Príroda

Ako dlho žije mucha domáca, octová, ovocná a iné druhy?

Muchy sú všetky druhy malého okrídleného hmyzu z radu Diptera, ktorý má viac ako 120 000 druhov. Bežné muchy nás zvyčajne obťažujú celé leto, či už doma, v záhrade alebo na terase. Ich život je však pomerne krátky a tento hmyz neprežíva celé leto.

Najbežnejšou muchou u nás je mucha domáca. Stretnúť sa môžeme aj s komármi, ovadmi, octovými muškami a, naopak, nestretneme sa s muchou tse-tse, ktorá žije v Afrike. V ďalšej časti článku sa budeme venovať všetkým týmto druhom múch, ale najviac sa zameriame na muchu domácu, ktorá je u nás najbežnejšia.

Mucha domáca žije približne 28 až 30 dní, ak neprichádza do úvahy zásah človeka alebo iné nepriaznivé vplyvy. Ostatné druhy múch žijú niekoľko dní až mesiacov. Vo všeobecnosti platí, že čím je mucha menšia, tým kratší je jej život.

Mucha domáca: Dĺžka života 28 až 30 dní

Mucha domáca je najbežnejší druh muchy a možno ju rozpoznať podľa dvoch krídel, šiestich nôh, veľkých červenohnedých očí a pruhov na hrudi. Mucha domáca je veľká asi ako necht na ruke, pričom samičky sú o niečo väčšie ako samčeky.

Žijú v našich domácnostiach a môžu byť nepríjemné, keď nám lietajú okolo hlavy a snažia sa pristáť na našom jedle. Našťastie však nehryzú. Môžu však prenášať choroby šírením kontaminovaných mikroorganizmov. Ak napríklad pristanú na hromade rozkladajúcich sa odpadkov, naberú na svoje nohy mikroorganizmy, ktoré potom prenesú na naše potraviny, keď na ne pristanú. Ak je týchto toxických látok dostatok, môžu vám spôsobiť zdravotné problémy.

Životný cyklus muchy domácej

Životný cyklus múch je u väčšiny druhov podobný. Prechádzajú nasledujúcimi štyrmi cyklami:

  • Vajíčko: Samičky naraz nakladú približne tucet až niekoľko stoviek vajíčok, ktoré sa vyliahnu za 12 až 24 hodín
  • Larva: Larvy sú malé, biele a podobné červom. Počas tohto štádia larvy dorastajú do veľkosti približne 1 cm. Toto štádium môže trvať 4-7 dní.
  • Kukly: Kukly sa vyvíjajú ako larvy, ktoré sa v priebehu roka vyvíjajú ako larvy: V štádiu kukly trvá muška 4 – 6 dní a vyzerá ako tmavohnedý kokón.
  • Dospelá mucha: Po štádiu kukly sa objaví dospelá mucha, ktorá môže žiť až 28-30 dní. Samičky sú pripravené klásť vlastné vajíčka v priemere 12 dní po dosiahnutí dospelosti.

Životný cyklus muchy sa opakuje z generácie na generáciu, pričom samička počas svojho života nakladie 5 až 6 vajíčok.

Vajíčka

Podobne ako mnohé iné druhy chrobákov, aj muchy sa liahnu z vajíčok. Samičky múch kladú v dávkach, ktoré sa pohybujú od 70 do 200 vajíčok. Pre muchy nie je problém naklásť 500 vajíčok v krátkom čase, musia však mať vhodné podmienky.

Napríklad v teplých a vlhkých mesiacoch majú muchy oveľa kratšie obdobie gravidity, čím sa niekoľkotýždňový proces skráti na 5 až 7 dní. Vajíčka múch sa vyliahnu len vtedy, ak sú udržiavané vo vlhku a teple. Tomuto procesu napomáha aj tmavé prostredie.

Larvy a kukly

Muchy sa liahnu z vajíčok a vstupujú do larválneho štádia, obdobia života, v ktorom jednoducho a výlučne konzumujú potravu. Larvy sa živia vajíčkami a okolitými látkami niekoľko dní až týždňov. Dĺžka tejto fázy závisí od teploty okolia a podmienok, v ktorých boli vajíčka nakladené.

