Zdravie

Ako pestovať avokádo z kôstky doma?

Avokádo je obľúbená superpotravina, ktorú si môžete vychutnať samotnú, v guacamole, na toaste, v dipe alebo v šaláte. Avokádo sa navyše dá ľahko zamraziť vcelku alebo nakrájané na plátky, aby vydržalo viac ako len niekoľko dní pri izbovej teplote alebo v chladničke. Každé avokádo, ktoré si kúpime, nám zároveň dáva možnosť pestovať rastlinu doma prakticky bez zásob.

Avokádo sa dá pestovať z kôstky tromi spôsobmi. Môžete ho nechať klíčiť v nádobe s vodou, v mokrom obrúsku alebo ho zasadiť priamo do pôdy. Hoci na jej pestovanie v podstate nie je potrebné žiadne zariadenie, kameň a pestovanú rastlinu musíme pravidelne zalievať, čo je najnáročnejšia časť celého procesu.

Pestovanie avokáda z jamky v nádobe

Ide pravdepodobne o najbežnejšiu a najjednoduchšiu metódu, ktorá si vyžaduje len avokádovú jamku, pohár alebo inú hlbšiu a užšiu nádobu, 3 špáradlá a vodu. A samozrejme veľa zalievania.

Najprv musíme spracovať avokádo a zachovať kôstku. Kôstka sa môže zbaviť hnedej kože, ale nie je to potrebné.

Klobúk je potrebné umyť

Musíme ho dôkladne umyť a zbaviť zvyškov mäsa. Ten môže niekedy na kameni veľmi húževnato priľnúť a pod tečúcou vodou nie je úplne viditeľný.

Ak na kameni zostane mäso, môžete ho neskôr umyť. Nemali by sme ho však ponechať, pretože môže zhniť, a tým zničiť všetky naše snahy o pestovanie avokáda.

Zapichovanie špáradiel do kôstky avokáda

Druhým krokom je zapichnutie špáradiel čo najjemnejšie do hornej tretiny avokáda, aby sme mohli kôstku zavesiť do nádoby.

Vrchná časť kôstky je špicatá, spodná časť je guľatejšia a bola na strane avokáda, kde bola stopka. Do špicatej časti zapichnite špáradlá a ponorte spodnú časť kameňa.

Nechcete zapichnúť špáradlo príliš hlboko do avokádovej jamky, na druhej strane potrebujete, aby jamka držala avokádo. Ak ste špáradlá zapichli príliš málo, zapichnite ich do toho istého miesta trochu silnejšie.

Zaveste kôstku do nádoby a zalejte ju dostatočným množstvom vody

Ďalším krokom je zavesiť avokádo do pohára a naliať doň vodu tak, aby bolo avokádo ponorené približne do polovice alebo trochu viac.

Avokádo v pohári

Nádoba by mala byť skôr hlbšia, aby mal koreň pri klíčení dostatok miesta. Prípadne môžeme v prípade potreby vymeniť nádoby za hlbšie.

Teraz musíte do pohárov neustále dolievať vodu, aby mali sadenice vždy dostatok vody. Osobne používam poháre od starých sviečok z IKEA, uhoriek, olív alebo čokoľvek, čo mi príde pod ruku.

Avokádo by malo byť na svetlom a teplom mieste, ale mimo dosahu priameho slnečného svetla.

Čaká sa na

Teraz je potrebné počkať a kameň poctivo zalievať a občas vodu v nádobe vymeniť. Pri pestovaní dopĺňam vodu do kameňa približne každé dva dni, vodu vymieňam a nádobu umývam približne každé dva týždne.

Avokádo klíči aj v nezmenenej vode, ale sladká voda je pre kôstku stále dobrá a nehnije ani nezapácha.

Vo väčšine článkov som sa dočítala, že avokádo začína klíčiť približne po mesiaci a pol, ale ja mám oveľa iné skúsenosti. Väčšie a menšie avokádové kôstky začali klíčiť úplne najskôr za 3 mesiace, jedna dokonca za 5 mesiacov.

Jadierko začne pučať ako prvé a rozdelí sa približne na 2 polovice. Ak sa ani po štyroch mesiacoch neobjavia žiadne známky rozštiepenia kôstky, čo spoznáte podľa hnedej praskajúcej šupky, avokádo pravdepodobne zlyhalo a nebude rásť. Na druhej strane sa môžete snažiť, zalievanie dodatočnej nádoby, najmä ak pestujete viac jadierok, nie je až taký problém.

