Ako dlho môže človek vydržať a prežiť bez jedla
📝Obsah
Ako dlho môže človek prežiť bez jedla?
Na to, aby sme mohli žiť, potrebujeme okrem iného získavať energiu z potravy, ktorú konzumujeme. Naše telo potrebuje na správne fungovanie množstvo rôznych látok a živín, bez ktorých jednoducho nefunguje správne. Preto je potrebné nielen jesť, ale aj jesť správnu a pestrú stravu, vďaka ktorej má telo všetko, čo potrebuje na fungovanie. Ale čo opačný extrém pestrej stravy, t. j. absolútne žiadne jedlo? Ako dlho vydrží telo bez jedla?
Podľa rôznych výskumov môže človek vydržať a prežiť bez jedla 21 dní alebo dokonca niekoľko mesiacov. Ak telu dodáme dostatok tekutín, čas prežitia sa výrazne predĺži. Na dobu, ktorú môžeme vydržať bez jedla, však vplýva viacero faktorov, ktoré ju môžu výrazne predĺžiť aj skrátiť
Aké faktory sa na tom podieľajú a čo nás čaká, ak telu nedodáme dostatok potravy alebo správnych živín?
Čas, ktorý môže človek vydržať bez jedla, sa môže líšiť
Vylúčenie príjmu potravy a vody na dlhší čas sa tiež nazýva hladovanie. Naše telo môže byť vystavené hladovaniu po jednom alebo dvoch dňoch bez jedla a vody. Vtedy telo začne fungovať inak, aby sa znížilo množstvo uvoľnenej energie. Konečným výsledkom hladovania je smrť.
Neexistuje žiadne pevné pravidlo, ako dlho môže človek žiť bez jedla. A je tiež ťažké vykonávať akékoľvek vedecké experimenty, pretože hladovanie sa považuje za neetické.
Existuje však niekoľko štúdií, ktoré zvyčajne skúmali pôsty z náboženských dôvodov alebo hladovky.
Tieto štúdie odhalili niekoľko poznatkov o hladovaní:
- Táto štúdia uvádza, že človek môže prežiť 8 až 21 dní bez jedla a vody a dokonca až dva mesiace, ak má prístup k dostatočnému množstvu vody. Pokiaľ však ide o vodu, je pravdepodobnejšie, že ide o jej nedostatok, pretože 21 dní je viac ako súčasný rekord Guinnessovej knihy rekordov, ktorý je 18 dní.
- British Medical Journal uvádza niekoľko hladoviek, ktoré sa skončili po 21 až 40 dňoch. Tieto hladovky sa skončili kvôli vážnym, život ohrozujúcim príznakom, ktoré účastníci pociťovali.
- Štúdie sa zaoberali aj indexom telesnej hmotnosti (BMI) a minimálnou hodnotou, ktorá je udržateľná pre prežitie. U mužov je toto číslo 13, u žien 11. To znamená približne alebo menej ako polovica ideálnej hmotnosti.
- Zaujímavé je aj zistenie, že normálne ťažkí ľudia počas prvých dní pôstu schudnú v pomere k svojej hmotnosti viac ako obézni ľudia.
- Ženy dokážu lepšie odolávať hladovaniu vďaka prispôsobeniu ich tela.
Mohlo by vás zaujímať: Ako dlho môže človek vydržať bez spánku?
Ako môžeme prežiť tak dlho bez jedla?
Žiť niekoľko dní a týždňov bez jedla a vody sa mnohým z nás zdá nepredstaviteľné. Celý deň bez jedla a vody, a niektorým stačí aj niekoľko hodín, znamená pre mnohých podráždenosť a nedostatok energie.
Telo sa však dokáže veľmi dobre prispôsobiť mnohým situáciám. Zatiaľ čo s nedostatkom vody je ťažké alebo prakticky nemožné sa vyrovnať, pretože ju nemožno ničím nahradiť, s jedlom si telo môže na dlhší čas zvyknúť na nedostatok energie. Kým má nedostatok potravy, môže spaľovať energetické zásoby vo forme tuku a svalov, ktoré nás na nejaký čas udržia pri živote. Preto ani rôzne dlhé náboženské pôsty nemusia mať dlhodobé účinky
Trvá približne osem hodín bez jedla, kým sa zmení fungovanie nášho tela. Predtým funguje, akoby ste jedli pravidelne.
Za normálnych okolností naše telo rozkladá potravu na glukózu. Glukóza dodáva telu energiu.
