Príroda

Ako dlho žije slon vo voľnej prírode a v zajatí

Ako dlho žije slon

Slony sú najväčšie suchozemské cicavce, ktoré sa v súčasnosti pohybujú po Zemi – konkrétne v Afrike a Ázii. Ako už asi tušíte, tieto jemné, ale obrovské bylinožravce potrebujú veľa potravy a priemerný dospelý slon zje 330 kg rastlinnej potravy denne. Keď si však uvedomíte, že slony vážia od 2 000 do 6 000 kilogramov, 150 kilogramov potravy denne dáva zmysel.

Slony sú však ohrozeným druhom. V dôsledku pytliactva, klimatických zmien a ničenia životného prostredia sú všetky tri žijúce druhy zaradené Medzinárodnou úniou na ochranu prírody na zoznam kriticky ohrozených druhov. africké a indické slony sú ohrozené druhy a slon pralesný je kriticky ohrozený. A to aj napriek tomu, že tieto zvieratá sa dožívajú pomerne vysokého veku.

Slon indický sa dožíva 50 rokov, zatiaľ čo slon africký a slon pralesný sa dožívajú 60 až 70 rokov, čo je však pomerne zriedkavé. Ich život však skracujú pytliaci. Na rozdiel od väčšiny iných zvierat slony v zajatí umierajú skôr ako v chránených prírodných oblastiach. Je to spôsobené najmä duševným zdravím, ktoré sa v zajatí rýchlo zhoršuje.

Priemerná dĺžka života slonov
DruhOčakávaná dĺžka života
Slon indický50 rokov
Slon africký60 až 70 rokov
Slon lesný60 až 70 rokov
Slon
Foto: Freepik

Slony v zajatí umierajú skôr

Slony žijúce v zoologických záhradách majú, žiaľ, najkratší život. Vedci sa domnievajú, že zajatie vážne zhoršuje duševné zdravie slonov, a to až do takej miery, že stres môže viesť k ich predčasnej smrti.

Okrem toho sa život slonov v zajatí môže výrazne skrátiť. Samozrejme, závisí to od kvality zoologickej záhrady, ale slony indické v zajatí sa nemusia dožiť ani 20 rokov, čo je polovica ich bežného veku vo voľnej prírode.

Jedna rozsiahla štúdia zistila, že priemerná dĺžka života sloních samíc narodených v zoologických záhradách je 17 rokov, zatiaľ čo samice narodené v národnom parku Amboseli v Keni sa dožívajú v priemere 56 rokov. A v prípade slonov indických polovica slonov narodených v zoologických záhradách uhynula vo veku 19 rokov, zatiaľ čo slony narodené vo voľnej prírode uhynuli vo veku 42 rokov. Vo všeobecnosti sa slonom darí vo veľkých stádach, ale v zoologických záhradách má jedinec k dispozícii len 2 alebo 3 ďalšie slony, s ktorými môže komunikovať.

Slony v prírode
Foto: Freepik

Pytliactvo je obrovskou hrozbou

Hoci sa slony v porovnaní s inými zvieratami vo voľnej prírode dožívajú pomerne vysokého veku, pytliactvo predstavuje pre populáciu týchto veľkochovov čoraz väčší problém. Podľa niektorých správ sa každoročne nelegálne zabije viac ako 30 000 slonov pre slonovinu.

Situácia je zničujúca a komplikovaná. Zásahy podnikov a rozrastanie miest zdecimovali tradičné zdroje obživy mnohých komunít. Kupci slonoviny na čiernom trhu sú však ochotní zaplatiť toľko, že by to stačilo na ročnú výživu chudobnej rodiny, a tak pytliactvo pokračuje.

Dôkazy naznačujú, že na probléme pracuje aj matka príroda, a niektorí vedci špekulujú, že slony bez klov možno stúpajú na evolučnom rebríčku, pretože pytliaci ich nechávajú na pokoji. Súvisiaci výskum je však ešte len v počiatočnom štádiu a závery zatiaľ neboli vyvodené.

Rodina slonov
Foto: Freepik

Najstaršie známe slony

Nikto si nie je istý, ktoré zviera v súčasnosti drží rekord najstaršieho žijúceho slona, keďže dlhoročný držiteľ rekordu Dakshayani zomrel v roku 2019 vo veku 88 rokov. Krátko po jeho smrti sa začala pandémia koronavírusu.

Predpokladá sa, že súčasným najstarším slonom je Raju, indický slon, ktorého v roku 2014 zachránila organizácia Wildlife SOS. Jeho veterinár sa domnieva, že jeho vek sa blíži k 60 rokom. Podľa správ bol Raju uväznený a ronil slzy radosti, keď mu ošetrovatelia z Wildlife SOS rozrezali putá.

Raju však možno nie je celkom najstarším slonom na svete. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nájde niekde vo voľnej prírode.

Medzi bývalých rekordmanov v počte najstarších slonov patria

  • Lin Wang – veterán druhej svetovej vojny sa narodil v roku 1917 a zomrel v roku 2003 vo veku 86 rokov. Titul najstaršieho slona mu patril dlhé roky.
  • Indira – Indira sa dožila približne 90 rokov, aspoň tak to odhadol jej veterinár. V čase jej smrti si nikto nebol istý jej skutočným vekom, pretože sa nenarodila v zajatí. Indira zomrela v roku 2017.
  • Shirley – Shirley sa narodila v cirkusovom prostredí, kde ju ošetrovatelia týrali. Našťastie ju nakoniec predali do Louisiana Purchase Gardens and Zoo a nakoniec ju umiestnili do Slonieho útulku v Tennessee. Shirley zomrela v roku 2021 vo veku 73 rokov, čo je na slona indického veľmi vysoký vek.
  • Hanako – Keď Hanako v roku 2016 odišla do slonieho neba, bola najstarším slonom indickým v Japonsku.
  • Tyranza – Tyranza, skrátene Ty, bola dlhoročnou obyvateľkou memphiskej zoo. Bola tiež najstarším africkým slonom v Severnej Amerike. Ty sa narodila v roku 1964 a čoskoro osirela. Odtiaľ sa dostala do cirkusu a v roku 1977 ju zachránila Memphiská zoologická záhrada. Žiaľ, v roku 2020 zomrela.

Podobné články

Back to top button