Zdravie

Aký je rozdiel medzi sociopatom, psychopatom a narcistom?

Sociopat je termín, ktorý ľudia používajú, často svojvoľne, na označenie niekoho, kto je očividne bez svedomia, nenávistný alebo hodný nenávisti. Pojem psychopat sa používa na označenie sociopata, ktorý je jednoducho nebezpečnejší, napríklad masový vrah.

Hoci sa slová sociopat a psychopat často používajú ako synonymá a do istej miery sa môžu prekrývať, oba tieto pojmy znamenajú niečo iné. Napríklad sociopatia je neoficiálny termín pre antisociálnu poruchu osobnosti, zatiaľ čo psychopatia nie je oficiálna diagnóza a nepovažuje sa za antisociálnu poruchu osobnosti.

Rozdiely medzi sociopatom a psychopatom

Psychopati sú klasifikovaní ako ľudia s malým alebo žiadnym svedomím, ale sú schopní prispôsobiť sa spoločenským konvenciám, ak to vyhovuje ich potrebám. Sociopati majú obmedzenú, hoci slabú schopnosť empatie a výčitiek svedomia. Sú tiež náchylnejší k impulzívnej agresivite a prudkým reakciám, keď sú konfrontovaní s dôsledkami svojich činov.

Sociopat

  • Ukazujú, že im nezáleží na tom, ako sa cítia ostatní
  • Pôsobia skratovo a impulzívne
  • Majú sklon k záchvatom hnevu a zúrivosti
  • Uvedomujú si, čo robia, ale svoje správanie racionalizujú
  • Nemôže si udržať normálny pracovný a rodinný život
  • Dokážu si vytvoriť citové väzby, ale je pre nich ťažké

Psychopat

  • Predstierajú, že im na druhých záleží
  • Prejavovať bezcitnosť
  • Nedokáže rozpoznať utrpenie iných ľudí
  • Mať povrchné a falošné vzťahy
  • Vedú normálny život ako zásterku pre trestnú činnosť
  • Nedokážu si vytvoriť skutočné citové väzby
  • Dokážu milovať ľudí svojím vlastným spôsobom

Môžeme sa tiež dočítať, že psychopati niekedy trpia citovou bolesťou a osamelosťou. Väčšina z nich prežila život plný utrpenia, a preto nie sú schopní dôverovať ľuďom, ale ako každý človek na tejto planéte chcú byť milovaní a prijatí.

Ich vlastné správanie im to však veľmi sťažuje, ak nie znemožňuje, a väčšina z nich si to uvedomuje. Niektorí pociťujú smútok z činov, ktoré nedokážu ovplyvniť, pretože vedia, že ich to ešte viac izoluje od ostatných.

Skrývanie sa za maskou
Foto: Freepik

Prístup k násiliu

Hoci je bežné si myslieť, že sociopati a psychopati sú vo svojej podstate nebezpeční, je to skôr niečo, čo vidíme v televízii, než reálne zobrazenie sociopatie a psychopatie. Násilie, hoci je určite možné, nie je základnou alebo nevyhnutnou charakteristikou sociopatie alebo psychopatie.

Ľudia s antisociálnou poruchou osobnosti často vynakladajú mimoriadne úsilie na manipuláciu s ostatnými, či už aby ich očarili, odzbrojili alebo zastrašili, aby získali to, čo chcú. Ak sa psychopati stanú násilníkmi, ako v prípade Jeffreyho Dahmera, o ktorom Netflix uviedol veľmi úspešnú minisériu, je rovnako pravdepodobné, že ublížia sebe aj iným.

Čím viac sa psychopat cíti sociálne izolovaný, smutný a osamelý, tým vyššie je riziko násilia a impulzívneho a/alebo bezohľadného správania.

Vznik a vývoj

Niektorí hovoria, že „psychopati sa rodia a sociopati vznikajú„, ale tento opis môže byť príliš všeobecný. Je síce pravda, že psychopatia má pravdepodobne genetické zložky (možno spôsobené nedostatočným vývojom častí mozgu, ktoré regulujú emócie a impulzívnosť), ale k poruchám správania zjavne prispievajú aj iné faktory.

Z uznávanej štúdie o psychopatii vyplýva, že psychopati majú často nestabilný rodinný život a/alebo vyrastali v chudobnejších štvrtiach so sklonom k násiliu. Mnohí z nich mali rodičov, ktorí zneužívali návykové látky a neposkytovali im rodičovské vedenie alebo pozornosť.

V dospelosti sa to zvyčajne prejavuje nestabilnými a neúspešnými vzťahmi a pretrvávajúcim pocitom, že boli „okradnutí“ o príležitosti a výhody, ktoré majú všetci ostatní. Sociopatia býva spojená aj so škodlivými skúsenosťami z detstva, ktoré súvisia s fyzickým týraním alebo nestabilitou rodičov.

Sociopati majú svedomie, aj keď slabé, a často sa snažia ospravedlniť niečo, o čom vedia, že je zlé. Naproti tomu psychopati sú presvedčení, že ich činy sú správne, a necítia výčitky svedomia za spôsobenú škodu.

