Zabezpečenia

Mali by ste zdieľať heslá s partnerom či partnerkou?

Zdieľanie hesiel k rôznym účtom môže znieť ako úplná známka dôvery medzi partnermi. Bohužiaľ ide ale aj o masívny bezpečnostné riziko. Hoci sa tak môže zdať zdieľanie hesiel ako romantické gesto, ktoré niečo také urobíte, tak si poriadne premyslite, či ide o správny krok, a ak áno, tak akým spôsobom si heslá bezpečne nazdieľate.

Nezdieľajte heslá k úplne všetkému

Heslá sú od ochrany účtov, a niektoré heslá máte poznať len vy a iba vy. Nejde nutne o nedôveru k partnerovi či partnerke (aj keď nejaká tá zdravá nedôvera a krytie si chrbta tiež niekedy neuškodí, pretože nikto nehovorí úplnú pravdu vždy a všade), ale aj o to, že keď niekto ďalší pozná vaše heslo, tak ide o bezpečnostné riziko. Vy si môžete dávať setsakra pozor, aby bolo vaše heslo v bezpečí, ale váš/vaša partner/ka už nemusí zabezpečenia toľko riešiť alebo sa proste v technike toľko nevyzná, takže ani netušia, kde všade môžu číhať nebezpečenstvo a útočníci, ktorí sa k heslám chcú dostať. S heslom tak bude nakladať neopatrne, hoci zámer napríklad vôbec nebol zlý.

Nedôvera by teda nemusela prameniť z toho, že jednoducho partnerovi/ke neveríte, ale že tu sú naraz 2 body, z ktorých môže heslo uniknúť, čo jednoducho zvyšuje riziko úniku hesla. Čo sa týka napríklad vašich absolútne kľúčových hesiel, teda k bankovníctvo, e-mailovej schránke alebo sociálnym sieťam, tak by ste mali heslo poznať naozaj len vy, aj keď napríklad máte v partnera / ku plnú dôveru.

Niekedy zdieľanie hesiel a účtov zmysel dáva

Je jasné, že niekedy ide o čisto praktickú záležitosť. Ak zdieľate treba účet na Netflix, Uložto alebo máte iné spoločné služby ako napríklad spoločný bankový účet, tak potrebujete heslo poznať obaja, aby ste sa mohli pohodlne prihlásiť. Vymyslieť môžete nejaké nové heslo, ktoré sa nijako netýka vašich iných hesiel. Takto môžete rôzne služby využívať oba dva, bez toho by to ohrozilo zabezpečenie vašich ďalších hesiel, ktorá nemá poznať naozaj nikto, okrem vás.

Niekedy nezáleží na tom s kým hesla zdieľate, ale ako

Rozhodli ste sa, že Vaše heslo zdieľať dáva zmysel? Teraz je potrebné si rozmyslieť, ako to urobíte. Podobne, ako sa zdieľaním a odovzdávaním hesiel v zamestnaní, je potrebné si dávať pozor. Niektoré kanály môžu byť jednoducho zlé a úplne nevhodné, pretože je veľmi jednoduché z nich heslá získať. Vyhnúť by ste sa rozhodne mali:

  • Posielanie cez E-mail – nie, ak si neplatíte službu, ktorá e-maily zabezpečuje
  • Chatovacie aplikácie – nikdy poriadne neviete, kto sa môže na vašu konverzáciu pozrieť alebo či je šifrovanie naozaj dôveryhodné a bezpečné
  • Heslo na papieri – NIE, NIE a do tretice NE. Heslo na papieri môže ktokoľvek vidieť a papier treba zobrať. Ak neviete úplne dokonale, ako sa následne papiera bezpečne zbaviť, alebo že dané heslo nikto neuvidí, tak sa tomuto spôsobu vyhnite oblúkom
  • Slovne – trochu lepšie, ale na verejnosti hrozí, že vás niekto bude počuť

Ako si teda heslo odovzdať?

Veľmi pohodlné je využitie správcov hesiel. Tí nielen heslá ukladajú, ale je tu aj možnosť heslá bezpečne nasdílet v šifrovanej forme, a dokonca ani tvorcovia týchto správcov nevedia, aké heslá naozaj používate.

Okrem možnosti zdieľania hesiel si tiež môžete bezpečne uschovávať všetky vaše heslá, využiť náhodného generátora hesiel, a mať tak svoje účty pod kontrolou v bezpečí, keď sa ku všetkým heslám dostanete vy a len vy svojím jedným naozaj silným heslom.

Podobné články

Back to top button