Programy a aplikácie

Ako bezplatne hromadne premenovať súbory a fotografie

Hromadné premenovanie súborov šetrí veľa času a nervov

Niekedy máme na disku niekoľko súborov s veľmi nečitateľným názvom, ktorý by sme chceli zmeniť. Môže ísť o súbory a fotografie z dovolenky, ktoré máme z fotoaparátu alebo dokonca z mobilného telefónu. Tie sú zvyčajne uložené v dosť nečitateľnom formáte, ktorý nám veľa nepovie o tom, čo je na fotografii, kde sme ju urobili, ani o ničom inom užitočnom. Fotografia s názvom DSC_0011.JPG nám toho veľa nepovie.

No áno, ale premenovanie desiatok alebo dokonca stoviek fotografií alebo iných typov súborov je natoľko náročné, že sa mu zvyčajne radšej vyhneme.

Našťastie priamo v systéme Windows existujú programy alebo funkcie, ktoré umožňujú jednoduché a rýchle premenovanie v podstate akéhokoľvek počtu súborov naraz. Súbory si môžeme rýchlo a jednoducho usporiadať tak, aby bolo napríklad už len podľa názvu jasné, čo sa na fotografii nachádza.

Pozrieme sa na najjednoduchšie prípady, ktoré môžeme riešiť priamo pomocou funkcií systému Windows, ale aj na bezplatné programy, ktoré sú ešte šikovnejšie na hromadné premenovanie súborov a umožňujú ďalšie nastavenia.

Hromadné premenovanie súborov a fotografií vo Windows 10 a 11 – Prieskumník súborov

Ak nehľadáte žiadne zložité nastavenia, úplne vám postačí základný Prieskumník súborov systému Windows. Hoci nebudeme mať takú kontrolu ako pri iných nástrojoch, v mnohých situáciách aj tak nepotrebujeme zložitejšie nastavenia.

Ak potrebujete premenovať súbory na niečo ako:

Dovolenka – Francúzsko 2022 (1).jpg

kde sa číslo v zátvorke zvýši, je tento postup určený pre vás. Bohužiaľ, problém s počítadlom spočíva v tom, že všetko začína od 1 (teda nie napríklad 001). To je problém pre správne zoradenie súborov. Fotografia Dovolenka (10).jpg bude vo väčšine správcov súborov zoradená pred fotografiou Dovolenka (2).jpg, pretože všetko je zoradené podľa znakov a ich poradia.

Bohužiaľ, preto toto riešenie vôbec neodporúčame a je lepšie používať iné nástroje, ktoré to jednoducho zvládajú lepšie.

Je to trochu škoda, pretože by stačilo, aby počítadlo začínalo napríklad (001) (alebo v akomkoľvek inom formáte, ktorý si zvolíme) a len sa zvyšovalo o 1, čo by znamenalo aj správne triedenie bez ohľadu na to, kde máme súbory.

Ak vám to však nevadí, postup je nasledovný:

 1. Otvorte Prieskumníka súborov (môžete použiť vyhľadávanie v ponuke Štart alebo použiť klávesovú skratku Win + E (t. j. ⊞ + E)
 2. Prejdite do priečinka, v ktorom sa nachádzajú súbory, ktoré sa majú premenovať
 3. Vyberte všetky súbory, ktoré chceme premenovať. To možno vykonať pomocou myši alebo klávesnice. Pomocou myši jednoducho klikneme ľavým tlačidlom myši na niektoré miesto a podržaním myši ju presunieme, čím označíme ďalšie súbory. Môžeme tiež kliknúť na jeden súbor, podržať kláves Shift na klávesnici a pomocou klávesov so šípkami označiť ďalšie a ďalšie súbory. Ak chceme označiť všetky súbory, môžeme použiť aj klávesovú skratku Ctrl + A
  Označovanie súborov pomocou myši
 4. Stlačte klávesnicu F2 alebo v Prieskumníkovi súborov prejdite na kartu Domov a potom na položku Premenovať
  Premenovanie súborov v systéme Windows
 5. Z vybraných súborov dostaneme možnosť premenovať jeden z nich. Takže sme názov súboru, ako chceme, na obrázku vidíme názov fotografie „Dovolená“ ako premenovanie, a potvrďte stlačením klávesy Enter
  Premenovanie súboru
 6. Všetky vybrané súbory sa premenujú na Dovolená (1), Dovolená (2) atď.
  Premenované súbory
 7. Môžete ju použiť napríklad na premenovanie fotografií. Názov každej fotografie bude pravdepodobne rovnaký a bude sa len zvyšovať počítadlo.
 8. Ak sa vám nový názov nepáči, urobili ste chybu, preklep alebo čokoľvek iné, môžete všetko vrátiť do pôvodného stavu stlačením klávesovej skratky Ctrl + Z.

