Aktuality

Ako dlho žije krtko: priemerná dĺžka života a faktory ovplyvňujúce jeho dĺžku

Krtko obyčajný je malý hmyzožravec, ktorý žije pod zemou. Toto zvieratko si mnohí obľúbili pre jeho roztomilosť a popularitu si získalo vďaka animovanému seriálu Krtko. Mnohí sa však čudujú, ako dlho tieto tvory žijú.

Životný cyklus krtka je pomerne krátky a závisí od mnohých faktorov, ako sú podmienky prostredia, výživa, predátori a genetické faktory. Podľa rôznych zdrojov žijú krtkovia v priemere 2 až 5 rokov. V zajatí sa však môžu dožiť až 7 rokov.

Keďže krtkovia žijú pod zemou, je ťažké sledovať ich životný cyklus. Napriek tomu sú dôležitou súčasťou ekosystému, v ktorom zohrávajú kľúčovú úlohu pri prevzdušňovaní pôdy a zabezpečovaní dostatku živín pre rastliny.

Biológia krtka

Fyziológia

Krt obyčajný (Talpa europaea) je menší čierny hmyzožravec, ktorý žije pod zemou a vyskytuje sa na poliach, lúkach, v parkoch a záhradách. Je to tvor s veľmi silnými prednými labkami, ktoré sa používajú na razenie tunelov. Krt obyčajný je dlhý asi 12 až 16 cm a váži 70 až 150 gramov. Jeho srsť je tmavá a mäkká a jeho labky sú zakončené silnými pazúrmi.

Správanie

Krt obyčajný je samotársky tvor, ktorý väčšinu času trávi pod zemou. Pri hľadaní potravy prehľadáva svoje územie a loví hmyz, slimáky a iné bezstavovce. Na povrchu sa pohybuje len zriedka a je veľmi ťažké sa v ňom orientovať, pretože je prakticky slepý. Krt obyčajný je aktívny najmä v noci a za zlého počasia.

Rozmnožovanie

Krt obyčajný sa rozmnožuje od marca do mája. Samice rodia raz ročne, zvyčajne v máji alebo júni, 2 až 7 mláďat. Mláďatá sú slepé a bez srsti a srsť sa im vyvinie až neskôr. Krtia matka sa o mláďatá stará asi 4 týždne, potom ich opúšťa a mláďatá sa osamostatňujú. Krtko obyčajný sa dožíva v priemere 2 až 3 rokov, ale v zajatí môže žiť až 6 rokov.

Krtko v záhrade

Životný cyklus krtka

Krtky sú malé cicavce, ktoré žijú väčšinu svojho života pod zemou. Ako dlho žije krtko? Život krtka sa pohybuje od 3 do 6 rokov.

Mladosť

Krtie mláďatá sa rodia v podzemných norách. Sú veľmi malé a slepé, ale majú dobre vyvinutý hmat a čuch. Krtia matka sa o svoje mláďatá stará a dojčí ich približne 4 týždne. Potom sa mladé krtky začnú živiť hmyzom a inými drobnými živočíchmi.

Dospelosť

Približne po 6 týždňoch sa mladé krtky osamostatnia a začnú si budovať vlastné nory. V tomto čase sú už plne vyvinuté a schopné prispôsobiť sa životu v podzemí. Väčšinu života strávia krtkovia pod zemou, kde lovia hmyz a iné malé živočíchy.

Vek

Krtky sa dožívajú približne 3 až 6 rokov. S pribúdajúcim vekom sa u nich môžu objaviť určité zdravotné problémy, ako napríklad problémy so zubami alebo zhoršený zrak. Staršie krtky môžu mať aj problémy s pohybom a vyhrabávaním pôdy.

Celkovo majú krtkovia pomerne krátky životný cyklus, ale dokážu sa dobre prispôsobiť životu v podzemí a sú dôležitou súčasťou ekosystému.

Životné prostredie krtka

Krtky sú rozšírené v celej Európe a vyskytujú sa v rôznych typoch biotopov. V tejto časti sa venujeme typom biotopov, ktoré krtkovia obývajú, a ich rozšíreniu.

Typy prostredia

Krtky sa najčastejšie vyskytujú na poliach, lúkach, v parkoch a záhradách. Vyhľadávajú vlhké a mäkké miesta, kde si môžu ľahko vyhĺbiť nory. Krtky sa vyskytujú v rôznych typoch pôdy vrátane hlinitej, piesočnatej, ílovitej a rašelinovej pôdy.

