Správcovia hesiel vstavanie do internetových prehliadačov - výhody aj nevýhody
Údržba a správa hesiel môže byť problém. Ak chcete, aby vaše účty zostali v bezpečí, je potreba vymyslieť dostatočne dlhé a pokiaľ možno neuhodnutelné heslo. Teoreticky by sme tiež mali mať pre každý účet heslo iné, aby útočník odhalením jedného hesla nemal naraz prístup všade.
Aj keď napríklad nie sme na internete zase tak aktívny, tak máme každý v priemere desiatky aj stovky rôznych online účtov, či už ide o e-mailovej schránky, e-shopy, alebo napríklad fóra či iné služby. Zapamätať si toľko unikátnych a zložitých hesiel v zásade nie je možné.
Na pomoc prišli vstavanie správca hesiel v internetových prehliadačoch. Tie do seba ukladajú heslá, ktoré si zvolíme, ale ponúka tiež možnosť vytvorenia silného a úplne náhodného hesla. Mali by sme ale tieto vstavané správcu používať?
To dobré na vstavaných správcoch hesiel
Skoro každý väčší prehliadač už túto službu ponúka. Google Chrome, Mozilla Firefox alebo Microsoft Edge ponúkajú možnosť vytvorenia, uloženia, aj automatického vyplnenie hesla, čo prináša rad výhod:
- Vstavané správcu sú lepšie ako recyklácia hesiel – Je bezpečnejšie používať vstavaného správcu, ako jedno a to isté heslo pre všetky účty. So správcom si nemusíte všetky heslá pamätať alebo ich dokonca ani vymýšľať.
- Je to zadarmo – Zabudovanie správcovi hesiel sú doplnky prehliadačov a nie je potrebné ich ani inštalovať. V nastavení sa dajú vypnúť alebo zapnúť, ale s inštaláciou alebo platením si nie je potreba lámať hlavu.
- Je to pohodlné – Pre používanie nie je potrebné sa nadřít. Heslá uložíte na jedno kliknutie a na automatické vyplňovanie si každý ihneď zvykne. Prihlasovanie bez neustáleho písania hesla je jednoducho super
Všetko to znie veľmi lákavo, no nie? Než ale začnete ako o preteky ukladať heslá do prehliadačov, berte do úvahy niekoľko ďalších vecí. Najpohodlnejšie voľba totiž nemusí byť dlhodobo najlepší.
A teraz nejaká negatíva
- Zabezpečenie hesiel nie je na prvom mieste – Prehliadače robia pre zabezpečenie hesiel veľa, ale jednoducho to nie je priorita. Ostatné funkcie sú obvykle dôležitejšie. Čo sa týka vstavaných správcov, tak vám skôr sa zvýši komfort život, než aby uloženie hesiel bolo úplne bezpečné.
- Útočník sa k heslám dostane ľahšie – Pre zobrazenie hesiel v prehliadači je typicky potrebné zadať systémové heslo alebo len dokonca krátky PIN. Ak sa útočník dostane fyzicky k vášmu počítaču, je potrebné počítať s tým, že získa aj vaše heslá v prehliadači. Na domáce použitie bez prenášania počítača to môže stačiť, ale u počítačov, ktoré sú v styku s ďalšími ľuďmi, nie je tento prístup moc bezpečný.
- Moc sa toho o zabezpečení nevie – Spoločnosti síce tvrdí, že sú heslá zašifrované, čo je na 99,9% pravda, ale o tom, ako presne, sa toho vie veľmi málo. Podrobnosti o tom, ako bezpečné toto šifrovanie je, sa jednoducho nedozvieme. Musíme tak skôr slepo veriť, že sú heslá v bezpečí.
Ani negatíva neznamenajú, že by ste sa mali vstavaným správcom hesiel oblúkom vyhnúť. Sú lepšie, než používanie jedného hesla u všetkého. Odborníci však tvrdia, že najlepšou voľbou je použiť správcu hesiel, ktoré sú pre spoločnosti absolútnou prioritou a pri ktorých je jasné, akým spôsobom heslá ukladajú a šifrujú.