Aký je rozdiel medzi caffe latte, cappuccinom a macchiatom?
Možno ste už niekedy sedeli v reštaurácii alebo kaviarni a neboli ste si celkom istí, aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi kávy. Možno poznáte názvy ako café latte, cappuccino alebo macchiato, ale aký je medzi nimi presne rozdiel? Práve na to sa teraz pozeráme.
Ak chcete stručnú a výstižnú odpoveď, tieto druhy kávy majú v skutočnosti rovnaké zložky, ale iný pomer kávy a mlieka. Latte má pomer mlieka ku káve približne 7:1, cappuccino má pomer kávy, mlieka a peny 1:1:1 a macchiato je 90 % kávy s trochou mlieka.
Pozrieme sa aj na správnu prípravu, ale aj na to, že v rôznych častiach sveta sa café latte, cappuccino alebo macchiato pripravujú rôzne, takže neexistuje len jeden správny spôsob.
📝Obsah
Čo je Macchiato?
Macchiato doslova znamená „označený“, pretože ide o espresso „označené“ lyžičkou speneného mlieka.
V súčasnosti nájdete nespočetné množstvo rôznych variácií macchiata, vrátane karamelového macchiata zo Starbucksu a „tall maccato“ s takým množstvom mlieka, že je to v podstate miniatúrne latte. Z technického hľadiska je však macchiato jednoducho espresso s malým množstvom mlieka.
Mimo Talianska si môžete objednať espresso macchiato, aby ste mali istotu, že dostanete ten správny nápoj.
Varianty macchiata
Dnes však mnohé kávové nápoje označované ako „macchiato“ majú s pôvodným receptom len málo spoločného. Napríklad Starbucks ponúka Iced Caramel Macchiato alebo rôzne iné druhy v závislosti od sezóny alebo meniacich sa chutí zákazníkov. Hoci tieto variácie môžu potešiť tých, ktorí majú chuť na sladké, od tradičného espressa macchiato je to ďaleko.
Bežným variantom je „latte macchiato„, čo je druh inverzného macchiata, t. j. horúce mlieko doplnené espressom, zvyčajne väčšie a podávané vo vysokom pohári.
Ak chcete espresso s väčším množstvom mlieka ako macchiato, môžete si vychutnať latte macchiato alebo cortado, čo je lahodný latinskoamerický príspevok k mliečnym nápojom espressa.
Čo je to cappuccino?
Cappuccino je jeden z najobľúbenejších kávových nápojov na celom svete, ktorý sa pripravuje z espressa a spareného mlieka s mliečnou penou.
Názov „cappuccino“ pochádza od rímskokatolíckeho rádu kapucínov. Keď sa mliečna káva v 18. storočí prvýkrát objavila na jedálnych lístkoch viedenských kaviarní, pripomínala rúcha, ktoré nosili títo mnísi. Bežne sa podáva s posýpkou z hobliniek alebo práškovej čokolády, ktorá pochádza z viedenského zvyku pridávať do kávy mleté korenie.
Keď sa káva naleje tak, aby tmavšia káva dokonale obklopila biely kruh, vzor na tradičnom cappuccine sa nazýva mníšska hlava.
VTaliansku je cappuccino výlučne ranný nápoj. Je to kultúrna črta, ktorá sa nikde inde nevyskytuje. Ak ste však v Taliansku, môžete sa dopustiť faux pas, ak si objednáte cappuccino v inom čase ako doobeda. V extrémnych prípadoch sa môže stať, že objednávku nedostanete vôbec.
História cappuccina
Hoci sa tento názov prvýkrát použil vo Viedni, Taliansko sa môže pochváliť vynálezom moderného typu cappuccina. Kávovar na espresso bol vynájdený v Taliansku koncom 19. storočia a cappuccino sa začalo objavovať na jedálnych lístkoch kaviarní v 30. rokoch 20. storočia.
Pôvodná viedenská mliečna káva bola sladená škoricou alebo čokoládou a často zdobená šľahačkou. Tento štýl sladkého cappuccina bol obľúbený aj v medzivojnovom Taliansku – možno preto, že kvalita priemerného espressa bola taká nízka, že ju bolo potrebné maskovať ďalšími príchuťami.
Po druhej svetovej vojne sa cappuccino zjednodušilo. Vylepšená technológia uľahčila prípravu lahodného espressa a znížila potrebu ďalších sladidiel.
Pomaly sa cappuccino rozšírilo aj do celého sveta. V Spojenom kráľovstve sa tak stalo v 50. rokoch 20. storočia, zatiaľ čo v USA sa cappuccino presadilo oveľa neskôr, v 80. rokoch. Dnes je už len málo kútov sveta, kde by šálka cappuccina nebola ľahko dostupná.
Certifikovaný recept na cappuccino
Zatiaľ čo mnohé zdroje považujú za definíciu cappuccina pomer kávy, mlieka a peny 1:1:1, Istituto Nazionale di Espresso Italiano (INEI) definuje certifikované talianske cappuccino takto:
- Začína sa 25 ml espressa
- Potrebuje 100 ml studeného mlieka (3-5 °C), ktoré sa sparí na objem 125 ml
- Podáva sa v bielej porcelánovej šálke s objemom 150-160 ml
- V hornej časti musí byť viditeľný kopulovitý uzáver mliečnej peny
Kľúč k INEI cappuccino: kvalita espressa. Zatiaľ čo macchiato sa skladá zo 75 % espressa a 25 % mlieka (a aj vtedy, ak je v ňom veľa mlieka, môže byť pomer až 9:1), cappuccino tieto pomery mení. To znamená, že kvalita espressa je pre cappuccino najdôležitejšia.
