Ako a prečo začať blog na WordPress
Rozhodli ste sa založiť blog, ale čaká vás trochu nepríjemná úloha, ako ho skutočne založiť. Musíte si vybrať spôsob, ako spravovať svoje stránky a publikovať obsah čo najrýchlejšie, najpohodlnejšie a bez toho, aby ste museli vedieť čo najviac kódovať.
Ako naznačuje názov článku, podľa môjho názoru je najlepším systémom na vytvorenie blogu WordPress. Myslím si, že je to najlepší spôsob, ako relatívne rýchlo a jednoducho spustiť webové stránky aj bez akýchkoľvek znalostí programovania, a okrem investície do domény a webhostingu nás to nemusí stáť ani cent navyše. Všetky moje webové stránky bežia na WordPress a rozhodne to neľutujem a neplánujem na tom nič meniť.
📝Obsah
Čo je WordPress
WordPress je systém na správu obsahu – CMS (Content Management System). So skratkou CMS sa môžete stretnúť pomerne často, ja radšej používam zrozumiteľnejší „redakčný systém“.
Zjednodušene povedané, systém správy obsahu je softvér, ktorý pomáha pri správe dokumentov, na webových stránkach ide zvyčajne o vytváranie stránok, publikovanie článkov a jednoduchú správu pre nás blogerov.
Čerešničkou na torte je, že WordPress ako taký je úplne zadarmo a nevyžaduje žiadne finančné investície, čo je naozaj skvelý bonus, aspoň v začiatkoch blogovania, keď sa nemusíme obávať, že by sme založením webovej stránky prišli o peniaze.
Jednoducho povedané, WordPress je systém na správu webu a publikovanie obsahu, čo je presne to, čo potrebujeme na založenie blogu. Pôvodne to bol systém, ktorý mal umožniť aj technicky menej zdatným ľuďom pomerne jednoducho vytvoriť webovú stránku bez toho, aby museli napísať čo i len riadok kódu. Dnes je možné na systéme WordPress založiť nielen blog, ale v podstate akýkoľvek typ webovej stránky, na ktorý si spomeniete. Na tomto systéme správy obsahu dnes beží viac ako 40 % webových stránok vrátane najväčších a najnavštevovanejších webových stránok na svete.
WordPress je na 99,9 % najlepším riešením pre nových blogerov
Existujú aj iné systémy na správu obsahu pre blogy (riešenia ako Wix alebo Joomla), ale ak mám byť úprimný, nepoznám nikoho, kto by ich bezvýhradne odporúčal (upozorňujem, že sa tu zaoberám blogmi, iné riešenia môžu byť vhodnejšie pre e-shopy).
Iné systémy na správu obsahu môžu byť technicky horšie (t. j. hlavne pomalšie, chybovejšie a menej bezpečné), ale je tiež zložitejšie pridať do nich špeciálne funkcie alebo vybrať dobré šablóny. Jednoducho sa o tieto iné systémy zaujíma menej ľudí, pretože sa jednoducho nepoužívajú tak často.
Možnosť pre blogerov je podľa môjho názoru v riešení WordPress alebo priamo na mieru vytvorenom webe, ktorý môže byť veľmi dobrým riešením, ale naozaj výrazne drahším a dlhodobo náročnejším na údržbu (sami toho veľa nezmôžete, vždy potrebujete programátora). Takže prispôsobené riešenie by som si nechal na chvíľu, keď budete blogom skutočne zarábať, ale ten prvý blog je naozaj najlepšie nastaviť zadarmo, čo v prípade WordPressu a jeho správneho nastavenia a optimalizácie neuberá na kvalite stránky pre čitateľov.
Dôležité je, že aj dnes je tvorba webu na WordPress cenovo dostupná nielen z finančného hľadiska (WordPress ako taký je zadarmo), ale aj preto, aby sme mohli web skutočne vytvoriť a nemuseli priamo poznať všetky technické aspekty toho, ako všetko funguje (čo v praxi vie veľmi malé percento ľudí). Najmä pri prvom vytváraní webovej stránky môže chvíľu trvať, kým sa človek zorientuje a zistí, čo, ako, kde a prečo, ale aj tak si myslím, že by to mal s trochou snahy zvládnuť každý, kto nemá problém bežne používať počítač, aj keď je pravda, že niektoré základy fungovania webových stránok, napríklad programovania a SEO, sa vždy hodia.
O vzhľad stránky sa starajú pripravené šablóny, ktoré si môžete prispôsobiť
WordPress ako taký možno považovať skôr za webový motor. O samotný vzhľad webu sa starajú šablóny, čo sú vlastne predpripravené, no, šablóny, ktoré riešia vzhľad, ako bude web vyzerať, štruktúru stránok medzi sebou, ale aj možnosť ďalších úprav.
