Aktuality

Snapchat - ako funguje táto sociálna sieť a prečo je tak obľúbená?

Snapchat je ďalší sociálnou sieťou pre mladých

Je pravda, že snapchat u nás zatiaľ nedosahuje také popularity, ako povedzme tradičnejšie sociálne siete ako Facebook, Twitter alebo Instagram, ale to rozhodne neznamená, že ide v celosvetovom meradle o malého hráča. Podobne ako TikTok ide o sieť, ktorá sa dizajnom aj funkciami zameriava hlavne na mladé publikum, aj keď si svojich priaznivcov nájde samozrejme aj pri starších 25 rokov.

O čo u Snapchatu vlastne ide? Ako názov napovedá, ide o bleskovú formu komunikácie, ktorá prebieha najmä formou obrázkov. Dokonca aj hlavná stránka vám vždy otvorí fotoaparát vášho smartfónu, aby ste mohli okamžite zaobstarať fotky toho, čo práve prežívate.

Ono robení alebo všeobecne chatovanie navyše naozaj prebieha formou „tu a teraz“. Správy sa totiž po prečítaní mažú, ak si ich sami neuložíte alebo neoznačíte tak, aby vám zostali pozri funkcie na konci článku. V minulosti sa proste nežije, dôležitá je len prítomnosť.

Snapchat tiež oddelil obsah, ktorý ste sami chceli, teda typicky to, čo posielajú priatelia, a obsah od vydavateľov, ktorý vás treba zase tak veľmi nezaujíma. To je veľmi príjemná zmena treba oproti Facebooku, kedy na stene vidíte vlastne jeden veľký Pelmel všetkého, kedy sa miešajú fotky alebo príspevky priateľ, ponuky obsahu a stránok, ale aj čisto sponzorovaný obsah plný reklamy na všetko možné.

Navigácia vo Snapchatu

Snapchat ponúka niekoľko stránok, na ktoré sa dostanete gestami alebo posunutím obrazovky. Hlavná stránka je už spomínaný foťák. Ľahko hneď vyfotíte alebo natočíte, čo chcete, a rovno fotky alebo videá zadovážite rôznymi filtrami alebo doplnkami.

Pri prejdení prstom doprava sa dostanete na stránku, kde máte svojich priateľov. Môžete si ich naimportovať z kontaktov alebo rôzne popřidávat cez prezývky. Tu s priateľmi chatujete, posielate fotky a všetko možné.

Pri prejdení doľava sa dostanete na stránku s príspevkami vydavateľov. Nájdete tu všetky možné správy alebo novinky.

Ďalšie funkcie a ako sa k nim dostať nájdete vo videu:

Kde si stiahnuť snapchat

Snapchat si stiahnete do inteligentných telefónov so systémami Android alebo iOS (teda v zásade do všetkých moderných inteligentných telefónov).

Prehľad funkcií Snapchatu

Zdá sa, že každá sociálna sieť má svoj vlastný jazyk. Poďme sa pozrieť na kľúčovú terminológiu snapchat, ktorú potrebujete vedieť, aby ste pochopili, ako používať snapchat pre podnikanie.

Snap

Snap je obrázok alebo video, ktoré odošlete prostredníctvom aplikácie jednému alebo viacerým svojim priateľom. Video môže mať dĺžku maximálne 10 sekúnd. Snímky sa zmažú, akonáhle je uvidí všetci príjemcovia, pokiaľ je však nepridáte do svojich Stories. V takom prípade zmizne po 24 hodinách. Neotvorené snímky sú po 30 dňoch zmazané.

Stories

V sekcii Stories na Snapchatu sú fotografie a videá, ktoré by ste chceli zdieľať so všetkými svojimi priateľmi na Snapchatu.

Custom Stories

Vlastné príbehy umožňujú skupinám vytvárať príbehy spoločne. Môžete sa rozhodnúť vytvoriť skupinový príbeh, ktorý umožňuje konkrétnym ľuďom prispievať snímky, alebo príbeh na základe vašej lokácie, ktorý umožňuje vašim priateľom – a priateľom priateľov – prispievať snímky do príbehu, ak sú na konkrétnom mieste.

Snapstreak

Ak sa s kamarátom navzájom Snapnete priebehu 24 hodín po tri po sebe nasledujúce dni, ste na Snapstreak. Vedľa mena vášho priateľa uvidíte emodži plameňa s číslom, ktoré udáva, po koľko dní ste túto sériu udržali. Chaty sa nezapočítavajú do Snapstreaks.

Filter

Filter snapchat je zábavný spôsob, ako vylepšiť vaše snímky pridaním prekrytie alebo iných špeciálnych efektov. Filtre sa môžu meniť na základe zvláštnych udalostí alebo sviatkov, polohy alebo dennej doby.

Snapchat Lens

Snapchat Lens vám umožňujú pridávať animované špeciálne efekty na vaše fotografie alebo videá. Na rozdiel od filtrov si snapchat Lens nastavíte už pri fotení.

Geofilter

Jedná sa o filtre jedinečné pre vašu aktuálnu polohu. Ak chcete povoliť Geofiltry, musíte zapnúť svoju polohu v Snapchatu.

Snapcode

Snapcodes sú jedinečné kódy v štýle QR, ktoré môžete skenovať a pridávať priateľov alebo pristupovať k funkciám a obsahu na Snapchatu. Každému užívateľovi je automaticky priradený Snapcode účtu a môžete vytvoriť ďalšie Snapcodes, ktoré odkazujú na akýkoľvek web.

Chat

Snapchat je verzia chatu pre individuálne a skupinové chaty. Správy po zobrazení zmizne.

Memories

Memories je funkcia fotoaparátu, ktorá zálohuje vaše snímky a príbehy. Zo spomienok môžete do svojho príbehu pridať staršie snímky.

Stránka Friends

Prejdite prstom doprava z obrazovky fotoaparátu a nájdite túto stránku, ktorá obsahuje „priateľov, s ktorými chcete hovoriť, keď s nimi chcete hovoriť“, na základe algoritmu snapchat. Tu nájdete všetky chaty a príbehy vašich priateľov.

Stránka Discover

Na stránku Sidcover sa dostanete prejdením prstom doľava z fotoaparátu. Discovery zobrazuje príbehy vydavateľov a ďalších autorov, vrátane tých, ktoré ste odobrali a tých, ktoré by vás mohli zaujímať na základe algoritmu snapchat.

Snap Map

Přichytávací mapa zobrazuje vašu polohu a umiestnenie všetkých vašich priateľov, takže môžete vidieť, čo sa práve deje tam, kde ste. Ak chcete získať prístup k mape Snap Map, pritiahnite k sebe prsty na obrazovke.

Kontextové karty

Kontextové karty používajú informácie od partnerov Snapchatu, ako sú Tripadvisor a Foursquare, na poskytnutie ďalších informácií o mieste spomínanom v Snap, alebo vám umožňujú vykonávať akcie, ako je rezervácia jazdy alebo rezervácie stola na večeru. Ku kontextovým kartám sa dostanete prejdením prstom hore po Snap alebo Story.

Bitmoji

Bitmoji je ikona karikatúry, ktorá vás predstavuje. Od chvíle, kedy snapchat kúpil aplikáciu Bitmoji, implementuje Bitmoji v celej sieti, vrátane Snapcodes (ktoré predtým obsahovali skutočné fotografie známe ako selfie Snapcode).

Podobné články

Back to top button