Ako dlho žije mačka a ako jej predĺžiť život
📝Obsah
Ako dlho žijú mačky?
Vďaka pokrokom v liečbe a správnej výžive žijú naše domáce mačky dlhšie ako kedykoľvek predtým. V 90. rokoch 20. storočia viaceré štúdie naznačovali, že priemerná dĺžka života sa rýchlo predlžuje, a hoci sa tento trend v súčasnosti spomalil, naše mačky sa stále dožívajú oveľa vyššieho veku ako predtým.
Štúdie ukázali, že priemerná dĺžka života hybridných mačiek je približne 14 rokov, ale nie je zriedkavé počuť o mačkách, ktoré sa dožívajú až 20 rokov. Čistokrvné mačky žijú kratšie, podľa štúdie v priemere 12,5 roka.
Tento údaj sa však výrazne líši v závislosti od plemena. Podľa Guinnessovej knihy rekordov najdlhšie žijúcou mačkou bol Crème Puff, ktorý sa dožil neuveriteľných 38 rokov a 3 dní.
Čo robiť, aby mačka žila dlhšie?
Ak ste si práve priniesli domov mačiatko, možno vás prekvapí, že táto chlpatá mačička s vami môže byť minimálne 15 rokov. Ako však môžete svojej mačke pomôcť žiť dlhšie? Po prvé, je dôležité nenechať sa ovplyvniť niektorými informáciami, ktoré sa dočítate na internete. Mnohí ľudia sa vám budú snažiť predať nejaký zázračný liek, ktorý predĺži život, alebo vám budú tvrdiť, že určitá strava pomôže vašej mačke žiť dlhšie. Najlepšie je zostať voči týmto tvrdeniam skeptický
Anekdotické dôkazy (t. j. možno pravdivé, ale vedecky nepodložené tvrdenia typu „moja mačka brala tento liek a žila 25 rokov„) môžu byť presvedčivé, ale bez serióznych klinických štúdií nie je možné zistiť, či liek alebo doplnok stravy skutočne spôsobil, že mačka žije dlhšie. Ak to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak nie je.
Na druhej strane štúdie ukázali niektoré podobnosti medzi mačkami, ktoré majú dlhý život. Ak sa na ne pozrieme, môžeme navrhnúť niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu vašej mačke žiť dlhšie.
Udržujte ich štíhlu líniu
Je dobre známe, že obezita zvyšuje riziko mnohých ochorení, takže asi neprekvapí, že skracuje dĺžku života. Obézne mačky sú náchylnejšie na cukrovku, artritídu a problémy s močovými cestami, čo môže viesť k eutanázii alebo smrti.
Pochopenie ideálnej telesnej stavby vašej mačky (podobne ako BMI človeka) a kŕmenie podľa nej je najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby vaša mačka mala zdravú hmotnosť počas celého života.
Mačky sú náchylné na chudnutie s pribúdajúcim vekom, preto je tiež dôležité sledovať, či vaša mačka nemá podváhu.
Udržujte ich doma
Najčastejšou príčinou úmrtia mačiek v akomkoľvek veku je zranenie. Zvyčajne je to v dôsledku autonehody, ale môže to byť aj v dôsledku uhryznutia inými zvieratami, pádu z výšky a iných nehôd. Udržiavanie mačky doma môže pomôcť predísť týmto nehodám.
Je však známe, že držanie mačiek vo vnútri zvyšuje ich náchylnosť na obezitu, ktorá má negatívny vplyv na dĺžku života, takže je to trochu balansovanie. Dobrým kompromisom môže byť prístup do vonkajšieho priestoru pod dohľadom alebo vonkajší výbeh pre mačky spolu s hračkami pre mačky chované vo vnútri.
Nechajte ich vykastrovať
Štúdie ukázali, že kastrované mačky žijú dlhšie ako nekastrované mačky, bez ohľadu na to, či ide o kocúra alebo o mačku. A to aj napriek tomu, že kastrácia zvyšuje riziko obezity. Dôvodov môže byť viacero, ale nie je úplne jasné, nakoľko je niektorý z nich dôležitý:
- Kastrované mačky sa menej často túlajú (a preto je menej pravdepodobné, že ich zrazí auto)
- Kastrované mačky sa menej často bijú, takže sa znižuje riziko ochorení (napr. FeLV a FIV)
- Kastrované mačky sú chránené pred chorobami, ako je rakovina mliečnej žľazy a pyometra
- Kastrované mačky žijú dlhšie, pretože majitelia, ktorí nechajú svoje mačky sterilizovať alebo kastrovať, s väčšou pravdepodobnosťou zodpovedne riešia aj iné zdravotné problémy, napríklad očkovanie alebo pravidelné prehliadky vo všeobecnosti
Pravdepodobne ide o kombináciu všetkých týchto vecí. Nech už je dôvod akýkoľvek, je úplne jasné, že kastrácia zvyšuje pravdepodobnosť, že vaše zviera bude žiť dlhý a šťastný život. Váš veterinárny lekár s vami môže prediskutovať individuálne riziká a výhody vašej mačky, ale väčšina mačiek by mala byť kastrovaná približne vo veku 6 mesiacov.
Informujte sa o aktuálnych preventívnych opatreniach
Je samozrejmé, že udržiavanie aktuálnych preventívnych opatrení vášho domáceho maznáčika znižuje pravdepodobnosť, že sa nakazí závažným ochorením. Kým panleukopénia mačiek (mačací týfus) je pre mladé mačky pravidelne smrteľná, ďalšou prevenciou, ktorú treba sledovať, je vakcína proti mačacej leukémii (FeLV).
FeLV spôsobuje množstvo problémov vrátane anémie, porúch trávenia a rakoviny. Našťastie sa preukázalo, že očkovanie zlepšuje dĺžku života.
Pravidelne navštevujte svojho veterinára, najmä keď vaša mačka starne
Pravidelné návštevy veterinára zvyšujú šancu na včasné odhalenie chorôb, čo uľahčuje ich liečbu a znižuje ich vplyv na vašu mačku. Napríklad vysoký krvný tlak, ktorý je u starších mačiek bežný, môže poškodiť orgány. Preto čím skôr sa ho podarí dostať pod kontrolu, tým lepšie pre vašu mačku. Zlý zdravotný stav zubov môže zvýšiť riziko ochorenia srdca a obličiek, preto je potrebné čo najskôr riešiť aj tento problém.
Počas návštevy veterinára sa nezabudnite opýtať na hmotnosť vašej mačky. Veterinár vám poradí, ako je na tom vaša mačka s hmotnosťou, a prípadne navrhne, čo urobiť, aby pribrala alebo schudla.
Návšteva veterinára každých 6 mesiacov je pre staršie mačky rozumná. Váš veterinárny lekár môže dokonca ponúknuť „geriatrickú konzultáciu“ s ošetrovateľmi, čo je skvelý spôsob, ako sa v ordinácii ukazovať aj naďalej.