Keď telo nemá 8 až 12 hodín prístup k jedlu, zásoby glukózy sa vyčerpajú a telo začne „dolovať“ glykogén z pečene a svalov, ktorý potom premieňa na glukózu.
Po vyčerpaní glukózy a glykogénu začne telo využívať na získavanie energie aminokyseliny. Tento proces ovplyvňuje svaly a môže trvať približne tri dni pôstu, kým sa metabolizmus výrazne zmení tak, aby sa zachovalo svalové tkanivo.
Aby sa zabránilo nadmernému úbytku svalovej hmoty, telo sa začne spoliehať na tukové zásoby a namiesto glukózy nahradí zdroj energie ketónmi v procese známom ako ketóza, o čo sa pokúša keto diéta založená na príjme veľkého množstva bielkovín, ale veľmi malého množstva sacharidov (z ktorých by inak telo získavalo glukózu prostredníctvom glykolýzy).
Počas tohto obdobia dôjde k výraznému úbytku hmotnosti. Jedným z dôvodov, prečo sú ženy schopné vydržať hladovať dlhšie ako muži, je, že ich telo obsahuje väčšie percento tuku v pomere k celkovej hmotnosti. Ženy sú tiež schopné lepšie udržať bielkoviny a svalové tkanivo počas pôstu ako muži.
Čím viac tukových zásob je k dispozícii, tým dlhšie človek zvyčajne vydrží počas pôstu. Po úplnom vyčerpaní tukových zásob sa telo vráti k odbúravaniu svalovej hmoty, ktorá je jediným zostávajúcim zdrojom energie v tele.
Vo fáze hladovania, keď telo využíva svalové zásoby na získavanie energie, sa začnú prejavovať vážne zdravotné príznaky. Strata viac ako 10 % telesnej hmotnosti v dôsledku hladovania je závažná. Veľmi závažné je viac ako 18 %.
To neznamená, že by ste nemali schudnúť 10 % svojej hmotnosti, ale že by ste to nemali dosiahnuť hladovaním, ale skôr zmenou stravy a cvičením.
Príjem tekutín tiež ovplyvňuje prežitie
Je oveľa pravdepodobnejšie, že prežijete hladovanie niekoľko týždňov a možno aj mesiacov, ak budete schopní prijímať správne množstvo vody. Naopak, človek vydrží úplne bez vody len niekoľko dní.
Telo si dokáže poradiť bez jedla zmenou metabolizmu, ale bez tekutín musí jednoducho prijímať. Počas niekoľkých dní bez vody sa zníži funkcia obličiek a môžu začať zlyhávať aj iné orgány.
Ak teda máte dostatok tekutín, môžete bez jedla prežiť pomerne dlho.
Príznaky a čo môžeme očakávať, ak budeme úplne bez jedla
Život bez prístupu k jedlu a vode môže zanechať následky na tele. Prestanú fungovať rôzne funkcie a objavia sa viaceré príznaky, ako napríklad:
- mdloby
- závraty
- pokles krvného tlaku
- spomalenie srdcovej frekvencie
- hypotenzia
- slabosť
- dehydratácia
- poruchy funkcie štítnej žľazy
- bolesť brucha
- nízka hladina draslíka (vedie ku kŕčom)
- výkyvy telesnej teploty
- posttraumatický stres alebo depresia
- srdcový infarkt
- zlyhanie orgánov
Ľudia, ktorí dlhodobo trpia hladom, nemôžu okamžite začať prijímať normálne množstvo potravy. Telo je potrebné navádzať na opätovný príjem potravy veľmi pomaly, aby sa predišlo nežiaducim reakciám, tzv. refeeding syndrómu, medzi ktoré patria:
- problémy so srdcom
- neurologické poruchy
- opuchy
Obnovenie príjmu potravy po hladovaní si vyžaduje lekársky dohľad a môže zahŕňať konzumáciu varenej zeleniny, potravín bez laktózy a stravy s nízkym obsahom bielkovín a cukru.
Čo si odniesť
Ľudské telo je pomerne odolné a dokáže fungovať niekoľko dní a týždňov bez jedla a vody. To však neznamená, že dlhodobý pobyt bez jedla je zdravý alebo že by sa mal praktizovať.
Vaše telo sa dokáže udržať niekoľko týždňov bez riadneho prístupu k jedlu za predpokladu, že pijete dostatok tekutín.