Hromadné premenovanie súborov a fotografií v systéme Windows pomocou aplikácie Microsoft PowerToys

Spoločnosť Microsoft ponúka aj rozšírenie na efektívnejšiu prácu so súbormi vo forme Microsoft PowerToys. Hračky Microsoft PowerToys v systémoch Windows 10 a 11 môžeme nájsť a nainštalovať v obchode Microsoft Store alebo použiť odkazy priamo z webovej lokality spoločnosti Microsoft.

Tento nástroj potom pridá lepšiu možnosť premenovania, ale pozor, ide o typ premenovania typu Nájsť a nahradiť. Preto musíme premenovať súbor tak, že v jeho názve nájdeme reťazec a nahradíme ho iným reťazcom. Bohužiaľ však môžeme pridať napríklad vlastné počítadlá alebo niečo podobné.

Podobne tento postup nie je vhodný, ak súbory, ktoré sa majú premenovať, nemajú jednotný a predvídateľný názov alebo neobsahujú vo svojom názve počítadlo (čo nemusí byť dôležité, ak vám nezáleží na poradí súborov), ale inak je akékoľvek ďalšie vkladanie akéhokoľvek počítadla komplikované. Za nový názov súboru môžeme vložiť rôzne skratky, ktoré vložia napríklad dátum vyhotovenia fotografií (takže do poľa Nahradiť vložíme reťazec typu„$YYY$MM$DD„, ktorý vloží číslo vo formáte„RokMesicDen“ vyhotovenej fotografie, ktoré sa načíta z metadát súboru.

Je však celkom jasné, že je to trochu nepohodlné, navyše by ste museli vložiť ďalšie informácie a pravdepodobne sa vrátiť do sekundy vyhotovenia fotografie, aby bolo všetko naozaj správne usporiadané.

 1. Ak však nepotrebujete počítadlo, môžete si nainštalovať PowerToys.
 2. Vyberte súbory, ktoré chcete premenovať (napríklad v Prieskumníkovi súborov), kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť Hromadné premenovanie (v anglickej verzii programu PowerRemame)
  Hromadné premenovanie PowerRename
 3. Otvorí sa okno, v ktorom sa načítajú súbory. Teraz musíme do poľa Hľadať zadať reťazec, ktorý sa zmení, a do poľa Nahradiť zadať reťazec, ktorý nahradí hľadaný reťazec.
 4. Ak teda máte napríklad fotografie v tomto formáte DCS_0001.jpg, môžeme použiť počítadlo, ktoré je už v názve fotografie. Do vyhľadávania teda zadajte „DSC_“ a do poľa Nahradiť zadajte „Dovolená „.
  Premenovanie v PowerRename
 5. Môžeme sa tiež pozrieť, ako by vyzerali názvy súborov, keby sme mohli zachovať počítadlo, ktoré na konci súborov s fotografiami vytvoril samotný fotoaparát.
 6. Klikneme na tlačidlo Použiť v dolnej časti, čím sa súbory hromadne premenujú

Hromadné premenovanie súborov a fotografií pomocou programu Total Commander

Total Commander je jedným z najpoužívanejších a najlepších programov na správu súborov. Ponúka množstvo skvelých funkcií, môžeme ho použiť na pripojenie k FTP, ale ponúka aj veľmi výkonnú (a pravdepodobne prvú naozaj skvelú na použitie v tomto zozname) možnosť hromadného premenovania súborov, fotografií a čohokoľvek iného. A bez množstva desivo vyzerajúcich nastavení.

Okrem toho je Total Commander bezplatný, ale bez licencie musíte bohužiaľ vždy pri spustení kliknúť na políčko s informáciou, že ide o bezplatnú verziu. Nič to však nemení na jeho používaní na hromadné premenovanie súborov.

Najprv začneme inštaláciou programu Total Commander z oficiálnej webovej stránky. Vyberieme 32-bitovú verziu, ak viete, že máte 64-bitovú verziu systému Windows, vyberieme ju. Upozorňujeme, že 64-bitová verzia programu nebude fungovať v 32-bitovej verzii systému Windows, ale naopak, 32-bitová verzia bude fungovať všade, takže ak máte pochybnosti, vyberte túto verziu a bude fungovať všade.

