Biometrické overovanie je pohodlné. Je ale bezpečné?
Technológia idú obrovským tempom dopredu. Čo bolo skôr vidieť len vo filmoch, je dnes úplnou samozrejmosťou. Otvoriť trezor alebo auto odtlačkom prsta už nie je budúcnosť. Odtlačkom prsta môžeme odomknúť napríklad aj telefón.
Biometrické overenie sa tak stále rozširuje, čo síce môže priniesť ďalšiu vrstvu zabezpečenia, ale tiež možná nečakaná nebezpečenstvo. Ako bezpečné teda biometrické overenie v skutočnosti je?
📝Obsah
Technológia biometrického overenia
Biometrické údaje sú akékoľvek biologické alebo fyzické merania, ktoré vás dokáže presne identifikovať. Môže ísť o odtlačky prstov, tvár, dúhovku alebo rôzne kombinácie fyzických znakov. Biometrické overenie sa používa v bežnom živote, ale aj u zabezpečenia letísk, finančných transakcií alebo k odomykanie chytrých telefónov.
Letisko zavádzajú overenie totožnosti biometrickými údajmi a prakticky všetky nové telefóny už majú podporu overenie odtlačku prsta alebo overenie podľa tváre (Face ID).
Vo väčšine prípadov je overenie biometrickými údajmi bezpečnejšie ako klasické heslo. Biometrické údaje sa oveľa horšie kopírujú, a u hesiel vždy hrozí riziko, že na neho jednoducho niekto príde alebo napríklad len uvidí, ako ho píšete.
Môže byť biometrické overenie tiež hrozba?
Aj keď je ťažšie prelomiť, biometrické overovanie nie je nepriestrelné. Face ID, teda overenie tváre, bolo prelomené maskou vytlačenú na 3D tlačiarni. V roku 2014 hacker vytvoril odtlačok prsta predsedníčka Európskej komisie Ursuly von der Leyen pomocou snímok urobených bežným fotoaparátom.
Dôsledky toho sú desivé. Hackeri sú biometrické údaje obísť a prelomiť bežne dostupnými technológiami. Kým ale keď niekto prelomí vaše heslo, tak si ho môžete zmeniť, tak biometrické údaje zmeniť jednoducho nejde.
Čierna je tiež myšlienka, že kým heslo jednoducho nemusíte prezradiť, tak na použitie biometrických údaj môže byť človek donútený. Zločinec by mohol človeka jednoducho donútiť priložiť na telefón palec, zatiaľ čo s heslom by sa do mobilu treba ani nedostal.
Tak teda používať, alebo nepoužívať?
V naprostej väčšine prípadov sú biometrické údaje bezpečnejšie než klasická hesla. Hackeri teoreticky dokážu tieto údaje získať tiež, ale je to extrémne zložitá práca, ktorá sa musí zamerať na jednotlivé ciele.
Biometrické údaje sú ale stále rozšírenejšie metódou overovania, takže môžeme čakať, že sa príde na nové a efektívnejšie metódy, ako tieto údaje kradnúť, kopírovať a zneužívať.
Dnes a pravdepodobne aj v budúcnosti bude platiť, že najbezpečnejšie bude použitie kombinácie hesla a biometrických údajov, teda dvojfaktorové overenie. Je pravda, že priloženie prsta na display je veľmi pohodlné, ale heslá stále budú mať svoju úlohu v systéme zabezpečenia, a len tak rozhodne nezmiznú.