Aktuality

Otváracie hodiny obchodov počas štátnych sviatkov 2024

Od roku 2017 platí na Slovensku zákon, ktorý prikazuje maloobchodníkom zatvoriť svoje predajne počas štátnych sviatkov.

Dôvodom je najmä to, že zamestnanci by mali v týchto dňoch odpočívať a venovať sa svojim rodinám, a nie byť v obchode a starať sa o zákazníkov. Problém však spočíva v tom, že hoci musí byť obchod zatvorený, nikde v zákone sa neuvádza, že musia pustiť zamestnancov domov. Často musia aj tak chodiť do práce, keď sa musia venovať veciam, ako je inventúra, upratovanie, organizácia a podobné činnosti.

To dáva zmysel, aj keď je samozrejme otázkou, či by snaha o udržanie zatvorených prevádzok nemala vychádzať od zákazníkov, ktorí si zvyknú počas sviatkov nenakupovať sami, a nie zo zákazu stanoveného zákonom.

Čo hovorí zákon o otváracích hodinách obchodov počas štátnych sviatkov?

Obmedzené otváracie hodiny počas štátnych sviatkov sú stanovené v Zákonníku práce v časti o štátnych sviatkoch, § 94. Zákon je celkom čitateľný aj pre tých, ktorí právo neštudovali.

Uvádza zoznam sviatkov a dní, počas ktorých musia byť maloobchodné predajne zatvorené, ako aj výnimky, na ktoré sa povinnosť zatvorenia nevzťahuje. Tieto sviatky nájdete v jednoduchšej forme tu.

Nižšie sú uvedené výnimky zo zákona, t. j. obchody a služby, na ktoré sa zákon nevzťahuje, a preto ich možno navštíviť aj počas sviatkov.

Štátny sviatokDátum
Deň vzniku Slovenskej republiky1. január
Zjavenie Pána (Traja králi)6. január
Veľký piatokMení sa
Veľkonočná nedeľaMení sa
Veľkonočný pondelokMení sa
Sviatok práce1. máj
Deň víťazstva nad fašizmom8. máj
Sviatok svätých Cyrila a Metoda5. júl
Výročie SNP29. august
Deň Ústavy Slovenskej republiky1. september
Sedembolestná Panna Mária15. september
Sviatok všetkých svätých1. november
Deň boja za slobodu a demokraciu17. november
Štedrý deň (obchody zatvorené od 12:00)24. december
Prvý vianočný deň25. december
Druhý sviatok vianočný26. december

Výnimky zo zákona – ktoré typy obchodov môžu byť otvorené počas sviatkov?

Zákon sa nevzťahuje na úplne všetky obchody, ale v praxi najmä na maloobchodný predaj. Ide o obchody, ktoré predávajú v menšom rozsahu konečnému spotrebiteľovi. To znamená napríklad vtedy, keď si v obchode kúpime potraviny, ktoré plánujeme sami skonzumovať.

Lekáreň
Photo: Freepik

Obchody, ktoré môžu byť podľa zákona otvorené počas sviatkov

Zákon tiež jasne definuje výnimky, ktoré nie sú ovplyvnené potrebou uzatvorenia. Sú to:

  • maloobchodný predaj palív a mazív na čerpacích staniciach
  • maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach
  • maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, iných verejných dopravných prostriedkoch a nemocniciach
  • predaj vstupeniek
  • predaj suvenírov
  • predaj kvetov 8. mája a 1. septembra a predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobov 1. novembra

Zákon sa vzťahuje na zamestnancov, nie na majiteľov obchodov

Zákon hovorí, že (okrem veľmi zriedkavých prípadov, ktoré sa však týkajú najmä nehôd a nevyhnutných opráv) nemôžete zamestnanca povolať do práce. To sa však nevzťahuje na samotných majiteľov obchodov, ktorí nie sú zamestnancami.

Takže ak sa majiteľ sám rozhodne prísť do svojho obchodu a otvoriť, môže.

Platí to pre menšie obchody, ktoré môže obsluhovať jeden človek, t. j. nemožno počítať napríklad so supermarketmi, kde sú zamestnaní pracovníci pri pokladni, ochranka a pod.

Lekárne, zdravotnícke zariadenia alebo čerpacie stanice

Tieto typy obchodov sú v zákone jasne definované ako výnimky, t. j. môžu byť otvorené podľa vlastného uváženia.

Typicky sa napríklad čerpacie stanice takmer určite nezatvoria, ale napríklad lekárne sú individuálne.

