Príroda

Vianočný kaktus: sprievodca pestovaním, zalievaním a množením

Základné informácie o pestovaní vianočného kaktusu
OsvetlenieNepriame svetlo alebo tieň
Zalievanie v domácnosti1x týždenne
Zalievanie pri pestovaní vonku2 až 3-krát týždenne
Veľkosť rastliny30 cm na výšku a 60 cm na šírku
ToxicitaBezpečná pre ľudí a zvieratá
Ideálna teplota15 až 20 °C

Ako pestovať kaktus Schlumbergerov

Schlumbergera je rod kaktusov, ktorý sa častejšie nazýva vianočný kaktus, sviatočný kaktus, veľkonočný kaktus (pre presnosť tento patrí do rodu Hatiora, ale je veľmi podobný), kaktus vďakyvzdania alebo krabí kaktus na základe tvaru listov. Je to veľmi obľúbený a na údržbu nenáročný sukulent.

Na rozdiel od väčšiny sukulentov a kaktusov Schlumbergery nepochádzajú zo suchých oblastí, ale darí sa im v subtropickom a tropickom podnebí, konkrétne v pobrežných horách juhovýchodnej Brazílie.

Rúrkovité kvety vianočného kaktusu sú krásne; kvitnú dlho a v závislosti od odrody môžu byť biele, ružové alebo červené.

Existujú tri hlavné druhy sviatočných šlumbergérov (vianočný, ďakovný a veľkonočný) a každý z nich kvitne v blízkosti sviatku, pre ktorý je pomenovaný. Ich rozlíšenie môže byť dosť mätúce, pretože väčšina z nich je označená ako vianočný kaktus, ale zaujímavé je, že väčšina z nich v skutočnosti kvitne okolo amerického Dňa vďakyvzdania, ktorý je okolo 24. novembra.

Ak teda chcete vedieť, aký typ Schlumbergera máte, musíte sa pozorne pozrieť na jeho listy (alebo skôr stonku v tvare listu) a kvety a venovať pozornosť obdobiu kvitnutia.

  • Kaktus vďačnosti (Schlumbergera truncata) má najšpicatejšie listy a na ich okrajoch si všimnete akési pazúrikovité výčnelky.
  • Listy vianočného kaktusu sú menej zašpicatené a sú viac vrúbkované a v tvare slzy.
  • Listy veľkonočného kaktusu sú zaoblené.

Kvety vianočného kaktusu a kaktusu vďakyvzdania sú rúrkovité, zatiaľ čo kvety veľkonočného kaktusu pripomínajú sedmokrásky.

Vianočným kaktusom sa budeme zaoberať ďalej, ale v praxi je pestovanie všetkých odrôd veľmi podobné a v praxi musíme len upraviť čas, v ktorom by sme mali obmedziť zalievanie, aby sme podporili rast kvetov.

Vánoční kaktus

Prehľad rodu Schlumberger

  • Schlumbergera je skupina kvitnúcich sukulentov.
  • Vo svojom prirodzenom prostredí rastú na iných rastlinách a spoliehajú sa na ich podporu, ale nie sú parazitické.
  • Schlumbergerám sa darí v horských džungliach Brazílie a na tienistých miestach na skalách a skalných výbežkoch.
  • Nemajú pravé listy, ale ich okrúhle a ploché stonky sa často zamieňajú s listami (a pre zjednodušenie ich tak nazývame aj v tomto článku 😃).
  • Mladé rastliny môžu byť vzpriamené, ale ako dospievajú, majú tendenciu klesať.
  • Existujú tri rôzne, ale veľmi podobné druhy kaktusov: vianočný kaktus (Schlumbergera bridgesii), kaktus vďakyvzdania (Schlumbergera truncata) a veľkonočný kaktus (Hatiora gaetneri).
  • Väčšina sukulentov predávaných ako vianočné kaktusy sú kaktusy vďakyvzdania.
  • Vianočný kaktus kvitne začiatkom zimy, kaktus vďakyvzdania kvitne koncom jesene a veľkonočný kaktus kvitne v polovici jari. Pri správnej starostlivosti môžu tieto sukulenty kvitnúť viackrát do roka.
  • Tieto sukulenty zvyčajne dorastajú do výšky 30 cm a priemeru 60 cm.

Ďalej sa pozrieme na to, ako pestovať Schlumbergery. Mierne však zmeníme názov na „vianočný kaktus“, čím v praxi myslíme všetky odrody.

Jak vypadá nevykvetlý vánoční kaktus

Stručné informácie o pestovaní vianočného kaktusu

Informácie o pestovaní a najlepších podmienkach nájdete v stručnej podobe tu. Podrobnejšie sa jeho pestovaniu venujeme neskôr v článku.

