Technika

Ako si kúpiť doménu - postup registrácie krok za krokom

Ak si chcete založiť blog a chcete to urobiť poriadne, nie na službách, ktoré ponúkajú možnosť založiť si webovú stránku zadarmo, ale názov stránky si nevyberiete, resp. vlastnú doménu, napríklad vasblog.sk. Budete musieť prejsť procesom nákupu domény, t. j. adresy vašej webovej stránky.

Výberu domény venujte určitý čas, ale po výbere domény si ju jednoducho musíte kúpiť. Dobrou správou je, že sa môžete zmestiť do ceny 20 eur ročne, ale často je tento proces akýmsi strašiakom, ktorý si zdanlivo vyžaduje technické znalosti a zručnosti.

Kúpa domény je však veľmi jednoduchá a v zásade sa nelíši od akéhokoľvek iného nákupu v elektronickom obchode. Ako pri každom nákupe, prvý je vždy najzložitejší a potom je nákup ďalších domén hračkou a doslova otázkou 2 minút. Poďme sa pozrieť na to, čo nákup domény obnáša, aby ste vedeli, že to nie je žiadna veľká vec a že to zvládnete, aj keď nie ste technicky najzdatnejší.

Registrátor domény

Doménu .sk si musíte zaregistrovať u registrátora domény. Ide o subjekty, ktoré majú prístup k registru domén a spravujú kontaktné údaje ľudí a služby týkajúce sa domén vo všeobecnosti. Registrátori domén zvyčajne ponúkajú aj ďalšie služby, ako napríklad webhosting, takže je možné mať všetko takpovediac pod jednou strechou.

Cena domény sa môže u jednotlivých registrátorov mierne líšiť, ale mali by ste sa zmestiť do 20 EUR ročne, skôr menej. V praxi vám drahšia registrácia domény neprinesie žiadne výhody, nanajvýš pohodlie, ak chcete webhosting u tej istej spoločnosti.

Často získate napríklad bezplatnú registráciu domény na rok alebo podobné bonusy pri kúpe webhostingu, čo sa môže oplatiť, najmä ak s blogom naozaj začínate a každý ušetrený cent sa vám oplatí.

Pozor, nie je pravidlom, že všetci registrátori ponúkajú aj webhosting. Naopak, niektorí webhostitelia neponúkajú registráciu domény.

Typickým registrátorom domén, ktorý neponúka webhosting, je napríklad subreg.cz. Obrovskou výhodou je, že si môžete kúpiť v podstate akúkoľvek doménu, na ktorú si spomeniete (teda nielen .sk, ale vlastne akúkoľvek zahraničnú alebo generickú doménu ako .monster, .online a mnohé ďalšie). Nevýhodou je, že potom máte webhosting inde a musíte správne nasmerovať doménu (hosting vám sám povie, ako to urobiť).

Zoznam registrátorov domény .sk nájdete na stránke správcu domény sk-nic.sk, ktorý sám registráciu domény neponúka. Rôzne ďalšie domény, ako napríklad .com, .net, .cz a mnohé ďalšie, je možné zaregistrovať u slovenských registrátorov, ktorí majú prístup aj k iným registrom domén, ale jeden registrátor nemusí mať prístup ku všetkým doménam.

Vpraxi nezáleží na tom, ktorého registrátora si vyberiete. Registrátora môžete kedykoľvek zmeniť a nie je potrebné, aby ste mali doménu a webhosting u tej istej spoločnosti. Ale je pravda, že ak chcete webhosting niekde a je možné kúpiť doménu od tejto spoločnosti, je to pohodlnejšie a ušetrí vám to nastavenie.

Registrácia doménového kontaktu

Pred registráciou domény je potrebné zaregistrovať kontakt na doménu. V praxi tento kontakt obsahuje údaje o vlastníkovi domény. V kontakte je verejne uvedené meno osoby alebo spoločnosti, ktorá doménu vlastní. Pre každú doménu musí byť uvedený kontakt aspoň na držiteľa, t. j. vlastníka domény.

Pod jedným kontaktom môže byť ľubovoľný počet domén. V praxi teda vytvoríte kontakt raz, čo zvyčajne urobíte priamo počas procesu nákupu prvej domény, a potom už len tento kontakt použijete na nákup ďalších domén.

Je obzvlášť dôležité uviesť správnu e-mailovú adresu pre kontakt, na ktorú sa posielajú informácie o expirácii domény, ale aj v prípade, že chcete doménu predať alebo previesť k inému registrátorovi.

Potom napíšeme kontakt vo formáte písmen a číslic. Keď si kúpim inú doménu, uvediem len jedinečný názov kontaktu, pod ktorým sú uvedené moje údaje. Nemusím registrovať nič iné, ale v praxi pre mňa kúpa domény znamená len vyplniť kontakt a zaplatiť za ňu, to je všetko.

Videálnom prípade by ste mali mať všetky domény pod jedným kontaktom, hoci to nie je povinné a teoreticky môžete mať pre každú doménu nový kontakt. Ak sa však niektoré informácie zmenia, stačí ich zmeniť v jednom kontakte, čo je jednoduchšie.

Zvyčajne môžete vytvoriť kontakt priamo s registrátorom domény alebo správcom domény.

Opäť nemusíte mať kontakt s registrátorom domény, ale ak nechcete nič riešiť, je to zvyčajne najjednoduchšia možnosť registrácie domény.

Samotná registrácia domény

Ak ste si vybrali registrátora a zaregistrovali aj kontakt, máte vlastne hotovo. Pri kúpe domény vlastne len uvediete už vytvorený kontakt a potom svoje fakturačné údaje. Za doménu zaplatíte kreditnou kartou, bankovým prevodom alebo iným podporovaným spôsobom a to je všetko.

Doménu máte u tohto registrátora, u ktorého ju môžete spravovať, meniť držiteľa (vlastníka) alebo vykonávať iné činnosti v jeho administračnom prostredí.

Ak potrebujete zmeniť údaje kontaktu domény, musíte to urobiť tam, kde máte kontakt zaregistrovaný.

V skratke:

  1. Môžete si vybrať, u koho chcete doménu zaregistrovať, t. j. u ktorého registrátora chcete
  2. Zaregistrujete kontakt (alebo použijete existujúci kontakt)
  3. Ak je doména zadarmo, platíte spôsobom, ktorý si vyberiete
  4. Doménu potom spravujete u tohto registrátora

Podobné články

Back to top button