Technika

Zoom - videokonferenčné zázrak pre jednotlivcov i firmy

Vzostup Zoomu

Od začiatku koronavirové pandémie zháňali učitelia, profesori a zamestnávatelia šikovný nástroj na zdieľanie informácií v reálnom čase. Na trhu boli programy ako Skype, Discord, MS Teams, či Adobe Connect, ktoré umožňujú online komunikáciu, zdieľanie obrazovky, nahrávanie hovorov a zdieľanie dát. Túto konkurenciu však porazil program vytvorený v roku 2011 v San José pod názvom Zoom.

Zoom sa počas niekoľkých prvých týždňov vyšvihol do čela používaných programov pre online výučbu, organizovanie konferencií a spôsob kontroly pre dištančné skúšanie. Mnohé YouTubové kanály začali využívať Zoom ako možnosť spojenia so slávnymi hercami, a tak počas temných chvíľ Lockdown prinášali do našich izieb trochu nostalgického šťastia.

Prečo práve Zoom?

Oproti ostatným aplikáciám má Zoom veľmi priateľské užívateľské rozhranie. S bežným pripojením k internetu je schopný udržať spojenie s veľkou skupinou ľudí (platená verzia umožňuje až 1000 účastníkov naraz), zdieľať face CAMS obrazovku všetkých účastníkov hovoru. Vyučujúcim umožňuje kontrolovať aktivitu žiakov počas zdieľanie obrazovky.

Zatiaľ čo iné programy sa často stretávajú s vypadávaním, zasekávaním, problémoch pri zdieľanie obrazovky, ak máte len jeden monitor, a neznášajú dobre vysoký počet účastníkov, zoomu sa podarilo tieto problémy minimalizovať.

Ako na to?

Aby ste mohli zoom použiť ako usporiadateľ konferencie, musíte ísť na stránku zoom.us a tam sa zaregistrovať. K registrácii môžete tiež použiť svoj Google účet (Gmail), alebo Facebook. Následne si aplikáciu stiahnite. Na mieste v počítači, kam ste si ju stiahli, sa objaví „ZoomInstaller“, keď na túto ikonku dvakrát kliknete ľavým tlačidlom myši, aplikácie sa vám inštaluje na vami zvolené miesto v počítači.

Otvorte aplikáciu, kde sa vám zobrazí jednoduché UI, ktoré vás nabáda k založenie nového stretnutie (new meeting), či pridanie sa k už existujúcemu stretnutie (join). Všetky meetingy majú vlastné ID a vlastník môže nastaviť aj prístupové heslo, čo zamedzí pripojenie nepozvaných hostí. Prístupové informácie k vášmu meetingu rozošlete účastníkom e-mailom a voilá, konferencie môže začať!

Pre účastníkov konferencie v zoomu je práca ešte jednoduchšie. Účastníci si nemusia aplikáciu ani sťahovať a môžu sa pripojiť cez poskytnutý link priamo z prehliadača. Stiahnutie aplikácie sa však odporúča pre zvýšenie spoľahlivosti programu, navyše, ak sú aj účastníci vyzvania na zdieľanie obrazovky, môžu tak urobiť ďaleko rýchlejšie, a to kliknutím na zelenú ikonu uprostred dolnej lišty po pripojení k meeting roome. Túto akciu však musí schváliť usporiadateľ, takže sa nemusíte báť, že by mohol ktokoľvek, kedykoľvek zdieľať obrazovku.

Zoom Pro vs. Zoom Basic

Samozrejme aj Zoom má svoju verziu zdarma, inak tiež nazývanú Zoom Basic, a verziu platenú čiže Zoom Pro. Obe verzie sú prakticky identické, a vlastnosti, ktoré zoom basic postráda, sú skôr kozmetické, ako možnosť participantov reagovať v chate pomocou tlačidiel typu: zopakuj, pomalšie atď.

Najväčším rozdielom sú potom možnosti samotného hovoru. V Zoom Basic je možné telefonovať jednu hodinu, ale len s jedným človekom. Vo chvíli, kedy je účastníkov hovoru viac, je potom stanovený časový limit 40 minút. Zoom Pro potom umožňuje viesť hovor až 24 hodín pre maximum sto účastníkov, teda 99 poslucháčov + 1 usporiadateľ.

V Zoomu je možné meetingy nahrávať, ale iba platená verzia poskytuje možnosť ukladania nahraného videa priamo na cloud, miesto do počítača, a to do veľkosti 1 GB. Zoom Pre ďalej ponúka vylepšenú verziu bezpečnosti, spočívajúce v možnosti určiť si, kde budú spracovávané dáta z vášho hovoru, a tým umožňujú sa vyhnúť nežiaducim serverom.

Niektoré vlastnosti programu však môžete postrádať aj v závislosti od schopnosti hardvéru vášho počítača, ako napríklad možnosť nastavenia animovaného pozadia.

Podobné články

Back to top button