Technika

Ako nájsť a odstrániť heslá Wi-Fi ve Windows 7, 8, 10, 11

Systém Windows ukladá heslá Wi-Fi pre automatické pripojenia

Systém Windows automaticky ukladá heslá Wi-Fi, čo je spôsob bezdrôtového pripojenia k rôznym počítačovým sieťam, najčastejšie na vytvorenie domácich sietí, ktoré potom môžu fungovať bezdrôtovo, napríklad tlačiarne alebo iné zariadenia, alebo na bezdrôtové pripojenie k internetu (alebo k sieti, ktorá má prístup k internetu).

Ak sa úspešne pripojíme k sieti, ďalšie pripojenia sa môžu uskutočniť automaticky, pričom systém Windows všetko vybaví za nás.

To tiež znamená, že tieto heslá sú niekde uložené.

Ak však klikneme na nastavenia siete a internetu alebo na pripojenie Wi-Fi, tieto heslá sa nikde nezobrazia.

Dostať sa k nim je jednoduché, ale musíme vedieť, ako na to.

Pozrieme sa na to, ako zistiť všetky siete, ktoré si náš systém pamätá, ale aj na to , ako zobraziť heslá týchto sietí alebo ich zo systému vymazať. Budeme postupovať krok za krokom.

Môžete ľahko zistiť len heslo siete, ku ktorej ste pripojení

Od systému Windows 8 už nie je jednoduché zistiť heslo ku všetkým sieťam Wi-Fi, ktoré máte uložené v systéme. Kliknúť môžete len na heslo siete, ku ktorej ste práve pripojení. Postup pre systém Windows 10:Vedľa tlačidla Štart v ľavom dolnom rohu obrazovky vyhľadajte položku „Ovládací panel“ a otvorte ju

1. Vyhľadajte Ovládací panel – vyhľadávacie pole nájdete vedľa ponuky Štart v ľavom dolnom rohu obrazovky

2. Vyberte položku Sieť a internet

Ovládací panely

3. Vyberte položku Centrum sietí a zdieľania

Připojení a sdílení

4. Kliknite na názov siete, ku ktorej ste pripojení

Vyberte síť

5. Na karte Zabezpečenie kliknite na položku Povoliť znaky a prípadne potvrďte, že ste správca

Zobrazit znaky

Jednoduchšie je použiť príkazový riadok CMD alebo prostredie Windows PowerShell

Ak chcete zistiť informácie, heslá Wi-Fi alebo všetko vymazať, musíte použiť príkazový riadok – Command Prompt (CMD), ktorý bol predvoleným príkazovým riadkom až do systému Windows 10, kde bol predvolený príkazový riadok nahradený prostredím Windows PowerShell, ale CMD nájdete aj v systéme Windows 10 alebo Windows 11. V praxi je jedno, ktorý z nich v tomto prípade použijete, a pre zjednodušenie použijeme CMD, ktorý sa nachádza aj v starších verziách systému Windows.

Bežný používateľ v zásade nikdy nepotrebuje príkazový riadok na nič, ale v praxi je to spôsob, ako komunikovať s programami alebo systémom pomocou textových príkazov.

Všetko, čo popíšeme neskôr v tomto článku, sa bude vykonávať v príkazovom riadku.

Otázkou je, ako k nemu získať prístup, čo sa mierne líši v závislosti od verzie systému Windows, ktorú používate.

Ako spustiť príkazový riadok v systéme Windows 7

V prvom rade je potrebné poznamenať, že od roku 2020 už spoločnosť Microsoft systém Windows 7 nepodporuje, čo znamená, že pre tento systém už nevydáva ani bezpečnostné záplaty.

Keďže v podstate neustále existujú bezpečnostné chyby, ktoré je potrebné opraviť, systém Windows 7 nie je v súčasnosti bezpečný na používanie, pričom hackeri môžu zneužiť známe chyby, ktoré však v systéme nie sú opravené.

Ak teda môžete, prejdite na novší systém Windows 10 alebo Windows 11, ktoré sú podporované, opravené a vylepšené.

Preto už ani neuvádzame postupy pre staršie verzie systému Windows, pretože už naozaj dlho nie sú podporované a predstavujú naozaj veľké bezpečnostné riziko.

Ale teraz to najdôležitejšie, teda ako spustiť príkazový riadok:

  1. V ľavom dolnom rohu kliknite na ikonu Štart (okrúhle tlačidlo s logom Windows)
  2. V spodnej časti zadajte do vyhľadávacieho poľa príkaz cmd
  3. Vo výsledkoch vyhľadávania kliknite na Príkazový riadok, ktorý sa otvorí a vyzerá takto:
Příkazový řádek
Foto: Windows

Ako spustiť príkazový riadok v systéme Windows 8, 10 alebo 11

Môžete použiť rovnaké pokyny ako v systéme Windows 7.

