Zdravie

Prevod kcal na kJ (a naopak) - Kalorická kalkulačka

Kalkulačka z kcal na kJ a naopak

Tu nájdete kalkulačku alebo prevodník kilojoulov na kilokalórie a naopak. Stačí zadať číslo do voľných polí a výsledok konverzie nájdete hneď pod ním. Pri prepočte vychádzame z toho, že 1 kJ = 0,239 kcal, čo sú len 3 desatinné miesta, ktoré by mali stačiť na bežné použitie.

Keďže obe strany rovnice počítame v kilogramoch, t. j. tisícinách, môžete kalkulačku použiť aj na prevod z jednotiek kalórií na jouly, len vždy môžete ignorovať „k“ vo výsledných jednotkách.

Kilojouly (kJ) do kilokalórie (kcal) kalkulátor

1 kJ = 0,239 kcal

Kalkulačka z kilokalórií (kcal) na kilojouly (kJ)

1 kcal = 4,185 kJ

Čo sú to kalórie a jouly

1 kalória je množstvo energie, ktoré je potrebné na zvýšenie teploty 1 gramu vody z 15,5 °C na 16,5 °C.

Vo fyzike sa však častejšie používa jednotka joule, kde je 1 joule definovaný ako práca vykonaná silou 1 N pôsobiacou na dráhe 1 m v smere pohybu.

Keďže merná tepelná kapacita vody je približne 4185 J*kg-1*K-1, 1 cal ≈ 4,185 J

S kalóriou ako jednotkou energie sa najčastejšie stretávame pri vyjadrovaní energetickej hodnoty potravín, takže je to štandardnejšia jednotka, keď sa napríklad hovorí, koľko toho zjeme za deň.

Vpraxi je však 1 kalória veľmi málo energie, preto sa častejšie stretávame s kilokalóriami, t. j. tisícinou kalórie. To isté platí aj pre jouly. Preto, keď vidíme návod, koľko by sme mali denne zjesť, bude to rádovo v tisícoch kilokalórií alebo kcal (alebo tisícoch kilojoulov alebo kJ).

Koľko kalórií by sme mali denne prijať?

Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať, pričom by sa jej mohol držať úplne každý.

Vo všeobecnosti platí, že na udržanie telesných funkcií by sme mali denne prijať približne 1 000 kcal (= 4 185 kJ). Ide však o minimum, v praxi sú čísla približne takéto:

  • aktívni muži a dospievajúci chlapci: 2 440 kcal (10 200 kJ)
  • deti, dospievajúce dievčatá, aktívne ženy a muži so sedavým zamestnaním: 2 150 kcal (9 000 kJ)
  • staršie deti a ženy so sedavým zamestnaním: 1470 kcal (6 150 kJ)

Ide však len o približné údaje. Metabolizmus každého človeka funguje inak. Niektorí ľudia spaľujú veľa energie, iní málo. Niektorí ľudia veľa športujú alebo majú svaly, ktoré si potrebujú udržať, a v takom prípade musia primerane zvýšiť príjem kalórií.

Ak telu nedodávame dostatok energie, nemôže rásť. Naopak, ak je energetický výdaj vyšší ako energetický príjem, budeme chudnúť (čo je niekedy tiež želaný efekt).

Ako zistiť, koľko kalórií zjesť za deň

V tejto súvislosti je dôležité trochu experimentovať a dôsledne si zapisovať, čo za deň zjeme. Mali by sme vedieť, koľko kalórií zjeme a ako sa to prejaví na našej hmotnosti. Nemá zmysel vážiť sa denne, ale s odstupom aspoň jedného týždňa a vždy v rovnakom čase, najlepšie ráno pred pitím alebo jedlom, aby bolo váženie čo najpresnejšie a nebolo ovplyvnené tým, čo sme práve zjedli.

Počas dňa si musíme zapisovať, čo a v akom množstve sme zjedli. Pomôžu nám s tým viaceré mobilné aplikácie (obľúbená je napríklad MyFitnessPal pre Android, ktorú si môžete stiahnuť tu, pre iOS tu, ale je ich viacero), kde nemusíme hľadať rôzne tabuľky, ale aplikácia už pozná čísla a vypočíta počet kalórií za nás. Preto je potrebné poznať alebo aspoň čo najpresnejšie odhadnúť hmotnosť daného jedla.

Ak počas experimentovania priberáte, skúste znížiť príjem energie, a naopak, ak chudnete, skúste jesť o niečo viac.

Ak sa naša hmotnosť nezmení, vieme, koľko kalórií by sme asi mali zjesť, aby sme si udržali svoju hmotnosť. To je potom náš odrazový mostík, na ktorom vieme, ako si udržať svoju hmotnosť, ale aj ako prípadne pribrať alebo schudnúť, ak chceme svoju hmotnosť zmeniť a možno sa lepšie trafiť do často používaného (hoci nie vždy vhodného) BMI.

Podobné články

Back to top button