Ak hľadáte podrobnejšie informácie, prejdite v článku nižšie alebo použite tento obsah, ktorý vás po kliknutí na položku presmeruje priamo na časť článku, ktorá vás zaujíma.

Ak hľadáte rýchle informácie, nájdete ich tu:

  • Vianočným kaktusom sa darí na izbových parapetoch, pretože neznášajú chladné počasie. Môžu byť aj v záhrade alebo na balkóne, ale teplota vonku by nemala klesnúť pod 10 °C. V takom prípade by sa mal vianočný kaktus umiestniť do interiéru, kde je teplo.
  • Nepotrebujú veľa vody. Je potrebné zalievať tak, aby sa pôda zvlhčila, ale pred ďalším zalievaním ju treba nechať vyschnúť, inak korene zhnijú a rastlina uhynie.
  • Vianočný kaktus by sa mal vysádzať do dobre odvodnenej pôdy, ktorá udrží vlhkosť, ale ľahko vyschne.
  • Vianočný kaktus kvitne od novembra do januára a v závislosti od odrody má biele, ružové alebo červené kvety.
  • Pri správnych podmienkach pestovania môže vianočný kaktus kvitnúť niekoľkokrát do roka. Umiestnite ho blízko okna orientovaného na východ, kde bude mať každý deň dvanásť hodín jasného nepriameho svetla a dvanásť hodín tmy.
  • Preferovaná denná teplota pre vianočný kaktus je 20 °C a večer 15 °C.
  • Ľahko sa rozmnožuje z odrezkov a nie je potrebné ho často presádzať. Na rozdiel od iných kaktusov a sukulentov môže v tom istom kvetináči vydržať mnoho rokov.
  • Ak sú vianočné kaktusy vystavené stresu, ako sú náhle zmeny teploty alebo nevhodné svetelné podmienky, kvety začnú opadávať.
  • Môžu byť náchylné na múčnatku a hnilobu koreňov (ak sú nadmerne zavlažované alebo majú zle zvolenú pôdu, ktorá neumožňuje rýchle vyschnutie).
  • Vianočný kaktus nie je pre vás ani pre vaše domáce zvieratá jedovatý

Rozkvétající vánoční kaktus

Ako pestovať vianočný kaktus

Vianočný kaktus je nenáročná rastlina, ktorej sa darí v domácnosti. Tomuto sukulentu nevadí prostredie so slabým osvetlením, ale kvitne len pri nepriamom svetle, preto by nemal byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Keďže ide o pobrežnú rastlinu, vianočný kaktus prijíma viac vlhkosti ako iné sukulenty a kaktusy a na začatie kvitnutia potrebuje dlhšie obdobie tmy.

Vianočný kaktus zvyčajne kvitne práve v čase zimných sviatkov a jeho kvety sú červené, žlté, ružové alebo fialové. Obdobie kvitnutia trvá niekoľko týždňov a kvety vydržia niekoľko dní.

Treba spomenúť, že priame slnečné svetlo môže spáliť listy vianočného kaktusu.

Hoci kaktus môže byť vonku, mal by byť v tieni a teplota by sa mala pohybovať ideálne medzi 15 a 20 °C.

Vianočný kaktus uprednostňuje priemernú vlhkosť. Ak teda rastlinu chováte v suchom prostredí, môžete pod jej kvetináč umiestniť misku s kamienkami, ktoré lepšie zadržiavajú vodu.

Na konci obdobia kvitnutia (zvyčajne na jeseň alebo šesť až osem týždňov pred ďalším obdobím kvitnutia) musí vianočný kaktus odísť do pokoja. Počas tohto obdobia rastlina potrebuje menej vlhkosti, chladnejšie prostredie (10 až 12 °C) a menej svetla (12 až 14 hodín tmy denne).

Vykvetlý vánoční kaktus

Zalievanie vianočného kaktusu

Vianočné kaktusy sú smädnejšie ako iné sukulenty a kaktusy, pretože pochádzajú z tropických a subtropických oblastí. Neznáša úplne suchú pôdu a uprednostňuje vlhké prostredie. Na druhej strane by sa však nemal ani neustále topiť vo vode.

Zalievanie je teda pravdepodobne najkomplikovanejšou časťou udržiavania kaktusu pri živote a kvitnutí.

Pri zalievaní vianočného kaktusu zohľadnite ročné obdobie a prostredie, v ktorom ho pestujete. Ak je vaša rastlina vonku v horúcom a suchom počasí, zalievajte ju každé dva až tri dni a umiestnite ju na tienisté miesto.

V chladnom a vlhkom prostredí, najmä ak je umiestnený v interiéri, si vianočný kaktus vystačí so zálievkou raz týždenne. Ak chcete podporiť kvitnutie, obmedzte zalievanie počas jesene a začiatkom zimy.

