Technika

Bezplatná hudba a skladby v službe YouTube

YouTube je gigant, ktorého pozná každý. Na svete neexistuje väčšia služba, ktorá by ponúkala toľko videí ako YouTube. Nie je teda prekvapením, že na YouTube si môžete vypočuť najviac skladieb a celých albumov. Je to jednoducho zaručená stránka, na ktorej môžete skutočne nájsť hľadanú skladbu, dokonca aj s videom.

Treba tiež spomenúť, že sťahovanie videí zo služby YouTube je v rozpore s podmienkami používania a že sťahovanie videí môže porušovať autorské práva, pokiaľ video nevlastníte sami, nemáte povolenie od držiteľa autorských práv alebo videá nie sú licencované na bezplatné používanie. Tento sprievodca ukazuje, ako sa dajú videá sťahovať, ale videá sťahujete na vlastné riziko.

YouTube je jedným z hráčov, ktorí zmenili spôsob šírenia hudby. Predtým bolo potrebné kúpiť si kazetu alebo CD, ktoré sa potom dalo za určitú cenu skopírovať. S príchodom internetu bolo možné sťahovať aj skladby, ale vzhľadom na rýchlosť pripojenia a vlastne aj dostupnosť to nebolo vždy jednoduché a hlavne, nie každý mal internet vôbec.

Technológia sa posunula ďalej a piesne na YouTube nahrávajú samotní autori

S masovým rozšírením internetu, ktorý je dnes dostupný pre každého, a to dokonca na viacerých frontoch (t. j. pripojenie doma a dátový paušál v mobile), sa začali rozbiehať služby, ktoré ponúkajú obsah úplne zadarmo.

YouTube dnes funguje tak, že autori sami nahrajú oficiálny videoklip k piesni a profitujú z toho, že si pieseň vypočuje veľa ľudí, ktorí si potom kúpia album alebo idú na koncert skupiny, speváka alebo speváčky, ktorá sa im páči.

Na YouTube sú aj reklamy, z ktorých majú tvorcovia tiež veľký zisk, a aj jedno video, ktoré sa stane masovo virálnym, môže samo o sebe zarobiť milióny alebo dokonca desiatky miliónov dolárov, prípadne desiatky až stovky miliónov korún.

Napríklad druhé najsledovanejšie video na YouTube, pieseň Despacito, prekročí 8 miliárd pozretí. Hoci je jasné, že mnohé pozretia sú opakované, samotné video zarobilo tvorcom na živobytie pre ďalšie generácie, nehovoriac o masívnej reklame, predaji albumov, vstupenkách na koncerty a ďalších lukratívnych zmluvách.

Doba predaja albumov ešte nie je úplne preč, ale služby ako YouTube a ďalšie začali tento model vo veľkom nahrádzať.

Poslech hudby

Je budúcnosť hudby v službách YouTube, Spotify a ďalších?

Zatiaľ to tak v podstate vyzerá. Samozrejme, že si budete naďalej kupovať albumy na CD, ale dnes je jednoducho jednoduchšie a pohodlnejšie počúvať hudbu online a mať okamžitý prístup k prakticky každej skladbe alebo albumu, ktorý bol kedy vydaný, doslova na pár kliknutí.

Kúpiť si album znamená mať aj prehrávač, ktorý stojí veľa peňazí. Samozrejme, potom je tu aj vyššia kvalita zvuku, ale pre drvivú väčšinu poslucháčov je kvalita len z internetových služieb Youtube alebo Spotify úplne postačujúca. Tá je veľmi dobrá a je to skôr tým, že tieto skladby počúvame z pomerne nekvalitných reproduktorov.

Aj to sa dá, samozrejme, vyriešiť a počúvanie skladieb z internetu bude na trhu dominovať aj v nasledujúcich rokoch. Rovnako ako nezanikol predaj platní, nezanikne ani predaj CD, len sa bude vyvíjať trochu iným smerom.

Prečo sa videá a skladby nedajú stiahnuť zo služby YouTube?

Nasťahovanie videí z YouTube sa pýta mnoho divákov. Často je pohodlnejšie stiahnuť si video alebo skladbu a vypočuť si ju neskôr.

YouTube sa živí umiestňovaním reklám do videí, ktoré potom zarábajú tvorcom a samozrejme aj samotnému YouTube. Ak si video stiahnete, nie je šanca, že by reklama upútala vašu pozornosť. Preto sa YouTube snaží, aby ste na ňom zostali a sledovali čo najviac videí online. Samozrejme, že existujú návody a spôsoby, ako stiahnuť videá alebo skladby v mp3 zo služby YouTube, ale nie je to vždy jednoduché.

Ak hľadáte iné spôsoby, je možné využiť služby ako Uložto, kde si môžete bezplatne stiahnuť prakticky akúkoľvek skladbu vo formáte mp3.

YouTube hudba
  • Celkové hodnotenie
4.5

Hodnotenie hudby v službe YouTube

YouTube ponúka najväčšiu zbierku skladieb a videoalbumov, ktoré sú zadarmo a dostupné pre každého.

Odosielam
Vaše hodnotenie
2.5 (2 hodnotenie)

Podobné články

Back to top button