Po inštalácii spustíme program. Správcu súborov máme v dvoch paneloch, takže máme aj viac možností a lepší prehľad.

Na oboch paneloch sa dostaneme do priečinka so súbormi, ktoré chceme premenovať, a vyberieme ich. Môžeme to urobiť kliknutím pravým tlačidlom myši alebo potiahnutím pravého tlačidla myši na súbory, prípadne môžeme opäť použiť klávesovú skratku Ctrl + A na označenie všetkých súborov v priečinku, v ktorom sa nachádzame.

V hornej ponuke kliknite na položku Súbor > Hromadné premenovanie alebo použite klávesovú skratku Ctrl + M

Otvorí sa okno na nastavenie premenovania, ktoré vyzerá takto:

Hromadné premenovanie Total Commander

V ľavom hornom rohu sa nachádza maska Premenovať. Tu nastavíme názov nového súboru.

Môžeme tiež používať skratky a užitočné funkcie. Napríklad predvoľba [N] je názov existujúceho súboru. Ak teda chceme zachovať názov súboru a len niečo pridať, stačí použiť [N], okolo ktorého môžeme napísať čokoľvek.

Ďalšou skvelou funkciou je počítadlo, ktoré v predchádzajúcich riešeniach hromadného premenovania veľmi chýbalo. Počítadlo použijeme pomocou skratky [C] (vložíme ho do poľa kliknutím na tlačidlo Počítadlo pod poľom Premenovať masku). Potom môžeme toto počítadlo lepšie nakonfigurovať v správnej časti. Tu vyberáme začiatok (ak nechceme začať od 1, ale napríklad od 3), prírastok, t. j. o koľko sa má hodnota zvýšiť pri každom ďalšom premenovanom súbore, a počet číslic. Ak premenovávame stovky súborov, je vhodné nastaviť túto hodnotu na 3 číslice, takže prvé číslo bude 001, potom 002 atď., aby sa súbory správne zoradili. Výberom „a“ v počte číslic sa automaticky vyberie číslo, ktoré najlepšie zodpovedá počtu premenovaných súborov.

Takže ak do masky premenovania zadám „Dovolenka – [C]“ a vyplním začiatok počítadla na 1, prírastok na 1, a 3 číslice, súbory sa budú volať Dovolenka – 001, Dovolenka – 002..

Potom v strede nájdeme možnosť Nájsť a nahradiť. Tu zadáme reťazec, ktorý chceme nájsť, a pod ním to, čím ho chceme nahradiť. Ak do náhrady nič nevyplníme, tento reťazec sa z názvu súboru vymaže.

Výsledok premenovania si potom môžeme pozrieť nižšie, takže v reálnom čase vidíme, ako budú súbory vyzerať s aktuálnymi nastaveniami.

Keď ste spokojní, kliknite na tlačidlo Spustiť v spodnej časti a súbory sa premenujú. Ak ste urobili chybu, vedľa tlačidla Spustiť nájdete aj tlačidlo Zrušiť, ktoré vráti súbory do pôvodného stavu.

Hromadné premenovanie súborov a fotografií pomocou nástroja Bulk Rename Utility

Veľmi výkonný program na hromadné premenovanie súborov je Bulk Rename Utility. Ak náhodou potrebujete viac funkcií, ale nechcete sa zaoberať regulárnymi výrazmi (RegEx), ktoré sú aspoň zo začiatku trochu ťažkopádne, toto je program, ktorý vám v podstate umožní upraviť všetko v nastaveniach.

Nebudeme to príliš rozoberať, pretože je veľmi podobný programu Total Commander, len si pravdepodobne všimnete, že je tu oveľa viac polí.

Okrem pridávania na začiatok alebo koniec súboru (t. j. vyplnenie poľa Add s Prefix alebo Suffix) môžeme jednoducho vkladať text do vnútra názvov (t. j. vyplnenie poľa Add – Insert a Position), čo by sa inak muselo realizovať pomocou divokých kariet v regulárnych výrazoch, čo nie je problém, ak sa to naozaj nechcete naučiť, a ak ide len o nejaké premenovanie, je asi jednoduchšie použiť špecializovanejší/jednoduchší program.

Skvelá je aj možnosť automaticky pridať k súborom názov priečinka, v ktorom sa nachádzate, alebo skopírovať premenované súbory na iné miesto, aby pôvodné súbory zostali na svojom mieste.

Podobné články

Back to top button