Rozšírenie

Krtky sú rozšírené v celej Európe a nachádzajú sa v rôznych typoch biotopov. V Českej republike sa krtkovia vyskytujú takmer všade okrem najvyšších pohorí a najväčších miest. Krtky sú veľmi prispôsobivé a dokážu sa prispôsobiť rôznym podmienkam prostredia.

Krtky sú rozšírené aj v Ázii a Severnej Amerike. V Ázii sa vyskytujú v oblasti Kaukazu a na Blízkom východe. V Severnej Amerike sú krtkovia rozšírení v západných štátoch USA a Kanady.

Krtky sú teda rozšírené po celom svete a vyskytujú sa v rôznych typoch prostredia. Ich prispôsobivosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym podmienkam prostredia je jedným z dôvodov, prečo krtkovia tak úspešne prežívajú.

Interakcia s ľuďmi

Krtky ako škodcovia

Hoci sa krtkovia vo všeobecnosti považujú za užitočné živočíchy, niekedy môžu byť pre človeka problematickými škodcami. Ich hrabanie totiž môže poškodiť korene rastlín a spôsobiť škody v záhradách a na poliach. Okrem toho môžu pri hĺbení tunelov narušiť aj základy budov a spôsobiť na nich škody.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa s krtkami vysporiadať, avšak niektoré z nich môžu byť nehumánne a neúčinné. Napríklad použitie jedov alebo pascí môže spôsobiť utrpenie nielen krtom, ale aj iným živočíchom, ktoré sa do pascí náhodne chytia. Oveľa humánnejším a účinnejším riešením je použitie špeciálnych zariadení, ktoré krtkov odháňajú alebo presmerujú na iné miesta.

Krtky v kultúre

Hoci krtkovia sú pre mnohých ľudí skôr nežiaducimi škodcami, v niektorých kultúrach sa považujú za symbol šťastia a plodnosti. Napríklad v českej kultúre sa krtkom venuje pozornosť od roku 1956, keď bol nakrútený animovaný film Krtko a hrudka. Odvtedy sa krtko stal jednou z najznámejších českých animovaných postavičiek, ktorá má mnoho fanúšikov nielen v Českej republike, ale aj v zahraničí.

Okrem toho sa krtkovia objavujú aj v mnohých iných kultúrach. V niektorých afrických kultúrach sú napríklad považované za posvätné zvieratá, ktoré majú moc priniesť ľuďom bohatstvo a šťastie. V iných kultúrach sa krtkovia spájajú s múdrosťou a schopnosťou vidieť veci, ktoré sú pre ostatných neviditeľné.

Často kladené otázky

Koľko rokov má krtko?

Krtko obyčajný žije v priemere 2 až 5 rokov. V zajatí sa však môže dožiť až 8 rokov.

Ako žije krtko?

Krt obyčajný je podzemný živočích, ktorý si pod zemou hĺbi tunely a chodby. Žije samotársky a aktívny je najmä v noci. Krt sa živí najmä bezstavovcami, ktoré vyhľadáva sluchom a čuchom. Medzi jeho potravu patrí hmyz a jeho larvy, dážďovky, pavúky a mnohé iné.

Prečo sa krtko dostáva na povrch?

Bežný krtko vychádza na povrch z dvoch hlavných dôvodov. Prvým dôvodom je hľadanie potravy, keď v jeho podzemnom teritóriu už nie je dostatok zdrojov. Druhým dôvodom je párenie, keď sa krtkovia stretávajú na povrchu a vykonávajú rituály, ktoré predchádzajú páreniu.

Ako krtkovia hibernujú?

Krt obyčajný zimuje v podzemí, kde si stavia hniezda a živí sa. V zime sa krtkovia ukrývajú v špeciálnych komorách, kde znižujú svoju telesnú teplotu a metabolizmus, aby šetrili energiu.

Kde žije krt obyčajný?

Krtko obyčajný sa vyskytuje v celej Európe a Ázii od Pyrenejského polostrova až po Ural. V Českej republike je hojný a možno ho nájsť na poliach, lúkach, v parkoch a záhradách.

Je krtko chránený?

Áno, krt obyčajný je chráneným druhom.

Podobné články

Back to top button