Príroda

Ako dlho žije krava vo voľnej prírode a chovaná na mäso alebo mlieko

Ako dlho žije krava chovaná vo voľnej prírode

Kravy sa prirodzene dožívajú 15 až 20 rokov. Podobne ako u iných hospodárskych zvierat sa však ich život výrazne skracuje v dôsledku mäsového a mliekarenského priemyslu. Na rozdiel od iných zvierat však krava môže svoj priemerný vek prekročiť viac ako dvojnásobne.

Ak berieme do úvahy život, keď sa nevyužíva na farme alebo sa predčasne porazí, kravy sa dožívajú približne spomínaných 15 až 20 rokov, ale Guinnessova kniha rekordov uvádza najstaršiu kravu vo veku 48 rokov a deväť mesiacov.

Dlhoveký dobytok sa vyskytuje po celom svete. Desiatky miliónov kusov hovädzieho dobytka, ktoré sa každoročne zabijú, však spôsobujú, že sa zriedkavo dožívajú vysokého veku alebo zomierajú na starobu.

Krávy na louce
Photo: Freepik

Ako dlho žije krava chovaná na mlieko

Vo veku šiestich rokov alebo keď krava už nie je schopná produkovať mlieko, sa dojnice často porážajú na mäso. Chovatelia dojníc vystavujú telo kráv extrémnemu stresu, takže v niektorých situáciách nie sú schopné stáť ani sa hýbať.

Z dôvodu tohto znehodnotenia sa mäso dojníc bežne používa do lacnejších mäsových výrobkov, ako je napríklad mleté hovädzie mäso.

Ako dlho žijú kravy chované na mäso

Hovädzí dobytok sa pred zabitím dožíva približne 2 až 3 rokov. Hovädzí dobytok vo veku od šiestich mesiacov do jedného roka sa umiestňuje do výkrmní, kde dozrieva na trhovú hmotnosť.

Niektorí zástancovia porážajú hovädzí dobytok vo vyššom veku. Tento argument však vyvoláva vážne etické problémy. Odloženie porážky môže napríklad znížiť výskyt infanticíd (t. j. zabíjania mláďat vlastného druhu), ale môže tiež predĺžiť utrpenie v továrňach.

Priemerná dĺžka života teliat

Hnědé tele
Photo: Freepik

Pohlavie ovplyvňuje dĺžku života teliat v poľnohospodárstve. V mliekarenskom priemysle sa predávajú teľatá samičieho pohlavia, ktoré nedokážu vyprodukovať dostatok mlieka, aby sa mohli chovať na mäso. Mnohé teľatá samčieho pohlavia sú usmrtené hneď po narodení, pretože ich spoločnosť považuje za nerentabilné. Iné sa „dozrievajú“ na teľacie alebo hovädzie mäso.

Vo veku troch dní môžu byť teľatá odobraté matkám a umiestnené do malých búdok alebo známych klietok, kde sú držané v izolácii. Tým sa spomalí rast svalov a získa sa sivé, jemné mäso, o ktoré sa snažia výrobcovia teľacieho mäsa. Teľatá sa zvyčajne porážajú vo veku 16 až 18 týždňov.

Sú kravy dobré domáce zvieratá?

Kravy môžu byť skvelými domácimi zvieratami. Ľudia si často myslia, že kravy sú zvieratá chované na farmách len na produkciu mäsa a mlieka. Kravy majú viac osobnosti, ako si väčšina ľudí uvedomuje, a mnohí ľudia chovajú kravy pre ich spoločenstvo.

Kravy môžu byť veľmi láskavé a dychtivé spoznávať nových ľudí. Aj v prípade kráv, ktoré boli v minulosti týrané, môže čas a trpezlivosť zahojiť rany a pomôcť im získať späť dôveru. Kravy sú neuveriteľne inteligentné, emocionálne a láskavé. Je bežné, že kravy prejavujú náklonnosť podobným spôsobom ako psy, napríklad vás sledujú a olizujú vám tvár. Kravy sa tiež často rady nechávajú hladiť,

Photo: Freepik

Čo robiť, aby krava žila dlhšie

Vzhľadom na svoju veľkosť a silu potrebujú kravy na prežitie mnoho zdrojov, ako napríklad pôdu, miesto, kde sa môžu ukryť pred dažďom, alebo potravu. Kravy sú tiež oveľa hygienickejšie, než by ste možno očakávali. Potrebujú čistú vodu, udržiavané prostredie a dobrú starostlivosť.

Pre tých, ktorí majú prostriedky, čas a trpezlivosť na jednoduchý a spokojný chov kráv, však prinášame niekoľko tipov:

Primerané ustajnenie a priestor

Kravy uprednostňujú pastvu a voľný pohyb. Ak žijete v meste alebo máte malý dvor, nepořizujte si kravu ako domáce zvieratko. Základom je niekoľko akrov oploteného priestoru, kde sa krava môže pohybovať, skákať, hrať a pásť. Musíte tiež udržiavať pevný plot.

Veľa čistej vody

Krava môže denne vypiť až tridsať litrov vody. Toto množstvo sa zvyšuje v lete a v čase, keď samica dojčí. Kravy sa tiež vyhýbajú špinavej alebo studenej vode. Je potrebné dbať na to, aby kravy mali dostatok vody. Krava si však vystačí aj s čistým rybníkom.

Dostatok krmiva na pastvu

Žalúdok kravy má štyri samostatné časti, takže väčšinu času trávi prežúvaním trávy. Aj keď majú kravy dostatok trávy na spásanie, potrebujú seno a krmivo pre kravy. Obilie a seno skladujte na čistom a suchom mieste bez nečistôt. Nikdy im nedávajte hnijúce seno alebo zrno.

Pravidelná starostlivosť o srsť

Kravy priťahujú veľké množstvo múch. Muchy rady kladú vajíčka do výkalov a kravy majú okolo seba pomerne veľa výkalov. Keďže muchy sa živia aj ich krvou, môžu šíriť rôzne choroby. Preto je dobré zbaviť sa týchto škodcov.

Podobné články

Back to top button