Base64 - online konvertor ľubovoľných súborov
Konvertovať akýkoľvek súbor do formátu Base64 online
Ako funguje konvertor base64
Všetko sa deje priamo v prehliadači. Údaje sa nikam neodosielajú ani nenahrávajú. Po načítaní tejto stránky môžete zariadenie odpojiť od internetu a všetko bude fungovať.
Súbor môžete načítať priamo zo zariadenia kliknutím na oblasť na odosielanie súborov a výberom súboru alebo môžete súbor myšou priamo pretiahnuť na túto oblasť. Je to na vás, funguje to rovnako.
V rámčeku pod nahraným obrázkom sa potom zobrazí súbor prevedený do formátu base64, ktorý môžete skopírovať, alebo môžete tiež jednoducho použiť tlačidlo pod výsledným textom, ktoré skopíruje celý obsah súboru priamo do schránky a potom stačí tento text vložiť pomocou klávesovej skratky CTRL + V.
Poznámka: Na malých obrazovkách je toto tlačidlo kopírovania do schránky skryté, pretože táto funkcia je v telefónoch výrazne obmedzená pamäťou.
Konvertor nie je obmedzený formátom ani veľkosťou súboru, takže ho môžete použiť na obrázky jpg, png, gif, webp alebo dokonca svg, ale aj na hudbu vo formáte mp3, videá vo formáte mp4 alebo jednoducho na akékoľvek dokumenty alebo súbory alebo akékoľvek iné súbory, ktoré chcete previesť do formátu base64. Môžete konvertovať txt, css, html, js a ďalšie súbory.
Obmedzenie súvisí skôr s pamäťou vášho zariadenia, kde operácie s väčšími súbormi trvajú dlhšie alebo funkcia kopírovania do schránky nefunguje správne. Pre tieto súbory však prevod na base64 z hľadiska optimalizácie webu aj tak nemá zmysel, ale samotná funkcia prevodníka nie je z hľadiska kódu nijako obmedzená.
📝Obsah
Čo je Base64 a kedy ho používame na webe
Base64 je spôsob, ako previesť akýkoľvek súbor, dokonca aj v bitmapovej podobe, na text. Takto môžeme konvertovať aj textové súbory, ale v praxi je toto kódovanie užitočné najmä pri konverzii obrázkov, ktoré potom môžeme umiestniť priamo do HTML, t. j. bez načítania z externých zdrojov. Má to svoje výhody aj nevýhody, ale v prípade obrázkov, ktoré sú v hornej časti obrazovky, môže byť načítanie užitočné, pretože obrázky sa nenačítavajú postupne, aj keď za cenu zväčšenia dokumentu HTML a celkového zväčšenia samotného obrázka.
Je to teda dvojsečná zbraň, pri ktorej musíte mať na pamäti, že zväčšenie dokumentu HTML znamená oneskorenie zobrazenia čohokoľvek z webovej stránky (dokument HTML sa jednoducho musí najprv stiahnuť celý, keď v samotnom dokumente sú navyše prvky base64, ktoré sú v prípade obrázkov približne o 30 % väčšie ako klasické formáty jpg/png/gif).
Na druhej strane, vložením niektorých prvkov vo formáte base64 sa jednoducho okamžite zobrazia. Pre niektoré prvky je to žiaduce, napríklad logá, ale určite by sme nemali vkladať prvky, ktoré sú nižšie na stránke alebo ktoré sú samy o sebe veľké, a preto ich vloženie ako súčasť dokumentu HTML a nie ako externý súbor môže tiež výrazne spomaliť celú stránku.
V praxi to síce predlžuje čas potrebný na načítanie čohokoľvek na webovej stránke, ale na druhej strane to umožňuje plynulejšie načítanie. V prípade menších obrázkov, ako je napríklad logo webovej stránky, by nárast HTML nemal byť príliš dramatický, preto by som odporúčal načítať tento obrázok v base64.
Preto pozorne otestujte, či tieto prvky v base64 spomaľujú web.
Ako vložiť base64 na web
Base64 je vlastne formát URL, takže čokoľvek by ste vložili ako URL, môžete namiesto toho vložiť ako text base64. Ak ide o obrázok (alebo akýkoľvek súbor, ktorý dokáže webový prehliadač prečítať, t. j. celý dokument html), môžete tento text skopírovať do adresného riadka webového prehliadača a prehliadač zobrazí obrázok v správnej podobe, t. j. ako obrázok.