Keď sa larvy dostatočne nakŕmia, začnú okolo seba vytvárať kuklu. Vtedy už dorastajú do dĺžky viac ako desať milimetrov. Keď sa však larva začne kukliť, zmenší sa.

Dospelé mušky sa z kukly vyliahnu po niekoľkých dňoch až dvoch týždňoch v závislosti od teploty a rôznych iných faktorov. Proces kuklenia je kľúčovým krokom v životnom cykle muchy, pretože vtedy sa vyvíjajú a rastú im krídla.

Dospelí jedinci

Muchy sa vyliahnu z kukiel a vyliahnu sa ako muchy domové, ktoré tak radi nenávidíme. Ako dospelé muchy žijú približne od jedného týždňa do dvoch mesiacov, ale bežná dĺžka života muchy je približne 1 mesiac. V závislosti od podmienok ich prostredia a počtu predátorov (ktorými môžete byť aj vy a vaša plácačka) môže byť tento čas krátky.

Dospelé muchy sa môžu páriť v priebehu niekoľkých hodín po vyliahnutí z kukly. Mucha môže pomerne rýchlo po narodení uhynúť, ak nie sú ideálne podmienky. Na rozmnožovanie potrebujú vhodné miesto na ukladanie vajíčok, ktoré často zahŕňa vlhké a teplé prostredie.

Muchy tiež potrebujú pred rozmnožovaním prijímať potravu, čo môže u samičiek často viesť k stresu. Platí to najmä preto, že v potrave muchy zvyčajne nie je dostatok bielkovín, ktoré by im umožnili naklásť vajíčka. Keď sa im to však podarí, vajíčok je zvyčajne veľa.

Muchy môžu prežiť niekoľko mesiacov

Mucha domáca žije približne mesiac, ale ak sú vhodné podmienky, môže prežiť aj niekoľko mesiacov. Kľúčom k tomu, aby mucha domáca prežila oveľa dlhšie, sú nižšie teploty a dostatok zdrojov cukru a bielkovín.

Mucha domáca je dobre známa na celom svete a je bežným škodcom takmer všade. Aj keď nežijú veľmi dlho a nehryzú, neznamená to, že sú úplne neškodné.

Jedným z dôvodov, prečo sa snažíme bojovať proti muchám domovým, je ich schopnosť nepriamo ovplyvňovať naše potraviny Muchy často prenášajú na svojich nohách a ústnych častiach choroby, ktoré zachytia pri kŕmení sa zvieracími výkalmi alebo odpadkami.

Hovädzia muška (alebo tiež muška hovädzieho dobytka): dĺžka života 30 – 60 dní

Ovád
Foto: Pixabay

Mušky sa podobajú na muchy domové v tom, že majú podobnú dĺžku života. Sú však väčšie a môžu dorásť až do veľkosti čmeliaka. Svoje meno dostali podľa toho, že sa bežne vyskytujú v okolí fariem, kde obťažujú zvieratá. Nanešťastie nielen lietaním, ale aj hryzením.

Ovadovia sú krvilační a na oplodnenie svojich vajíčok používajú krvné bielkoviny. Krv získavajú z teplokrvných zvierat vrátane človeka. Ich uhryznutie nie je pre človeka nebezpečné, ale môže byť dosť bolestivé. Hoci ich uhryznutie nie je škodlivé, je bolestivé a môže spôsobiť svrbenie.

Môže však byť nebezpečný napríklad pre kone, pretože prenáša infekčnú anémiu koní, ktorá môže u koní spôsobiť horúčku a ochorenie.

Hady majú úplne iný životný cyklus ako mucha domáca. Na jeseň kladú vajíčka na trávu a z vajíčok sa počas zimy liahnu larvy. Na jar sa z vajíčka vyvinie kukla a začiatkom júna sa z nej vyliahne dospelý jedinec. Dospelý ovipozitor hovädzieho dobytka žije 30 – 60 dní.

