Zabezpečenia

Čo je keylogger a ako sa mu úspešne brániť

Používatelia internetu sú neustále vystavovaní rôznym útokom. Medzi tie úplne najnebezpečnejšie patria takzvané keyloggery. Povieme si, o aký typ útoku ide, ale tiež ako sa mu úspešne brániť.

Čo je keylogger?

Keylogger je softvér, ktorý zaznamenáva všetky stlačenia klávesov na klávesnici. Existujú tiež hardvérové ​​varianty, avšak tie nie sú moc rozšírené, pretože by sa útočník musel dostať fyzicky k vášmu počítaču alebo inému zariadeniu. Tieto zaznamenané stlačenia všetkých klávesov sú potom odoslané k útočníkovi, ktorý môže vidieť, čo sme všetko napísali.

Kyberzločinci používajú keyloggery ku krádeži hesiel a súkromných dát v reálnom čase. Asi netreba dodávať, že takýto úspešný útok môže znamenať katastrofu.

Keyloggery nie sú ale využívané iba hackermi. Pre tento typ softvéru existujú legitímne aplikácie, o ktorých si povieme ďalej v článku.

Ako funguje keylogging?

Počas útoku sa útočník snaží prepašovať keylogger do zariadenia obete. To sa môže podariť rôznymi spôsobmi, na ktoré sa pozrieme neskôr.

Akonáhle je inštalácia nebezpečného softvéru dokončená, môže sa stať mnoho vecí. Úspech hackera a keylogger závisí ako na prepracovanosti softvéru, tak na zariadenia, v ktorom pracuje. Jednoduchý keylogger môže zaznamenávať iba stlačenia klávesov na jednej webovej stránke alebo v aplikácii, ale pokročilejšie keylogger dokáže oveľa viac.

Na najextrémnejším konci spektra sa tento softvér môže rozšíriť takmer všade. Keylogger môže sledovať skopírovaný text alebo sa dostať na nastavenie mikrofónu. V telefóne by mohol pokročilý keylogger zaznamenávať hovory, získavať údaje o polohe a dokonca robiť snímky obrazovky.

Pomocou keylogger môže hacker získať heslá užívateľov, citlivé platobné údaje alebo súkromné ​​správy. Vďaka týmto informáciám môžu hackeri získať prístupy do účtov, ale treba začať vydierať a vyžadovať peniaze priamo.

Ako sa keylogger dostane do vášho zariadenia?

Rovnako ako u väčšiny foriem malwaru existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako sa môže keylogger dostať do počítača alebo iného zariadenia. Zameriame sa na tri hlavné spôsoby, ako sa môžu dostať do vášho zariadenia.

Škodlivá reklama (malvertising)

Škodlivá reklama (malvertising) je jednou z najpopulárnejších a najúčinnejších foriem distribúcie malwaru. Internet a jeho fungovanie je v podstate závislé na reklame, ktorá sa stala neoddeliteľným zdrojom príjmov pre takmer všetky weby. Aj keď je mnoho z reklám úplne legitímnych, stále väčší počet reklám funguje ako prostriedok pre malware a vírusy.

Niektoré škodlivé reklamy môžu svoj softvér nainštalovať, iba ak na ne používatelia kliknú. Kliknutie znamená začiatok sťahovania malwaru, alebo bude užívateľ presmerovaný na stránku, ktorá do počítača škodlivý softvér nainštaluje. Oveľa znepokojujúcejšie sú reklamy, na ktoré ani netreba klikať.

Phishingové e-maily

Phishingové e-maily sú jedným z najstarších trikov, ale každoročne sa rad používateľov stane aj tak stane obeťou phishingu, pretože je tento typ útokov stále sofistikovanejšie. Pre distribútorov malwaru je všetko pomerne jednoduché. Obete dostane e-mail s odkazom a odosielateľ sa pokúšajú nalákať na tieto odkazy kliknúť. Nasledujúci odkaz začne proces inštalácie keylogger a okamžite infikuje zariadení.

