovali čokoľvek po dátume spotreby, ale často je to jednoducho zodpovednosť, ktorú tieto spoločnosti nechcú prevziať.
Pokiaľ ide o netrvanlivé potraviny, väčšina z nich je bezpečná v podstate neobmedzený čas, pokiaľ sa dodržiavajú správne postupy skladovania. Ak je plechovka v dobrom stave, t. j. bez hrdze, preliačenín alebo nafúknutia, obsah bude s veľkou pravdepodobnosťou v poriadku aj po mnohých rokoch. Otázkou je, koľko rokov?
Botulismus je jedným z rizík konzervovaných potravín, ktoré neboli správne konzervované alebo skladované. Botulizmus je druh otravy potravinami spôsobený baktériami rastúcimi na konzervovaných potravinách, ktoré neboli riadne sterilizované alebo ktoré boli pôvodne riadne sterilizované počas konzervovania, ale v konzerve sa nenachádzajú všetky baktérie.
Pri domácom konzervovaní je však tento limit takmer určite oveľa kratší. Potravina mohla byť neideálne pripravená, broskyne mohli byť prezreté alebo nádoba mohla byť nedokonale uzavretá. Broskyne konzervované v domácich podmienkach by sa preto mali spracovať v relatívne krátkom čase, najlepšie v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov konzervovania.
Vydržia konzervované broskyne dlhšie ako iné potraviny?
Stručne povedané, nie, na broskyniach nie je nič, čo by spôsobilo, že ich trvanlivosť v konzerve je dlhšia alebo kratšia ako u väčšiny ostatných druhov konzervovaného ovocia a zeleniny – až na niekoľko výnimiek.
Jednou z výnimiek je ovocie s vysokou kyslosťou, ktoré nevydrží tak dlho ako ovocie bez kyslosti. Broskyne nie sú vysoko kyslé, ale majú určitú kyslosť, takže sa tu nie je čoho obávať. Ďalším príkladom sú paradajky a paradajkové pretlaky, ktoré zvyčajne nevydržia tak dlho.
Určenie dátumu spotreby konzervovaných broskýň je ťažké; existuje toľko faktorov, že je takmer nemožné presne určiť, v ktorom okamihu môže byť potravina nebezpečná alebo nežiaduca na konzumáciu. Tento bod je ovplyvnený spôsobom dozrievania ovocia, sterilitou prostredia, v ktorom sa konzervuje, kvalitou, tesnením a desiatkami ďalších faktorov.
Vo všeobecnosti však nie je zlé stanoviť si hranicu 3 rokov, ktorú považujeme za minimálnu trvanlivosť väčšiny konzervovaného ovocia, a držať sa jej.