Ideálne zalievanie sa vykonáva tak, že kaktus zalievate a pod kvetináč umiestnite podnos, ktorý umožní odtok prebytočnej vody. Približne po hodine po zalievaní vodu zo zásobníka vylejte.

Znovu zalievajte, keď je vrchná tretina pôdy suchá. Ako často sa to stane, závisí od vlhkosti a teploty vo vašom dome alebo v mieste, kde vianočný kaktus rastie.

Dávajte preto pozor, aby ste nezalievali príliš často. Aj keď kaktus znesie viac vody ako iné rody, nadmerné zalievanie spôsobí hnilobu koreňov a rastlina uhynie.

Ak chcete kaktusu dodať dostatok vlahy bez zalievania, môžete použiť rozprašovač.

Najlepšia pôda na pestovanie vianočného kaktusu

Pôda pre sukulenty a kaktusy vo všeobecnosti by mala byť dobre odvodnená a mala by zadržiavať vlhkosť, ale mala by mať aj možnosť vyschnúť, aby korene nehnili.

Ak chcete zeminu premiešať, ideálny je rovnomerný pomer drvenej kôry, savého kameňa a drvenej žuly (alebo pemzy či perlitu).

Môžete použiť aj zeminu zmiešanú v obchode pre sukulenty a kaktusy. Musíte ju však najprv otestovať. Tieto v obchode zakúpené zeminy majú tendenciu príliš dlho zadržiavať vodu. Okrem toho, keď vrchná časť vyschne, vytvoria akúsi nepriepustnú kôru, cez ktorú voda pri ďalšom zalievaní neprenikne ďalej do pôdy.

To sa dá vyriešiť pridaním rozdrvenej žuly alebo pemzy. päťlitrové vrecko pemzy stojí niekoľko desiatok korún a v tomto prípade sa určite oplatí pôdu upraviť, aby sa rastlinám darilo.

Pravidelne tiež hnojte, najmä na jar a v lete.

Počas obdobia vegetačného pokoja (od neskorej jesene do začiatku zimy po dobu približne 6 týždňov) obmedzte zalievanie (bez toho, aby ste nechali pôdu úplne vyschnúť) a hnojenie, aby ste podporili kvitnutie.

Květ vánočního kaktusu

Rozmnožovanie vianočných kaktusov

Rozmnožovanie vianočných kaktusov je veľmi jednoduché a týmto spôsobom môžete dokonca pripraviť darčeky pre milovníkov domácich rastlín.

Prvým krokom v procese rozmnožovania je urobiť malý rez v tvare písmena Y zo stonky. Najlepšie je odobrať odrezok z dvoch alebo troch kĺbových segmentov a uistiť sa, že sú zdravé.

Aby ste zabránili nadmernej vlhkosti a hnilobe koreňov, mali by ste nechať odrezky odpočívať a vyschnúť aspoň niekoľko hodín, ideálne niekoľko dní. Rana po reze sa tak zacelí blanou nazývanou kalus.

Až potom môžete odrezky zasadiť do kvetináča s dobre odvodnenou zeminou.

Čerstvo zasadené odrezky zakorenia, ak ich umiestnite na dobre osvetlené miesto s dostatkom nepriameho svetla. Spočiatku sa odporúča zalievať striedmo, kým si rastlina nezvykne na nové prostredie. Prvým znakom toho, že si odrezky zvykajú na svoj nový domov, je, keď sa na koncoch listov objaví nový rast.

Nemajte obavy, ak rastlina spočiatku trochu vädne. Je to úplne prirodzené a rastlina väčšinou začne vyzerať lepšie, keď si zvykne na nové prostredie.

Vianočný kaktus – cena v obchodoch a predaj

Vianočný kaktus (alebo iné sukulenty rodu Schlumberger) sa zvyčajne predávajú už vypestované za cenu do 10 €. Kúpiť sa dajú v kvetinárstvach a hobby obchodoch, rovnako ako vhodná zemina a ďalšie prísady, do ktorých je najlepšie všetko zasadiť.

Cena samotných odrezkov sa potom pohybuje rádovo v jednotkách EUR.

Ak s pestovaním vianočného kaktusu ešte len začínate, možno sa vám oplatí investovať viac do rastliny, ktorá sa už lokálne pestuje. Kúpa odrezku je vždy riskantná a ani dokonalá výsadba nemusí znamenať, že zakorení a vyrastie. Nakoniec sa môže stať, že si kúpite viac odrezkov, ktoré vás nakoniec budú stáť rovnako.

Na druhej strane, ak ste už skúsení, pravdepodobne už aj tak vlastníte vianočný kaktus, takže si môžete rastlinu zadarmo odrezať podľa vyššie uvedených pokynov.

Podobné články

Back to top button