Napríklad lekárne, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v nákupných centrách, sa môžu rozhodnúť jednoducho zatvoriť, hoci nemusia.

Rovnako ako v prípade menších obchodov je najlepšie sa informovať, ale ak vopred viete, že potrebujete liek alebo čokoľvek z lekárne, ideálne je nakúpiť vopred a potom sa nemusíte o nič starať počas dovolenky a byť v pohode.

Obchody na letiskách, vlakových staniciach alebo železničných staniciach

Každý obchod, ktorý sa nachádza na letisku, železničnej alebo autobusovej stanici, môže byť počas sviatkov otvorený.

Ak si chcete pozrieť konkrétnejšie výnimky a to, ako sú alebo nie sú otvorené príslušné obchody, kliknite na tabuľku na začiatku článku, kde nájdete podrobné informácie o obchodoch v daný štátny sviatok, a teda o všetkých výnimkách, kde môžete nakupovať.

Reštaurácie, kiná, divadlá a iné podobné služby

Zákon sa vzťahuje len na maloobchod, nie na iné služby. Reštaurácie, kiná, divadlá, koncerty, zoologické záhrady alebo čokoľvek podobné, na čo si spomeniete, preto zvyčajne fungujú úplne normálne.

Napríklad kiná sú zvyčajne jediné, ktoré sú v nákupných centrách otvorené aj počas sviatkov. Ak teda hľadáte zábavu počas sviatkov, nie je to v tomto smere až taký problém.

Zmení sa zákon? Môže sa utiahnuť, ale môže sa aj uvoľniť

Zákon o otváracích hodinách na Slovensku je podobný ako v Českej republike, ale u nás je ešte o niečo prísnejší.

Na jednej strane má povinné zatvorenie maloobchodných predajní počas sviatkov zmysel, keď si zamestnanci môžu skutočne oddýchnuť, ale na druhej strane je to aj podmienka, ktorá sa týka len niektorých služieb a predajní.

Preto existujú tlaky na sprísnenie aj zrušenie zákona, pretože štát by nemal v zásade diskriminovať niektoré obchody a zakazovať im predaj, ale len stanoviť rámcové podmienky, ktoré musia splniť všetky.

Takže ak by mal každý počas sviatkov zatvoriť, tak každý. To však môže ovplyvniť zákazníkov, keď by mala existovať aspoň nejaká možnosť si niekde niečo kúpiť.

Preto by sa obchody mali samy rozhodnúť, kedy budú alebo nebudú otvorené. A ak chceme, aby si zamestnanci oddýchli, mali by sme aj my, zákazníci, jednoducho nechodiť v tieto dni do obchodov, aby nemali ekonomickú motiváciu byť otvorené.

Na druhej strane odbory tvrdia, že zákon funguje, nedošlo k žiadnemu prepúšťaniu (naopak, v obchodoch je nedostatok zamestnancov a nie je potrebné prepúšťať) a mal by sa rozšíriť na všetky štátne sviatky. Stále by tu však bol problém, najmä preto, že by išlo o čiastkové opatrenie, ktoré by sa týkalo len niektorých obchodov.

Argumentom je, že hlavne menšie obchody rady sú otvorené v nedeľu, ale neoplatí sa im to, na druhej strane nechcú, aby zákazníci chodili do supermarketov a nakupovali tam len celý týždeň. Zatvorením v nedeľu by sa tieto menšie obchody a supermarkety mohli zatvoriť, čo by celkovo pomohlo menším obchodom.

Prekvapujúce je, že práve krajiny západnej Európy často zavádzajú rôzne obmedzenia nedeľného predaja, často však s rôznymi výnimkami v turistických oblastiach. Na východe v podstate neexistujú žiadne obmedzenia ani zákazy.

Treba tiež povedať, že často ide len o obmedzenie otváracích hodín, nie o úplné zatvorenie na celý deň. Krajiny, ktoré majú zavedený zákaz nedeľného predaja, sú Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko a Nórsko.

Západným trendom je vo všeobecnosti zákaz alebo obmedzenie otváracích hodín v nedeľu, zatiaľ čo neobmedzovanie času predaja je skôr trendom vo východnej Európe, pričom hlavnými západnými výnimkami sú Taliansko, Portugalsko, Írsko, Island, Švédsko a Fínsko, ktoré tiež neobmedzujú otváracie hodiny obchodov v nedeľu.

Na nasledujúcej mape si môžete pozrieť, ako k nedeľnému predaju pristupujú ostatné európske krajiny:

Nedeľný predaj v EU

Podobné články

Back to top button