Zabezpečenia

Deep web vs. Dark web - aké sú rozdiely?

Možno ste sa stretli s pojmami ako Deep web (v preklade Hlboký web) alebo Dark web (Temný web). Často sa tieto pojmy zamieňajú, ale v skutočnosti znamenajú celkom niečo iné. Pozrieme sa, čo obaja pojmy znamenajú a čím zásadným sa líšia.

Ako fungujú internetové vyhľadávače

Začneme málinko zoširoka. Ak si vezmeme akýkoľvek bežný internetový vyhľadávač typu Google, Bing alebo ďalšie, tak tie nám ponúkajú internetové stránky podľa toho, aký dotaz položíme. Môžeme takto nájsť produkty v e-shopoch, správy, recenzie, návody ale napríklad aj videá, obrázky alebo čokoľvek iné, na čo si spomenieme.

Aby vyhľadávače vedeli na naše otázky ponúkať relevantný obsah, tak najskôr potrebujú vedieť, čo vlastne na internete všetko je. Vyhľadávače preto používajú roboty, hovorí sa im Crawler, ktorí pravidelne prechádzajú internetové stránky a snaží sa čo najpresnejšie vyhodnotiť, čo sa na stránke nachádza a na aké otázky by boli dané stránky relevantné. Ak algoritmy Crawler uznajú za vhodné, daná stránka sa dostane do indexu vyhľadávača, čo znamená, že sa od tejto chvíle môže objavovať vo výsledkoch vyhľadávania.

Podľa rôznych kritérií potom vyhľadávače stránky radí a ponúka výsledky vyhľadávania. Ak teda niečo vyhľadáme, tak dostaneme výsledky prakticky okamžite. Vyhľadávače totiž neprejdú behom pár desatín sekundy celý internet, pretože už to niekedy v minulosti urobil crawler daného vyhľadávača.

Vyhľadávače teda pravidelne prechádza weby a jednotlivé stránky, a hľadajú nový obsah, alebo aktualizujú informácie o obsahu starším, ak sa zmenil. Crawler tiež fungujú tak, že ak navštívi jednu stránku, tak následne postupujú tak, že navštevujú jednotlivé odkazy na danej stránke. Týmto spôsobom sa môže crawler dostávať na ďalšie a ďalšie stránky a objavovať obsah. Majitelia webov môžu tomuto postupu pomáhať napríklad tak, že vyhľadávačom predkladajú takzvanú Sitemap, čo je v skratke len obsah webu a všetky stránky na ňom.

Internet je hluboký jako oceán
Foto: JumpStory

Deep web je obsah, ktorý vyhľadávače nemôžu vidieť

Začali sme zoširoka, pretože sú tieto informácie zásadné pre pochopenie fungovania Deep webu. Deep web je súčasť internetu, ktorá nie je viditeľná alebo dostupná vyhľadávačom. Crawler teda tieto stránky z nejakého dôvodu nemôžu navštíviť, prejsť a zaindexovať.

Mohlo by sa zdať, že tento obsah, zase tak veľa nie je, ale opak je pravdou. V skutočnosti je Deep web absolútne zásadnú časť internetu. Ide napríklad o tieto stránky:

  • Zaheslované stránky alebo služby – Na tieto stránky sa vyhľadávače nedostanú, pretože je to možné len so znalosťou hesla. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť napríklad aj e-mailové schránky, ku ktorým máme súkromný prístup iba my
  • Stránky, o ktorých vyhľadávače nevie – Niektoré lokality sú schválne skryté a nevedú na ne žiadne odkazy. Vyhľadávače potom netušia o ich existencii a nemôžu ich teda prejsť. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť okrem iného tiež veľmi neprehľadné weby, ktoré nemajú jasnú štruktúru a vyhľadávače sa nimi jednoducho nezaoberajú, pretože nie sú kvalitné.
  • Stránky, ktoré vyhľadávač neprejde z technických dôvodov – Aby stránku mohol crawler prejsť, je potreba, aby spĺňala nejaké technické požiadavky. Niektoré weby tieto požiadavky nemusia spĺňať, alebo sú naprogramované schválne tak, aby im Crawler nerozumeli a teda ich ani neprechádzali.

Obsahu na Deep Webe je naozaj veľa a v podstate všetci nejaký tento Deep Web používame. Nejde o nič zvláštne, a že vyhľadávače nemajú k nejakému obsahu prístup, je úplne v poriadku a úplne žiaduce.

Dark web je prístupný len za pomoci špeciálneho softvéru

Dark web, teda Temný web, je časť internetu, ktorá je umiestnená na špeciálnych sieťach, ktorým sa hovorí Darknet. Tieto siete využívajú klasického internetu, ale aby sa k nim bolo možné pripojiť, tak je potreba špeciálny softvér alebo konfiguráciu. Dark web je tak súčasť Deep webe, pretože ho nemožno navštíviť len tak, ale je potrebné splniť nejaké požiadavky. Môže ísť o menšie siete, ale aj veľké siete typu Tor, Freenet alebo I2P.

Ku každej tejto sieti sa pripája iným spôsobom, ale typicky je potreba softvér, ktorý anonymizujú používateľa a šifruje obsah pomocou rôznych metód. Dark web je tak miestom, kde ide predovšetkým o plnú anonymitu užívateľov, ale aj úplne nulovú cenzúru obsahu.

Je pripojenie k Dark Webu legálne?

Áno. Používanie Dark Webu je úplne legálna a existuje viacero úplne rozumných dôvodov, prečo je táto úplná anonymita vyžadovaná. Veľká časť populácie Dark Webu sú len ľudia ako vy, ktorí chcú internet používať úplne anonymne, obísť cenzúru a chrániť svoje súkromie. Je to bezpečný spôsob, ako whistleblower, aktivisti alebo novinári môžu zdieľať informácie, bez toho, aby riskovali prenasledovanie od svojej vlády alebo kohokoľvek iného. Rôzne sociálne siete, ako napríklad Facebook, fungujú aj na Dark Webe, pretože sa tak môžu prepojiť aj používatelia z krajín, kde by im za používanie tejto siete hrozili sankcie, a majú tak prístup k necenzurovaným informáciám.

Pretože ide ale o úplne necenzurovanú časť internetu, tak asi neprekvapí, že Dark Web je miestom, kde sa deje aj rad nelegálnych činností, ktoré už si asi domyslíte sami.

Zjednodušene povedané teda samotným prístupom na Dark Web neporušuje žiadne zákony, ale jeho používanie môže byť veľmi nebezpečné, ak sa nechránime.

Podobné články

Back to top button