Octomilla: dĺžka života 40 – 50 dní

Octomilka
Foto: Pixabay

Octomilky sú drobné mušky, ktoré môžete vidieť okolo misy s ovocím, najmä ak máte zrelé banány. Tieto malé mušky sa dokážu veľmi rýchlo rozmnožovať. Ich životný cyklus zahŕňa vajíčko, larvu, kuklu a tiež dospelé štádium, ale každé štádium trvá len niekoľko dní a z vajíčka sa môže stať dospelý jedinec už za týždeň.

Keď sa stanú dospelými, môžu žiť 40 až 50 dní. Po odstránení zdroja potravy octomilky pomerne rýchlo zmiznú.

Dĺžka života 14-21 dní (samce) / 1-4 mesiace (samice)

Moucha tse-tse
Foto: Alan R Walker, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Muchy Tsetse nie sú v Európe až takým problémom, pretože sa vyskytujú len v Afrike. Samičky múch tse-tse majú jednu z najdlhších dĺžok života medzi muchami, 1 až 4 mesiace.

Muchy Tsetse predstavujú v Afrike veľký problém, pretože prenášajú spavú chorobu. Tá je smrteľná, ak sa nelieči, ale sú k dispozícii liečebné prostriedky. Mucha tse-tse) napáda aj dobytok a iné zvieratá, čo má pre ne fatálne následky.

Muchy tse-tse majú jeden z najjedinečnejších životných cyklov. Samička muchy tse-tse má maternicu, v ktorej nosí svoje larvy. Larvy rastú v samičke približne 9 dní a po vyliahnutí sa zahrabávajú do zeme, kde dokončia štádium kukly. V kuklovom štádiu strávia 3 týždne až mesiac, kým sa z nich vyliahne dospelý jedinec.

Dospelí samci muchy tse-tse žijú krátko, 14 – 21 dní, zatiaľ čo samice žijú 30 – 120 dní.

Malé komáre (komáriky): dĺžka života 7-14 dní

Malé komáre, inak známe ako pakomáre, sú otravný hmyz, ktorý vám lieta okolo tváre na autobusovej zastávke. Nie sú to nedospelé muchy, ako sa im niekedy hovorí. Je to síce vlastný druh, ale má blízko k muchám.

Tieto pakomáre majú jeden z najkratších životov, niektoré žijú len týždeň. Hlienovité komáre sa bežne vyskytujú v izbových rastlinách alebo ich možno nájsť vo vestibuloch komerčných budov v blízkosti izbových rastlín.

Ako ich názov napovedá, živia sa hubami, ktoré sa vyskytujú, keď sú tieto rastliny podmáčané. Životný cyklus pakomárov je podobný životnému cyklu okotíc a trvá jeden až dva týždne. Podobne dospelé pakomáre žijú 7 až 14 dní.

Komáre: Životnosť 10-14 dní (v závislosti od teploty)

Komár zblízka
Foto: Freepik

Komáre sú tiež muchy. Sú to škodcovia, ktorí sa vyskytujú najmä v letných mesiacoch. Majú tenké nohy a môžu pristáť na ľudskej koži tak, že ich ani necítime.

Uštipnú len samičky, ale výsledné uhryznutie môže spôsobiť svrbivú bolesť na niekoľko dní. To je najčastejší dôsledok uštipnutia, ale komáre môžu prenášať aj choroby, ako je vírus Zika, západonílska horúčka a malária.

Komáre majú podobný životný cyklus ako muchy domové, ale vajíčka musia byť nakladené do stojatej vody. Vajíčka sa liahnu vo vode a larvy sú vodné, čo znamená, že žijú vo vode, kým nedosiahnu štádium kukly. V kuklovom štádiu strávia niekoľko dní a potom sa z neho vyliahnu ako dospelí jedinci pripravení lietať. Dospelé komáre žijú dlhšie pri nižších teplotách (14 dní) a kratšie pri vyšších teplotách (10 dní).

Podobné články

Back to top button