Monstera - pestovanie, zalievanie, vhodné miesto a druhy
Monstera je rastlina z čeľade aronovité, ktorá prirodzene rastie v dažďových pralesoch Južnej Ameriky, kde sa pomocou vzdušných koreňov šplhá až do výšky 15 metrov. Je to liana, ktorá má krásne veľké zelené listy a v správnych podmienkach vytvára sladké, jedlé plody.
Vďaka svojmu vzhľadu a nenáročnosti sa stala ozdobou hál, chodieb a kancelárií, ale dnes ju často vidíme na fotografiách štýlových influencerov ako výraznú dekoráciu miestnosti.
📝Obsah
Ako pestovať monsteru?
Monsteru je ideálne pestovať v bežnej zemine pre izbové rastliny, ktorú je v prípade potreby potrebné zmiešať s trochou rašelinového substrátu pre lepšiu priepustnosť. V letných mesiacoch je dobré rastlinu prihnojovať tekutým hnojivom raz za dva týždne, v zime sa však odporúča obmedziť prihnojovanie na približne raz za dva mesiace.
Monstera vyžaduje teplo a svetlo, ale nemá rada priame slnečné svetlo, preto by mala byť celoročne v interiéri, nie nebodaj na balkóne. Uprednostňuje teplotu medzi 20 a 30 °C, ale počas zimných mesiacov by nemala klesnúť pod 10 °C a ideálne by bolo okolo 17 °C.
Keďže ide o lianu, je dobré poskytnúť rastline oporu, najlepšie v podobe tyče obalenej kokosovým vláknom alebo machom, aby sa po nej monstera mohla šplhať. Na jar je vždy dobré rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča. Staršie rastliny môžete presádzať len raz za dva roky.
Monstera: Kedy a ako často zalievať
Zalievanie monstery nie je raketová veda; má rada mäkkú, stojatú vodu. Nepreháňajte to, ideálne je zalievať raz týždenne, zhruba keď vrchná tretina pôdy vyschne. Vzdušné korene majú rady vlhkejší vzduch, preto je dobré rastlinu zalievať. Aby sa na listoch nevytvorila vrstva prachu, utrite ju vlhkou handričkou.
Jediné, na čo si treba dávať pozor, je nepremoknúť rastlinu, aby korene nezačali odumierať alebo dokonca hniť. Ideálne je zaobstarať si kvetináč s otvormi a tanierikom, aby mohla prebytočná voda odtekať a pôda nezadržiavala prebytočnú vlhkosť.
Monstera je na to náchylnejšia ako avokádo, ktoré si vyžaduje stálu vlhkosť. Na druhej strane vianočný kaktus potrebuje ešte menej vody.
Monstera – najznámejšie druhy a rozdiely v ich pestovaní
Monstera veľkolepá
Tento druh je pravdepodobne najčastejšie pestovanou monsterou u nás. Latinský názov Monstera deliciosa vychádza z toho, že plody sú veľmi sladké a chutia ako zmes banánu a ananásu.
V správnych podmienkach môže dospelá rastlina vytvoriť kvetenstvo pozostávajúce z krémovo bieleho otvoreného strapca dlhého v priemere 25 cm, ktorý chráni 17 cm dlhú tyčinku zloženú z nafúknutých dvojkvetí. Na prilákanie hmyzu rastlina vydáva – často nepríjemnú – vôňu. Aby došlo k opeleniu, opeľovač musí priniesť peľ z iného kvetenstva.
Monstera adansonii
Ďalším obľúbeným druhom je monstera ementálová, inak známa aj ako „švajčiarsky syr“ alebo „opičia maska“. Je známa svojimi listami v tvare srdca, ktoré obsahujú veľké oválne otvory, čo evokuje jej nezvyčajné prezývky. Je to skôr menšia monstera.
Adansónia potrebuje pravidelnú zálievku a možno ju mierne zastrihávať, aby sa vytvorila zelená stena, alebo ju možno nechať rásť na tŕňoch. Bude vďačná za pravidelné rosenie svojich listov.
Monstera minima
Ďalším obľúbeným druhom monstery je tento jasne zelený druh s bohatými menšími listami. Nenechajte sa zmiasť názvom. Aj táto kvetina môže dorásť do výšky až 2,5 metra. Názov minima odkazuje na veľkosť listov, ktoré sú podobne ako u adansónie plné dier. Minima nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť, jej nároky sú rovnaké ako u ostatných.
Najčastejšie chyby pri pestovaní monstery, alebo keď monstera usychá
- Priame slnko – príliš veľa slnka môže rastlinu spáliť, čo sa najčastejšie prejavuje zhnednutím listov
- Nedostatok svetla – nedostatok svetla nie je až taký problém, ale na rastline sa vám nevytvoria typické diery alebo zárezy
- Premokrenie – premokrenie sa zvyčajne prejavuje žltými a v najťažších prípadoch hnedými listami
- Nedostatočná zálievka – suché a hnedé listy sú znakom nedostatočného množstva vody, či už zo zálievky alebo zo vzduchu. Nezabudnite rastlinu pravidelne zalievať a polievať
Na čo si dať pozor pri pestovaní monstery
Tak ako všetky rastliny z čeľade Aronaceae, aj monstera obsahuje kryštály šťavelanu vápenatého v listoch, stonkách, vzdušných koreňoch a nezrelých plodoch. Ich požitie môže spôsobiť podráždenie slizníc a tráviaceho traktu v podobe horúčavy, chrapotu a opuchov.
Hoci nebezpečenstvo pre domáce zvieratá je pomerne malé, zvyčajne požitie väčšieho množstva monstery vedie len k slineniu a prípadnému zvracaniu, je lepšie umiestniť rastlinu mimo dosahu úst domácich zvierat a nenechávať ich v blízkosti rastliny bez dozoru.