To môže naznačovať, že príroda zohráva väčšiu úlohu pri vzniku psychopata ako sociopata. Čiastočne to potvrdzuje aj prehľad štúdií z roku 2014, podľa ktorého až tretina ľudí s diagnózou sociopatie v podstate „upustí“ od svojho asociálneho správania a neskôr v živote si vytvorí hodnotné vzťahy.

Diagnóza

Diagnostický a štatistický manuál duševných porúch klasifikuje antisociálnu poruchu osobnosti podľa viacerých osobnostných a behaviorálnych čŕt, ktoré opisujú, ako človek funguje, ako sa správa k ostatným a ako sa tieto presvedčenia prejavujú v jeho konaní.

Skutočné funkčné charakteristiky

Sebafunkčné charakteristiky sú tie, ktoré odrážajú to, aký človek je a ako vníma svoje konanie alebo ciele. Aby vám bola diagnostikovaná antisociálna porucha osobnosti , musíte vykazovať všetky nasledujúce charakteristiky:

  • Dosiahnutie sebaúcty na základe moci, osobného zisku alebo potešenia
  • Egocentrizmus alebo egocentrizmus
  • Stanovenie cieľov založených na osobnom uspokojení s malým ohľadom na zákon alebo etiku

Medziľudské vlastnosti

Interpersonálne charakteristiky sú tie, ktoré opisujú, ako človek všeobecne komunikuje s ostatnými. Aby vám bola diagnostikovaná antisociálna porucha osobnosti, musíte vykazovať aj nasledujúce charakteristiky:

  • Nedostatok empatie voči utrpeniu alebo zraneniam druhých, alebo keď sú konfrontovaní s bolesťou alebo hnevom ľudí, ktorými manipulovali
  • Neschopnosť nadviazať skutočne vzájomne citovo blízky vzťah kvôli inštinktu kontrolovať (prostredníctvom dominancie alebo zastrašovania), nútiť alebo klamať

Charakteristiky správania

Charakteristiky správania dopĺňajú klinickú diagnózu tým, že opisujú cestu, ktorou sa osoba uberá, aby buď ovládala, donucovala alebo klamala, ako napr.

  • Silná tendencia nerešpektovať záväzky, sľuby a dohody vrátane finančných
  • Ťažkosti pri plánovaní, radšej veríte, že ste schopní hravo riešiť problémy, ktoré sa objavia
  • Ľudia s antisociálnou poruchou osobnosti sa nezriedka opakovane zapájajú do bitiek alebo útokov
  • Klamstvo ako prostriedok na získanie vstupu do spoločnosti alebo výhody, napríklad tvrdenie, že ste vyznamenaný vojnový hrdina, hoci ste nikdy neboli v armáde
  • Rozhodovanie na základe okamžitých impulzov bez ohľadu na následky, ak sa má dosiahnuť okamžitý cieľ
  • Pretrvávajúci hnev alebo podráždenie, dokonca aj kvôli maličkostiam, ako aj zlé a zlomyseľné správanie
  • Reagovanie s bezcitnosťou, agresivitou, bezcitnosťou alebo dokonca sadizmom, keď je človek konfrontovaný s dôsledkami svojho konania
  • Ochota riskovať, ľahká nuda a schopnosť ignorovať osobné hranice a ospravedlniť aj tie najhoršie činy
  • Emocionálna manipulácia druhých – napríklad predstieranie záujmu o niekoho len preto, aby sa dosiahol cieľ

Liečba

Antisociálna porucha osobnosti nemá liek ani odporúčanú liečbu prvej voľby. Terapeutické stratégie sa namiesto toho často zameriavajú na problémové správanie, zručnosti zvládania a komorbidity, ako sú poruchy užívania návykových látok. Typické prístupy zahŕňajú:

Narcisti sú mimoriadne citliví na svoj obraz
Foto: Freepik

Psychopati a sociopati vs. narcisti

Napriek bežnému používaniu a určitému prekrývaniu čŕt nie všetci ľudia s narcizmom sú sociopati/psychopati a nie všetci sociopati/psychopati sú narcisti.

Sociopatia spadá do klasifikácie antisociálnych porúch osobnosti, ktoré sú charakterizované „všadeprítomným vzorcom nerešpektovania a porušovania práv iných„. Naproti tomu narcizmus je samostatná porucha osobnosti.

Z hľadiska praktického uplatnenia v každodennom živote spočívajú hlavné rozdiely v úmysle človeka. Ľudia s narcistickou poruchou osobnosti sa zameriavajú na seba:

  • zveličujú svoju vlastnú dôležitosť
  • túžite po neustálej chvále
  • vynakladajú veľké úsilie na uspokojenie svojho ega
  • sú mimoriadne citliví na imidž

Z týchto dôvodov sa narcisti často javia ako úspešní a vysoko funkční. Na rozdiel od sociopatov sú niektorí narcisti schopní empatie a výčitiek svedomia. Ľudia, ktorým narcista ubližuje, sú len neúmyselnými obeťami na ceste k želanému výsledku.

Naopak, sociopati majú v úmysle ubližovať druhým a často im to spôsobuje potešenie. Nezáleží im na tom, čo si o nich myslia ostatní. Chýba im narcistická starostlivosť o imidž, ktorá sa často prejavuje neschopnosťou udržať si prácu a vzťahy.

Podobné články

Back to top button