Zlá dávka vám neposkytne dostatok chuti kávy. Dokonalá dávka vám poskytne magickú rovnováhu hlbokého espressa a ľahko sladkého mlieka pripraveného v pare.
Varianty cappuccina
Mimo Talianska sa pri výrobe cappuccina bežne používa pomer kávy, mlieka a peny 1:1:1. Na prípravu cappuccina sa používa káva, mlieko a pena. Rôznym pomerom mlieka a peny baristi vytvárajú „suché“ alebo „mokré“ cappuccino. Mokré cappuccino obsahuje viac horúceho mlieka, zatiaľ čo suché cappuccino obsahuje viac mliečnej peny. Na mnohých miestach sa cappuccino posype kakaovým práškom.
Flat white je ďalší mliečny kávový nápoj, ktorý nemá tradičnú penovú čiapočku a často obsahuje o niečo menej mlieka ako tradičné cappuccino.
Čo je latte?
„Cafe latte“ znamená „mliečna káva“, zatiaľ čo „latte“ znamená len „mlieko“. Rovnako ako cappuccino je to veľmi globalizovaný nápoj s nespočetnými variáciami receptúr. V skutočnosti neexistuje jediný správny spôsob prípravy latte, hoci existujú úžasné prístroje, ktoré vám pripravia nápoj presne na mieru.
Vo väčšine kaviarní mimo Talianska je to zvyčajne jedno espresso s veľkým množstvom mlieka pripraveného v pare. Ak nápoj obsahuje mlieko, môže ísť o latte, aj keď nie je pripravený z kávy.
Obľúbené nápoje v kaviarňach, ako napríklad Chai Latte a Matcha Latte, spĺňajú jediné kritérium latte, pretože obsahujú mlieko.
Keď si v Taliansku objednáte latte, dostanete len pohár mlieka.
Rozdiel medzi cappuccinom a latte je jednoduchý. Obe kávy obsahujú espresso a mlieko, ale rozdiel je v obsahu mlieka. Latte ho obsahuje viac a má krémovejšiu chuť. Cappuccino má menej mlieka a hustú penu, zatiaľ čo Latte má len tenkú vrstvu peny.
V Taliansku si mnohí ľudia pripravujú latte na raňajky tak, že jednoducho uvaria kávu v hrnci, zohrejú mlieko na sporáku a zmiešajú ich dohromady. Zdá sa, že ide o bežný štýl – neobťažujú sa s napenením mlieka.
História latte
Keďže latte neodkazuje na jeden konkrétny recept, je ťažké určiť, kto ho vlastne vymyslel. Mliečna káva sa stala populárnou v celej Európe koncom 19. a začiatkom 20. storočia, pričom regionálne varianty, ako napríklad nemecká Milchkaffee a francúzska café au lait, sa pripravovali nalitím ohriateho mlieka a silnej kávy z dvoch samostatných hrnčekov, ktoré sa miešali podľa preferencií.
V anglicky hovoriacom svete sa slovo latte začalo bežne používať – paradoxne preto, že latte v skutočnosti nie je súčasťou talianskej kaviarenskej kultúry. Na jeho prípravu sa vyvinul spoločný recept, ktorý zahŕňa espresso, sladidlá a mlieko pripravené v pare.
V klasickom talianskom espresso bare si môžete objednať macchiato alebo cappuccino, ale caffè latte sa považuje za raňajkový nápoj, ktorý si pripravíte doma.
Latte recepty po celom svete
Vo všeobecnosti existujú dva veľmi odlišné spôsoby prípravy latte: spôsob, ktorý sa používa v Taliansku, alebo americká technika. Existujú však aj iné varianty.
- Latte v Taliansku: Uvarte silnú kávu (pomocou kávovaru alebo moka kanvice) a potom pridajte ohriate mlieko a zvyčajne cukor. Jednoduché, uspokojivé a nevyžaduje si žiadne špeciálne vybavenie.
- Latte v Amerike: Uvarte šálku espressa a mlieko sparte do hustej mikropeny (nie do peny), približne 1 diel kávy na 6 dielov mlieka. Podľa chuti pridajte ochutený sirup alebo cukor.
- Latte vo Francúzsku: Café au lait (alebo café crème) je mliečna káva, ktorá sa zvyčajne podáva z veľkej misy – pravdepodobne preto, že je ľahké si do nej potom namočiť croissant alebo raňajkovú bagetu. Zvyčajne sa pripravuje z tmavej filtrovanej kávy, nie z espressa, a tradične sa podáva pri stole zmiešaním rovnakých dielov kávy a ohriateho mlieka z dvoch džbánov.
Záver
Existuje mnoho rôznych druhov kávových nápojov, ale rozdiel medzi macchiatom, cappuccinom a latte spočíva v pomere kávy a mlieka:
- Macchiato: šálka espressa s trochou mlieka. Pomer: 90 % kávy, 10 % mlieka.
- Cappuccino: šálka espressa s napareným mliekom a penou. Pomer: 1:2:2 podľa INEI, mimo Talianska tiež 1:1:1.
- Latte: v Taliansku káva s ohriatym mliekom. Mimo Talianska: espresso s veľkým množstvom mlieka pripraveného v pare. Pomer: zvyčajne 15 % kávy, 85 % mlieka.