Príroda

Ako dlho žije králik a ako mu predĺžiť život

Králiky, ktoré sú obľúbenými domácimi zvieratami a bežne sa vyskytujú vo voľnej prírode, žijú často krátky život plný stresu. Koľko rokov sa však králiky dožívajú? Mnohé domestikované králiky zisťujú, že ich život je príjemný a plný lásky, ak sa o ne ich rodina dobre stará.

V závislosti od plemena a prostredia sa králiky dožívajú v priemere 3 až 8 rokov. Uvádza sa, že napríklad voľne žijúce králiky sa kvôli veľkému počtu prirodzených predátorov dožívajú v priemere len 4 rokov. Na druhej strane králiky chované výlučne ako domáce zvieratá sa môžu dožiť až 10 rokov.

Králik je spolu s morčaťom jedným z najobľúbenejších domácich zvierat, ktoré si dieťa môže zaobstarať. Nie je náročné sa o ne starať a sú priateľské, milé a prítulné. Aj napriek tomu to však neznamená, že by sme mali podceňovať starostlivosť o ne. Rovnako musíme brať do úvahy, že nejde o krátkodobý záväzok a že ak máme v byte králika ako domáceho miláčika, budeme sa o neho starať pomerne dlho.

Chlupatý králík
Photo: Freepik

Ako dlho žijú králiky v závislosti od prostredia, v ktorom žijú

Králiky chované ako domáce zvieratá sa vo všeobecnosti dožívajú oveľa vyššieho veku. Závisí to od toho, ako dobre sa o ne starajú, ale ak je o ne dobre postarané, môžu sa dožiť až 10 rokov.

Naopak, králiky vo voľnej prírode sa zvyčajne dožívajú len približne 4 rokov. Králiky sú veľmi obľúbenou potravou pre rôzne dravce, hodujú na nich líšky aj orly.

Rekordne starý králik

Guinnessova kniha rekordov uvádza Flopsyho ako najstaršieho králika vôbec, ktorý sa dožil takmer 19 rokov. Bol odchytený vo voľnej prírode, takže jeho presný vek nie je známy.

Vo všeobecnosti je však veľmi zriedkavé, aby sa králik dožil 15 rokov.

Králík na trávě
Photo: Freepik

Priemerný životný cyklus králika

Novorodenci

Novorodené králiky vyzerajú úplne inak ako tie, ktoré poznáme a milujeme. Rodia sa bez srsti, slepé a so sklopenými ušami. Trvá im týždeň alebo dva, kým začnú rozoznávať svoje okolie.

V prvých mesiacoch života sa mláďatá králikov živia a spia takmer výlučne a vo všetkom sa spoliehajú na svoju matku. Novorodené králiky sa nazývajú zajačiky a pijú materské mlieko. Pevnú potravu prijímajú až v dospelosti.

Mladé králiky

Po dvoch mesiacoch života sa mladé králiky musia začať starať samy o seba. Hoci si ešte stále rozumejú s matkou a súrodencami, v tomto období sa považujú za samostatné. Opúšťajú hniezdo a vydávajú sa do sveta na vlastnú päsť.

Domáce králiky sa zvyčajne adoptujú po dvoch mesiacoch, pretože je to ideálny čas na socializáciu a zoznámenie sa s ľuďmi. Domáce králiky sa naučia nehrýzť a stanú sa z nich spoločenské tvory, aké zvyčajne poznáme.

Mladé králiky ešte rastú približne do jedného roka. Pohlavnú dospelosť však dosahujú už vo veku 3 mesiacov. Králiky sa nevedomky pária so svojimi súrodencami, preto je dôležité na to pamätať, ak máte v úmysle králiky chovať.

Dospelé zvieratá

Králiky sa považujú za dospelé, keď dosiahnu plnú veľkosť. K tomu často dochádza medzi 1. a 4. rokom života. Mladšie dospelé domáce králiky sú mimoriadne aktívne a hravé a vyhľadávajú spoločnosť.

V tomto období by ste sa mali zamerať aj na to, aby ste im dávali hračky a pochúťky. Králiky majú zuby, ktoré nikdy neprestávajú rásť. Je dôležité udržiavať ich zuby opilované, aby sa necítili nepríjemne alebo nemali zdravotné problémy.

Dospelé králiky môžu mať aj určité problémy so správaním, napríklad značkovanie a agresivitu. To sa prejavuje najmä u samcov králikov, preto je dôležité, aby ste svojho králika vykastrovali. Keď dospelé králiky prekročia vek štyroch rokov, často sa upokojia.

Ak sa divý králik dožije štyroch alebo piatich rokov, je to úspech. Mnohé divoké králiky sa stávajú obeťami predátorov alebo iných environmentálnych problémov a ich životnosť je obmedzená. Divoké králiky však nie sú nijako ohrozené a sú dôležitou súčasťou mnohých rôznych ekosystémov.

Králíci
Photo: Freepik

Tipy pre dlhý život vášho domáceho králika

Ak ste si nedávno zaobstarali domáceho králika, možno vás zaujíma, ako mu zabezpečiť dlhý a zdravý život. Vzhľadom na to, že domáce králiky žijú oveľa dlhšie ako voľne žijúce králiky, je to pre vás pomerne jednoduchá vec. Tu je návod, ako zabezpečiť svojmu domestikovanému králikovi čo najlepší život

Uistite sa, že môže žuť

Žuvanie je pre domáceho králika jednou z najdôležitejších činností, pretože takto králik spotrebúva energiu a zabezpečuje, aby sa jeho zuby vybrúsili na vhodnú dĺžku.

Ak sa o králičie zuby nestaráte správne, môžu rásť naozaj rýchlo a dokonca králika zraniť. Do výbehu králika preto umiestnite drevené kocky alebo iné hračky, ktoré môže králik hrýzť a korigovať tak dĺžku svojich zubov.

Zastrihávajte králikovi pazúry

Aj keď králiky milujú hrabanie, možno budete musieť králikovi každý mesiac zastrihávať pazúry. Podobne ako zuby, aj pazúry králikov môžu rásť veľmi rýchlo, čo často vedie k zraneniam.

Kŕmte ich pestrou stravou

Králičie granule sú plné výživných hodnôt a dôležitých vitamínov a minerálov pre vášho domáceho králika, ale je dobré spestriť králičiu stravu.

Dávajte králikovi aj čerstvé ovocie a zeleninu. Do jeho stravy môžete pridať aj lucernu alebo zmes sena. Pamlsky by ste mali podávať striedmo, pretože králik s nadváhou nebude zdravý ani šťastný.

Podobné články

Back to top button