Existuje množstvo bezplatných aj platených šablón. Šablóny môžu byť technicky brilantne napísané, ale môžu byť aj príšerne napísané. Nahrať šablónu je naozaj jednoduché a napísať ju môže takmer každý, takže kvalita jednoducho nemusí byť na vysokej úrovni. Preto je potrebné vždy dôkladne otestovať kvalitu.
Osobne odporúčam časom investovať do šablóny. Aj veľmi kvalitné šablóny môžu na ThemeForest.com stáť stovky či dokonca nízke tisíce korún, ale navždy bez ďalších poplatkov (tie sa zvyčajne môžu týkať len rozšírenej prémiovej podpory, ale aktualizácie a upgrady sú navždy zadarmo – pozor, myslím, že by to tak malo byť vždy, ale vždy by ste si mali prečítať podmienky licencií, aby ste zistili, či ide naozaj o jednorazovú platbu alebo pravidelné poplatky a čo v platbe dostanete).
Nehovorím, že si musíte hneď kúpiť šablónu, ale je pekné, keď ľudia, ktorí to robia nielen z dobrej vôle, ale aj zarábajú peniaze, sa môžu o produkt naozaj starať.
Pridanie niektorých funkcií? So zásuvnými modulmi je to hračka
Ďalšou obrovskou doménou WordPress je možnosť pridávať pluginy (v angličtine„add-ons„, ale aj anglická verzia WordPress používa slovo„plugin„, takže sa ho budem držať). Zatiaľ čo hlavnou úlohou šablón je starať sa o vzhľad webu, zásuvné moduly môžu pridať v podstate akúkoľvek funkciu, ktorú chcete. Či už ide o automatickú optimalizáciu obrázkov, presmerovanie alebo dokonca kontrolu nefunkčných odkazov, takmer určite existuje nejaký doplnok, ktorý túto funkciu na stránku pridá.
Zásuvné moduly sú k dispozícii aj bezplatne alebo v platených verziách (alebo v bezplatnej verzii a po zaplatení si do zásuvného modulu pridáte niektoré pokročilejšie funkcie), ale až na niekoľko výnimiek, ktoré sa týkajú najmä technickej optimalizácie webu, je možné takmer všetko pridať bezplatne. Hoci odporúčam investovať do kvalitných pluginov, pretože často ušetria veľa času, väčšinu funkcií možno pridať veľmi rýchlo a úplne zadarmo.
Kombinácia kvalitnej šablóny a správne zvolených pluginov je kľúčom k tomu, aby stránka fungovala správne a svižne a my sme sa mohli sústrediť hlavne na tvorbu obsahu pre náš blog. O zásuvných moduloch a o tom, ktoré z nich sú podľa mňa najvhodnejšie pre rôzne funkcie, budem hovoriť v budúcich článkoch, ale stručná odpoveď je v podstate taká, že ak chcete, aby vaša webová stránka niečo robila, s veľkou pravdepodobnosťou už existuje hotové riešenie vo forme zásuvného modulu, ktorý môžete vydolovať na 2 kliknutia a nahrať na svoju webovú stránku.
A ak taký naozaj neexistuje, vďaka tomu, že WordPress je tak rozšírený systém správy obsahu, je oveľa jednoduchšie nájsť programátora, ktorý vytvorí riešenie na mieru vo forme pluginu.
Inštalácia WordPress
Inštalácia je tiež veľmi jednoduchá. Väčšina webových hostiteľov dnes podporuje inštaláciu WordPress „jedným kliknutím“, takže stačí kliknúť na tlačidlo a WordPress sa automaticky nainštaluje, pričom stačí upraviť nastavenia, ako je vaše používateľské meno a heslo na prihlásenie do správy systému.
Ak chcete/potrebujete nainštalovať WordPress ručne, môžete si ho bezplatne stiahnuť priamo zo stránky Wordpress.org, nahrať ho na server vášho webového hostiteľa a pripojiť ho k databáze, ktorú ste tiež nastavili na svojom webovom hostiteľovi. Podrobnejší opis inštalácie uvediem v inom článku, ale keď viete, ako inštalácia funguje, všetko trvá menej ako 5 minút.
Máte problém so svojou webovou stránkou? Môžete využiť znalosti komunít WP
Existujú konferencie o WordPress a na internete je niekoľko skvelých a užitočných komunít. Nemôžete nájsť zásuvný modul, chcete pomôcť s výberom šablóny alebo získať spätnú väzbu? Pripojte sa napríklad k tejto skupine o WordPress na Facebooku.
Pomoc, radu alebo inšpiráciu tu môžu nájsť aj úplne noví blogeri. Je to potrebné a je príjemné mať niekoho, na koho sa môžeme obrátiť, ak sme uviazli s problémom alebo chceme nájsť overené a funkčné riešenie. Ak môžem, snažím sa písať aj pod otázky, takže ak zistíte nejaký problém, najlepšie je napísať priamo do tejto skupiny, kde vám môžem poradiť ja alebo niekto iný.