Zo štrbiny začne rásť koreň a tu je potrebné dať avokádovej jamke dostatočne hlbokú nádobu, aby mala dostatok priestoru.

Po určitom čase začne z vrcholu avokáda vyrastať stonka a prvé listy. Keď sa tak stane a stonka má niekoľko listov, môžeme avokádo presadiť do kvetináča.

Presádzanie do kvetináča

Kvetináč by mal mať priemer aspoň 10 cm, ale po čase ho bude potrebné presadiť. Preto som sa rozhodol pre trochu väčší kvetináč s priemerom asi 15 cm.

Čo sa týka pôdy, nemal som problém s univerzálnym substrátom a netrápil som sa so špeciálnou zeminou. Avokádo nikdy nemalo problém a krásne rástlo.

Pri sadení najprv nasypem zeminu do kvetináča, potom podržím kameň vo výške, v akej má byť, a opatrne ho posypem zeminou. Nechcem len položiť kameň a zlomiť koreň.

Po vysadení by stonka mala stále vyčnievať z pôdy hornou tretinou až polovicou stonky.

Vysadené avokádo

Voda, voda, voda, voda

O avokádo sa teraz treba starať poctivo a svedomito. Na rozdiel napríklad od vianočného kaktusu alebo iného sukulentu je potrebné udržiavať pôdu stále vlhkú. Avokádo rastie v trópoch a vyžaduje vlhkosť takmer neustále.

Zalievam približne raz denne, ale dvakrát týždenne stačí. Záleží však na vlhkosti a teplote doma. Možno ju bude potrebné častejšie zalievať. To, že avokádo potrebuje zálievku, zistíte veľmi ľahko, keď mu opadajú listy.

Rastlina má rada slnko, preto pravidelne otáčam kvetináč, aby sa avokádo nekrivil.

Rastlina by nikdy nemala byť v miestnosti, kde je menej ako 10 stupňov Celzia. V zime preto dbajte na vetranie. Ak niekde vetráte veľmi intenzívne, premiestnite avokádo na iné miesto.

V domácich podmienkach môže avokádo dorásť do výšky 2 metrov a viac.

Kôstku avokáda môžete zasadiť priamo do kvetináča

Ak nechcete, nemusíte sa zaoberať klíčením v nádobe. Kôstku avokáda môžete zasadiť priamo do pôdy zdola nadol. Aj v tomto prípade platí, že kameň stačí zasadiť približne do polovice až tretiny.

Zalievaním sa jej však nezbavíte a pôdu musíte stále udržiavať vlhkú. Avokádo však rastie o niečo dlhšie, čo podľa mňa zvyšuje pravdepodobnosť, že kôstka splesnivie.

Nie je tiež zlé zakryť kvetináč fóliou a vytvoriť akýsi miniskleník, aby sa teplo a vlhkosť udržali v blízkosti kameňa, kde sú potrebné.

Pestovanie avokáda vo vrecku

Najrýchlejší spôsob pestovania avokáda je vo vrecku. Jamu zabaľte do vlhkej papierovej utierky a vložte do plastového vrecka. Tým sa dosiahne efekt malého skleníka, v ktorom kameň začne klíčiť o niečo rýchlejšie ako v nádobe.

Vrecko musí byť stále vlhké, takže môžete vymeniť papierový obrúsok a vrecko zaviazať.

Po vyklíčení ich môžeme presadiť priamo do kvetináča alebo ich nechať vyklíčiť v nádobe so špáradlami.

Kedy môžem zbierať vlastné avokádo?

Podľa informácií na internete prvé plody začínajú rásť približne po 6 rokoch, a to aj bez opelenia. Plody potom dozrievajú pomerne dlho, 7 až 8 mesiacov, a sú bez semien.

Je však potrebné vziať do úvahy aj to, že avokádo nebude vôbec plodiť. Toto ovocie rastie v trópoch, ktoré v Českej republike jednoducho nemáme. Ak chcete, aby avokádo rodilo, potrebujete teplo a veľa vlhkosti, čo v domácich podmienkach často jednoducho nie je možné – aj keď budete veľa kúriť, vysušíte vzduch. A neustále utieranie prachu tiež nie je veľmi príjemné.

Ale aj avokádo bez plodov je veľmi pekná rastlina, ktorá je pekným doplnkom do domácnosti, a vy môžete ostatným povedať, že ste si avokádo vypestovali sami. Nie každý má odvahu polievať ju takmer každý deň.

Podobné články

Back to top button