Čo je to kreditná karta a ako funguje. V čom sa líši od debetnej karty?
📝Obsah
Čo je to kreditná karta
Kreditná karta je karta, ktorá sa pri použití nečerpá z vášho bankového účtu, ale zo samostatného úverového účtu, takže ak zaplatíte, banka zaplatí ako prvá. Pri platení si vlastne požičiavate peniaze od banky a môžete čerpať až do výšky vopred zvolenej sumy, a to buď po menších čiastkach, alebo naraz. Okrem toho je pôžička vopred schválená a môžeme ju kedykoľvek čerpať aj na menšie sumy a nemusíme o ňu opakovane žiadať. S kreditnou kartou tak máme vždy nejaké peniaze navyše, ktoré sa nám môžu hodiť. V zásade môžeme nastaviť limit kreditnej karty už od 500 EUR alebo až do výšky stotisíc korún.
Dlh, ktorý máte voči banke, môžete potom splatiť pri platbe kreditnou kartou počas bezúročného obdobia, ktoré zvyčajne trvá 30 až 55 dní (môže sa líšiť v závislosti od podmienok). Ak dlh splatíte počas tohto bezúročného obdobia, v skutočnosti ste si požičali zadarmo a nezaplatíte ani cent navyše. Ak však prekročíte toto bezúročné obdobie, úrok je pomerne vysoký, zvyčajne viac ako 20 %, čo je mnohonásobne viac ako pri bežných bankových úveroch. Držba kreditnej karty tiež znamená, že držiteľ karty je v registri dlžníkov.
Kreditná karta sa oplatí tým, ktorí svoje dlhy splácajú včas, ale ak ich nesplatia v bezúročnom období, tieto dlhy sa pomerne dramaticky úročia v desiatkach percent. Preto je dobré nezabúdať na dlh na kreditnej karte a naozaj sa ho snažiť splatiť. Samozrejme, pri niektorých menších sumách to nemusí až tak vadiť, najmä ak máme kreditnú kartu len na niekoľko tisíc či desaťtisíc korún, keď bežne platíme desiatky či stovky korún navyše (aj tak je škoda o tieto peniaze prísť), ale pri väčších sumách nás táto nepozornosť môže stáť oveľa viac.
Prečo teda vôbec mať kreditnú kartu?
Kreditná karta je spôsob, ako mať vždy po ruke nejaké peniaze navyše, ktoré je dobré minúť, keď viete, že ich môžete čoskoro splatiť. Ak si potrebujete niečo súrne kúpiť, nemáte práve peniaze na bankovom účte, ale dlh sa chystáte splatiť z výplaty, ktorá príde o niekoľko dní, kreditná karta môže byť ideálnym spôsobom, ako si požičať bez toho, aby ste museli žiadať o nový úver.
Na druhej strane však existuje určitá špirála, ktorá môže byť spojená s akýmkoľvek dlhom. Je ľahké zvyknúť si žiť na dlh a používať kreditnú kartu, aj keď to nie je úplne nevyhnutné.
Je tiež možné, že sa dostaneme do bodu, keď budeme musieť splácať dlh na kreditnej karte z nášho pravidelného príjmu, ktorý nám bude chýbať. V ideálnom prípade by sme sa mali dlhu zbaviť čo najskôr, ale kreditná karta je lákavá tým, že peniaze máme vždy k dispozícii a navyše ju môžeme splácať načas bez toho, aby sme preplatili.
Rozdiel medzi kreditnými a debetnými kartami
Pri pravidelných platbách nie je v skutočnosti žiadny rozdiel. Karta sa používa rovnako, či ide o debetnú alebo kreditnú kartu. Zatiaľ čo debetná karta je priamo prepojená s bežným účtom, a teda pri platbe sa z nej odpíšu peniaze, ktoré na účte skutočne máme, kreditná karta je prepojená so samostatným bankovým účtom, z ktorého čerpáme peniaze na platbu v banke. Tento dlh potom musíme splácať počas bezúročného obdobia bez navýšenia alebo s úrokmi po ňom.
Rozdiel je aj v poplatkoch. Kreditné karty sú síce bezplatné, ale za výber z bankomatu sa môžu účtovať poplatky. Výbery hotovosti môžu byť spoplatnené niekoľkými desiatkami korún, a to aj pri výbere z vlastného bankomatu. Závisí to však od presných podmienok danej kreditnej karty.
Oplatí sa mať kreditnú kartu?
Popularita kreditných kariet síce klesá, ale to určite neznamená, že sú na ústupe. Kreditné karty často ponúkajú rôzne bonusy, medzi ktoré môžu patriť zľavy za vedenie prémiového bežného účtu, poistenie zakúpených produktov alebo cashback, keď pri platbe kreditnou kartou dostaneme časť z každého nákupu späť (zvyčajne až 1 % zo zaplatenej sumy, pričom maximálny limit je 20 EUR mesačne).
Je to veľmi užitočný pomocník aj v zahraničí. Niektoré hotely alebo autopožičovne vyžadujú platbu kreditnou kartou, nie debetnou. Peniaze sa odpíšu priamo z účtu v banke a môžu si byť istí, že platba nebude zrušená.
Je kreditná karta bezplatná? Aké sú poplatky?
Zvyčajne to závisí od podmienok príslušnej banky a od prémiového charakteru danej kreditnej karty. Niektoré karty s viacerými bonusmi môžu byť spoplatnené, zatiaľ čo iné sú úplne zadarmo.
Kreditné karty tak môžu ponúkať zaujímavé výhody, kde aj poplatky môžu byť kompenzované získanými výhodami. Kartu však spravidla musíme skutočne používať a je vhodná najmä pre vášnivých cestovateľov.