Čo je to sociálna sieť TikTok a ako sa líši od Facebooku alebo Instagramu?
📝Obsah
Ako fungujú tradičné sociálne siete
Sociálne siete sa asi navždy stali pevnou súčasťou životu väčšiny z nás. Niekto sa im viac či menej úspešné bráni, niekto si bez nich život nedokáže predstaviť, ale pravda je tá, že či máte chytrý telefón alebo aspoň počítač pripojený k internetu, tak na nejaké sociálnej sieti pravdepodobne ste tiež.
Sociálne siete ako Facebook sú síce dnes už tiež komplikované, ale stále ešte principiálne relatívne zrozumiteľné aj staršiu generáciu. Je to proste miesto, kde je možné si do svojej siete pridať priateľov, sledovať ich životy, fotky, ale tiež sa pozývať na akcie, spoločne hrať hry, zdieľať správy a informácie zo sveta a chatovať. Dnes už hlavne kvôli obrovskému množstvu reklamy Facebook hlavne u mladej generácie stráca, ale svoj podiel na tom má aj fakt, že na Facebooku alebo Twitteri sa jednoducho prevažne píše.
Potom tu máme povedzme ďalšiu generáciu sociálnych sietí, do ktorej by sme mohli zaradiť hlavne Instagram, ktorý je dnes tiež majetkom spoločnosti Facebook. Na Instagramu už sa nezdieľa písaný prejav, ale primárne fotografie a krátke videá. K tomuto účelu ponúka Instagram rad filtrov, ktoré fotky prakticky okamžite skrášli a vylepší podľa vôle fotografa, ale môže ísť aj o zábavné hračky ako automatické pridanie psích uší, slnečných okuliarov a desiatok ďalších vylomenín.
A potom prišiel TikTok
Už Instagram je hlavne pre staršiu generáciu pomerne nepochopiteľný, pretože komunikácia medzi ľuďmi v zásade nijako neprebieha textovou formou, ale iba cez obrázky. Potom ale prišiel TikTok, ktorý dokonca úplne odrezal možnosť fotografií. Užívatelia tejto sociálnej siete komunikujú iba formou krátkych videí.
Nie je veľkým prekvapením, že toto je proste sociálna sieť pre mladých. Dokonca tak veľmi, že ani nemá žiadne webové rozhranie, takže túto sieť nejde používať na počítači, ako to ide veľmi pohodlne u Facebooku alebo Twitteru a menej pohodlne u Instagramu. TikTok ide používať proste len cez mobilnú aplikáciu pre Android alebo iOS.
Vytvorená videa možno opatriť filtre, pridávať k nim zvuky, zrýchľovať, spomaľovať a v zásade všetko, čo človeka napadne alebo aj nenapadne. Hlavnou zložkou je aj synchronizácia pier s pesničkami, ktoré sú súčasťou veľkého množstva klipov.
Ak si chcete urobiť predstavu, ako obsah na tejto sociálnej sieti vyzerá, stačí sa pozrieť na video nižšie. Buď sa vám bude páčiť a radi sa pridáte, rovnako ako viac než 1,5 miliardy užívateľov (a podľa doby, kedy čítate tento článok dosť možno aj viac), alebo vám to bude pripadať dosť stupídne a od TikToku si budete držať náležitý odstup.
Je pravda, že niektoré klipy, videá a podobne sú proste o ničom, ale niektorí používatelia si s ponukou naozaj vyhrajú a vytvorené klipy majú zaujímavý nápad, prevedenie a naplno využívajú možnosti, ktoré im TikTok prináša.
Pre je TikTok vo svete tak kontroverzné?
TikTok je čínska aplikácia, ktorá je na tamojšom trhu známa ako Douyin. TikTok je tak vlastne len názov pre trhy po expanzii. Hoci sa mnohým môže dosť možno oprávnene zdať aplikácie jednoducho taká divná a jej kúzlo ťažko uchopiteľné alebo pochopiteľné, asi len zložito by sme hľadali dôvod, prečo aj niečo takto divného zakazovať na celoštátnej úrovni.
O zákaze TikToku sa však veľmi čulo hovorí v USA. Nejde o aplikáciu samotnú a jej funkčnosť, ale práve o fakt, že jej prevádzkuje čínska spoločnosť ByteDance. Hlavnou obavou je potom fakt, že čínska spoločnosť môže získavať informácie o užívateľoch. Nič podobné sa síce nepreukázalo, ale rozhodne nemožno nič také ani vylúčiť. Je to ale veľmi vážna obava, ktorá sa s obrovsky rýchlo rastúcou sociálnou sieťou spája.
Riešenie potom nestojí na úplnom vypnutí TikToku, ale presun do miest, kde je možné kontrolovať a regulovať, ako sa s užívateľskými dátami zaobchádza.