  1. Príkazový riadok môžete otvoriť aj stlačením klávesovej skratky Win + X, pričom symbol Win na klávesnici vyzerá takto a zvyčajne sa nachádza medzi tlačidlami Ctrl a Alt v ľavej dolnej časti klávesnice:
    Windows tlačítko na klávesnici
    Môžete tiež kliknúť pravým tlačidlom myši na symbol Štart v ľavom dolnom rohu obrazovky, čím vykonáte to isté ako stlačením klávesov Win + X.
  2. Otvorí sa ponuka, v ktorej vyberte položku Príkazový riadok, ktorá sa otvorí v systéme Windows 8. V ponuke teda vyberiete položku Príkazový riadok a v systéme Windows 10 alebo 11 vyberiete položku Windows PowerShell:
    CMD ve Windows 8 10 11

Klasický príkazový riadok CMD je potrebné spustiť vyhľadaním príkazu „cmd“ v systéme Windows 10 alebo 11, rovnako ako v systéme Windows 7, ale funkčnosť vyhľadávania hesla Wi-Fi sa nemení a CMD aj PowerShell budú v tomto prípade pracovať s rovnakými príkazmi, takže je jedno, ktorý príkazový riadok použijete.

Ako zobraziť všetky uložené siete Wi-Fi

Najjednoduchším spôsobom zobrazenia alebo úpravy informácií je použitie sieťového shellu (netsh), ktorý je priamo súčasťou operačného systému a slúži ako príkazový riadok.

Ak chcete zobraziť všetky siete, stačí zadať príkaz do príkazového riadku:

netsh wlan show profiles

Text môžete tiež skopírovať a jednoducho ho vložiť pomocou klávesovej skratky Ctrl + V, čo platí aj pre všetky ostatné príkazy v článku.

Po zadaní tohto príkazu sa zobrazí zoznam názvov všetkých uložených sietí Wi-Fi. Tieto mená budeme potrebovať na zistenie ďalších informácií a hesiel.

Ak chceme zobraziť podrobnosti o sieti, stačí zadať:

netsh wlan show profile "NÁZOV SIETE"

Je potrebné upraviť názov siete na skutočný názov. Všimnite si, že úvodzovky sú v príkaze zachované. Ak teda chcete zistiť podrobnosti o sieti Moja Wifi, príkaz bude nasledovný:

netsh wlan show profile "Moja Wifi"

Názov siete nerozlišuje veľké a malé písmená, takže sa nemusíme zaoberať veľkými a malými písmenami. Môžeme teda napísať „MOJA WIFI“ alebo „Moja wiFI“.

V podrobnostiach však nevidíme heslo, čo opravíme v ďalšom kroku.

Ako zistiť uložené heslo Wi-Fi

Uložené heslo môžete zistiť miernou úpravou príkazu, ktorý vyzerá takto:

netsh wlan show profile "NÁZOV SIETE" key=clear

V zobrazených informáciách potom stačí nájsť časť Security Settings (Nastavenia zabezpečenia), kde je na poslednom riadku Key Content (Obsah kľúča) aktuálne uložené heslo pre danú sieť. Heslo nie je nijako zašifrované a môžeme ho jednoducho vidieť.

Názov siete môžete zadať aj do prázdneho poľa nižšie, aby sa vám ľahšie kopírovalo. Potom stačí kliknúť na tlačidlo Kopírovať a skopíruje sa už dokončený príkaz so správnym názvom, takže nemusíte nič prepisovať

Potom stačí príkaz vložiť do príkazového riadku stlačením klávesovej skratky Ctrl + V

Kopírovanie sa vykonáva výhradne v prehliadači a je to len textové pole na uľahčenie práce. Môžete tiež použiť vyššie uvedené šablóny a jednoducho prepísať názov siete na názov, ktorý máte uložený v systéme, záleží len na vás:

netsh wlan show profile "" key=clear
Kopírovať

Ako odstrániť uložené Wi-Fi zo systému Windows

Na odstránenie akejkoľvek siete Wi-Fi zo systému Windows je užitočný nasledujúci príkaz:

netsh wlan delete profile name=NÁZOV SIETE

Tentoraz si dajte pozor, názov siete nie je v úvodzovkách. Tým sa uložená sieť zo systému odstráni, ale môžeme ju znova pridať, ak sa k nej niekedy úspešne pripojíme.

Tu môžete skopírovať kód so zadaným názvom siete:

netsh wlan delete profile name=
Kopírovať

Ak chcete úplne odstrániť všetky uložené siete, môžete použiť príkaz. Dávajte si pozor na tento príkaz a používajte ho naozaj len vtedy, keď ste si istí, že chcete odstrániť všetky siete:

netsh wlan delete profile *

Podobné články

Back to top button