Tieto e-maily sú zvyčajne nejakým spôsobom maskované a odosielatelia napodobňujú legitímne správu z dôveryhodného zdroja. Útočníci budú vystupovať ako banky alebo iné známe inštitúcie a vzbudzovať dôveru v potenciálne obete.

Infekčné webové stránky

Vytvorenie webu, ktorý automaticky nainštaluje malware zaznamenávajúce kľúčové slovo, je relatívne jednoduché. Webhostingové služby ponúkajú stále jednoduchšie a prívetivejšie spôsob, ako si vytvoriť vlastné stránky. To je príjemné pre užívateľov, ktorí sa nechcú učiť programovať, ale je to tiež jednoduchšie pre útočníkov, ktorí si môžu ľahko a rýchlo vytvoriť profesionálne vyzerajúce weby, ktoré slúžia ku zlým veciam.

So správnymi kľúčovými slovami a optimalizáciou pre vyhľadávače (SEO) môže zločinec dokonca posunúť svoju škodlivú stránku vyššie v rebríčku vyhľadávania rôznych prehliadačov. Akonáhle sa obeť dostane na nebezpečný web, ako je tento, môže byť tajne nainštalovaný keylogger.

Keyloggery ako firemné nástroj

Keyloggery nepoužívajú len zločinci a hackeri, ale úplne legitímne aj spoločnosti. Rad firiem do softvéru tohto druhu investuje, aby sa zvýšila bezpečnosť.

Môžeme vyvolať diskusiu o etike alebo súkromia používateľov, ale existuje mnoho dôvodov, prečo je použitie keyloggerov úplne v poriadku. Použitie však musí byť vykonávané legálne a v dobrej viere. Zamestnanci by tiež mali o tomto softvéri dobre vedieť.

Jednou zjavnou výhodou je vyššia efektivita, kedy si môže spoločnosť strážiť, ako sú jej prostriedky a hardware využívané. Je tu tiež možnosť zachytiť rizikové akcie používateľov, ktoré by mohli viesť k úniku dát alebo inštaláciu malware.

Riziká vznikajú, keď pracovníci nie sú informovaní o tom, ako a kedy sú sledované ich stlačenie klávesov. To sa týka najmä prípadov, keď je softvér aktívna na osobných zariadeniach, ktoré fungujú ako pracovné aj domáce hardware. Pri hodnotení toho, ako eticky sú tieto praktiky v akomkoľvek pracovnom prostredí, sú zásadné súvislosti.

Ako sa chrániť pred keyloggery

Či už máte obavy o individuálne zabezpečenia alebo ohrozenia väčšia podnikovej siete, je dôležité sa pred keyloggery chrániť. Pomocou týchto troch jednoduchých krokov znížte riziká a zlepšite zabezpečenie.

Vyvarujte sa infekcia

Najlepší spôsob, ako sa chrániť pred keyloggingovým malwarom, je správať sa rozumne a pokiaľ možno nenavštevovať miesta, kde sa môžete s týmto softvér stretnúť. Neklikajte teda na podozrivé odkazy v e-mailoch a vyhnite sa interakciu s online reklamou na rizikových weboch.

Investujte do antivírusového softvéru

Bez ohľadu na to, ako opatrní ste, niektorým druhom infekcie je ťažké sa vyhnúť. Sťahovanie škodlivých reklám, ktorá sa spúšťajú bez priamej interakcie používateľa, sú obzvlášť nebezpečná. Antivírusové programy sú schopné tieto druhy infekcií zatrhnúť a upozorní, ktoré weby sú rizikové.

Získajte správca hesiel

Najväčším rizikom, ktoré keyloggery predstavujú, je vyzradenie hesiel. Jednoduchým riešením tejto hrozby je správca hesiel typu NordPass, 1Password a ďalších. Tie za vás automaticky vyplní textové polia a prihlasovacie formuláre, takže nikdy nebudete musieť fyzicky zadávať hesla na klávesnici. Aj keď sa malwaru podarí obísť váš antivírus a usadí sa vo vašom zariadení, útočník nezíska prístup k vašim prihlasovacím údajom. Nezíska totiž to, čo na klávesnici nenapíšete.

Podobné články

Back to top button